Yükseltme Kurulumu Yapmadan Doğrudan Temiz Kurulum ile Windows 10’a Terfi Etme

Merhaba değerli kullanıcılar. Bildiğiniz gibi 29 Temmuz‘dan beri Windows 7 SP1 (Service Pack 1) ve Windows 8.1 kullanıcıları ücretsiz olarak Windows 10‘a geçiş yapılabiliyor. Microsoft‘un yeni etkinleştirme yöntemine göre Windows 10’a ücretsiz geçiş hakkına sahip olan kullanıcılar herhangi bir etkinleştirme sorunu yaşamamak için ilk kurulumu yükseltme kurulumu olarak yapmak zorunda.

Peki buradaki mantık ne? Niye ilk kurulum “yükseltme kurulumu” olmak zorunda? Cevap aslında oldukça basit. Windows 10’a yükseltme yaptığınız sırada GatherOsState isimli araç ile mevcut işletim sisteminizin bilgileri, bilgisayarınızın donanım kimlikleri gibi bilgileri kullanarak HWID Key (HWID anahtarı) bilgilerini içeren GenuineTicket.xml isminde bir XML dosyası oluşturuyor. Daha sonra bu dosyayı Microsoft sunucularına aktarıyor ve sunucularda sizin bir kimliğiniz oluyor. Yükseltme kurulumundan sonra temiz kurulum bile yapsanız Microsoft tarafından bu bilgiler tanınarak lisansınız otomatik olarak etkinleştiriliyor.

Peki biz bu aracı kendimiz çalıştırarak kimlik dosyamızı oluşturamaz mıyız? Cevabımız “Evet” 🙂 Bu dosyayı kendimiz de oluşturabiliriz. Bu sayede yükseltme kurulumuna ihtiyacımız olmadan doğrudan temiz kurulum yapabiliriz.

BİLGİLENDİRME! Bu işlem kesinlikle yasaldır. Herhangi bir yasak durum söz konusu değildir. Yani lisansınıza herhangi bir zarar gelmez. Tereddüt etmeniz gerekmiyor.

Manuel Windows 10 Etkinleştirme İşleminin Avantajları

 1. Yükseltme kurulumuna ihtiyacınız olmadan doğrudan temiz kurulum yapabileceksiniz. Bu sayede tekrar tekrar aynı işlemleri yapmanız gerekmeyecek, zamandan tasarruf edeceksiniz.
 2. 32 Bit sistem kullanıcıları 64 Bit sistem kullanmak istediklerinde yükseltme kurulumu bunu sağlayamıyordu. Çünkü yükseltme kurulumu, mevcut sistem mimarisini temel alıyordu ve 32 Bit’e yükseltme yapıyordu. Windows 10 64 Bit kullanmak isteyen kullanıcılar tekrar 64 Bit ISO dosyasını indirmeli ve temiz kurulum yapmalıydı. Bu sayede bu işlemlerden kurtulmuş oluyoruz. Doğrudan temiz kurulum ile 32 Bit sistemden 64 Bit‘e geçiş yapabiliyoruz.
 3. Yükseltme kurulumu yaptığı halde etkinleştirme sorunu yaşayan kullanıcılar bu yöntem ile etkinleştirme işlemini manuel olarak yapabiliyor.

1. Adım: GenuineTicket.xml Dosyasını Hazırlamak

 1. Öncelikle hangi Windows 10 sürümüne ücretsiz yükseltme yapabileceğimizi öğrenmeliyiz. Hangi Windows 8 ve Windows 7 sürümlerinin hangi Windows 10 sürümüne ücretsiz yükseltme hakkına sahip olduğunu öğrenmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.
  Windows 7 ve Windows 8 Kullanıcılarının Ücretsiz Yükseltme Yapabileceği Windows 10 Sürümleri
 2. Ücretsiz yükseltme yapabileceğimiz Windows 10 sürümünü öğrendiğimize göre aşağıdaki bağlantıları kullanarak bize uygun ISO dosyasını indirelim.
 3. İndirdiğiniz Windows 10 ISO dosyasını kullanarak bir kurulum medyası oluşturun. Temiz kurulum için USB ya da DVD kullanabilirsiniz. İkisinin de nasıl oluşturulacağını detaylı bir şekilde anlattığımız 2 ayrı rehberimiz mevcut. Aşağıdaki bağlantılardan bu rehberlerimize ulaşabilirsiniz.
 4. Öncelikle mevcut işletim sisteminizin etkinleştirilmiş olduğundan emin olun. Etkinleştirme durumunu görebilmek için “Bilgisayarım > Sağ Tuş > Özellikler” yolunu takip ederek Bilgisayar Özellikleri penceresini açın. Pencerenin en altında “Windows Etkinleştirildi” mesajı varsa işletim sisteminiz etkindir.
  Etkinleştirilmiş Windows 7 Lisansı

  Etkinleştirilmiş Windows 7 Lisansı

  Etkinleştirilmiş Windows 8 Lisansı

  Etkinleştirilmiş Windows 8 Lisansı

 5. Oluşturduğunuz Windows 10 kurulum medyasını bilgisayarınıza takın. Medyanın içine girin, klasörler arasından Sources klasörüne çift tıklayın ve açın. Bu klasörde “gatherosstate.exe” isimli bir dosya olacak.
  ÖNEMLİ! Eğer mevcut sisteminiz 32 Bit ise, gatherosstate.exe dosyasını 32 Bit kurulum medyasından, 64 Bit ise 64 Bit kurulum medyasından almalısınız. Misal, 32 Bit sistem kullanıyorsunuz fakat Windows 10 64 Bit'e yükseltme yapmak istiyorsanız bile gatherosstate.exe dosyasını 32 Bit kurulum medyasından almalısınız. Çünkü orjinal sisteminiz 32 Bit. Bu yüzden 64 Bit kurulum yapmak isteyen 32 Bit kullanıcıları her halukârda Windows 10 32 Bit ISO dosyasını da indirip USB ya da DVD'ye yazmak zorunda.
 6. gatherosstate.exe dosyasını kurulum medyasından kopyalayın ve Masaüstüne yapıştırın.
 7. gatherosstate.exe uygulamasına “Sağ Tuş > Yönetici olarak çalıştır” komutunu uygulayarak çalıştırın. Uygulama çalışacak ve bir süre sonra Masaüstüne “GenuineTicket.xml” isimli bir dosya gelecek. Oluşan bu dosyayı herhangi bir USB disk‘e ya da DVD‘ye kopyalayın.
  BİLGİLENDİRME! GenuineTicket.xml dosyasını, kurulum için oluşturduğunuz USB ya da DVD'ye değil farklı bir sürücüye kopyalayın. Burada yaptığımız işlem kurulum medyasını etkilememeli. Sadece yedekleme yapıyoruz.
  Windows 10 GenuineTicket.xml Dosyası

  Windows 10 GenuineTicket.xml Dosyası

 8. Windows 10’u kurduktan sonra etkinleştirmemizi sağlayacak dosyamız hazır. Artık kurulum aşamasına geçebiliriz.

2. Adım: Temiz Windows 10 Kurulumu

 1. Kesinlikle ama kesinlikle internete bağlı olmamamız gerekiyor. Eğer modem’e kablo ile bağlıysanız bu kabloyu çıkarın. Eğer kablosuz internet kullanıyorsanız kurulum aşamasında size bağlantı sorulacak. Kesinlikle bağlanmayın ve kuruluma devam edin.
 2. Bu uyarıyı yaptığımıza göre artık kuruluma başlamalıyız. Aşağıda bağlantısını paylaştığım yazımızda Temiz Windows 10 kurulumunu detaylı bir şekilde anlattık. Bu yazımızdan faydalanarak kurulumunuzu yapın.
  USB ve DVD ile Temiz Windows 10 Kurulum Rehberi
 3. Kurulum sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli ayrıntı, lisans anahtarı istenen adımlarda lisans anahtarını girmeden devam edin. “Bu adımı geç” seçeneği olacak. Bu seçeneği kullanın.
 4. Yukarıdaki uyarıları dikkate alarak ve paylaştığım rehber yazımızdaki adımları uygulayarak temiz kurulumu yaptığınızı varsayıyor ve etkinleştirme adımına geçiyorum.
  Windows 10 Kurulumu Ürün Anahtarı Girme Adımı

  Windows 10 Kurulumu Ürün Anahtarı İsteme Adımı

  Ürün Anahtarı İsteme Adımı 2

  Windows 10 Ürün Anahtarı İsteme Adımı 2

 5. Başlat Menüsü’nü açın ve başka herhangi bir yere tıklamadan klavyeden “cmd” yazın. Arama sonuçları arasından Komut Satırı üzerinde “Sağ Tuş > Yönetici olarak çalıştır” komutunu uygulayın ve Komut Satırı’nı yönetici ayrıcalıklarıyla açın.
  Windows 10'da Komut Satırı'nı Yönetici Olarak Çalıştırma

  Windows 10’da Komut Satırı’nı Yönetici Olarak Çalıştırma

 6. Açılan Komut Satırı‘na aşağıdaki kodu girin ve Enter‘a basın. (Kodu uyguladıktan sonra Komut Satırını kapatmayın. Daha işimiz var.)
  net stop clipsvc
  Windows 10 Clipsvc Uygulamasını Durdurma

  Windows 10 Clipsvc Uygulamasını Durdurma

 7. Klavyenizden “Windows” + “R” tuşlarına basarak çalıştır penceresini açın ve penceredeki metin kutusuna aşağıdaki adresi yapıştırarak Enter‘a basın.
  C:ProgramDataMicrosoftWindowsClipSVCGenuineTicket
  Windows 10 GenuineTicket Klasörünü Açma

  Windows 10 GenuineTicket Klasörünü Açma

 8. Açılacak GenuineTicket klasörünün içine, kurulumdan önce USB ya da DVD‘ye GenuineTicket.xml dosyasını yapıştırın.
  Windows 10 GenuineTicket Klasörü

  Windows 10 GenuineTicket Klasörü

 9. Komut Satırı penceresine tekrar dönün ve bu kez aşağıdaki kodu yapıştırarak Enter‘a basın.
  net start clipsvc
  Windows 10 Clipsvc Uygulamasını Başlatma

  Windows 10 Clipsvc Uygulamasını Başlatma

 10. Artık bilgisayarımızı internete bağlayabiliriz. İnternete bağlandıktan bir süre sonra Windows 10’unuz etkinleşecektir. Bütün işlemler bu kadar.
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yaklaşık 10 yıldır bilgisayar ve elektronik dünyasıyla iç içeyim. Bu süre zarfında donanım ve yazılım sektörlerinde hizmet verdim. Şu an özel bir şirkette oyun geliştirici olarak çalışıyorum.

35 yorum

 1. Yukaridaki butun islemleri yaptim ancak etkinlestirildi yazisi gelmedi daha 45 dk civari oldu kurulumu bitireli…Daha beklemelimiyim yokda bir sorun mu ? Kolay gelsin…

  • 45 dk. çok uzun bir süre değil, adımları birebir ve eksiksiz uyguladıysanız, uyarıları dikkate aldıysanız Windows 10’unuz etkinleşecektir. Bazen 1-2 gün sürdüğü oluyor. Yükseltme işleminden önceki Windows’unu orjinaldi değil mi? Bir de ücretsiz yükseltme yapabileceğiniz sürümü yüklediniz değil mi? Windows 10’dan önceki işletim sisteminizin tam sürümünü ve kurduğunuz Windows 10’un tam sürümünü öğrenebilir miyim?

 2. Evet orjinaldi
  Win 7 home prem esk surumum
  Win 10. Home yeni yukedigim
  Etkinlestirme sayfasinda 5 dk oncesine kadar internete baglanin yaziyordu simdi windows etkinlestirilmedi ibaresine dondu…

  • Normal şartlar altında etkinleşmiş olması gerekiyordu. Önceki sürümünüzün mimarisi neydi? 32 Bit ise, “gatherosstate.exe” isimli uygulamayı 32 Bit kurulum sürücüsünden kopyalamanız gerekiyor. 64 Bit Windows 10 kurulumu yapacak olsanız bile “gatherosstate.exe” uygulamasının kopyalandığı kurulum dosyası 32 Bit olmalı. Eğer bu konuda da bir sorun yoksa bir süre daha beklemek gerekebilir. Windows 10, birkaç etkinleştirme denemesi daha yapabilir.

 3. Ahmet bey 6. madde de net stop clipsvc yazıyoruz. 9.Madde de net start clipsvc yi diğerini sildikten sonramı yoksa birinci yazdığımız net stop clipsvc yanınamı yazacağız.Birde en son madde de yer alan komut satırını kapatıyormuyuz.

  • net stop clipsvc” komutunu yazıp Enter‘a bastıktan sonra zaten yeni bir satır açılacak ve bu yeni satırda “net stop clipsvc” komutu silinmiş olacak. Bu komut Clipsvc uygulamasını durdurur. Buradaki amacımız bu uygulamanın bağlı olduğu alanlarda değişiklik yapabilmektir. Uygulama aktifken bu değişikliklere izin vermiyor. Önemli bir nokta da komutu yazdıktan sonra Enter‘a basmanız. Eğer basmazsanız komut uygulanmaz, düz yazı şeklinde kalır. Clipsvc uygulamasını durdurduktan sonra diğer adımları uygulamalıyız. Daha sonra da yaptığımız değişikliklerin işe yaraması için tekrar Clipsvc uygulamasını başlatmalıyız. Uygulamayı “net start clipsvc” komutunu yazıp Enter‘a basarak başlatıyoruz. Bu komutu da uyguladıktan sonra Komut Satırını kapatabilirsiniz.

  • Bu sorunu sadece Gmail’de mi yaşıyorsunuz yoksa diğer sitelere girerken de yaşıyor musunuz? Yani genel bir internet bağlantı problemi mi var?

 4. Hemde hepsini
  yandex
  firefox
  google chrome silip tekrar yükledim
  microsoft edge
  opera
  Lütfen yardımcı ol AHMET ABİ

  • Herhangi bir DNS kullanıyor musunuz yoksa otomatik DNS ile mi giriş yapıyorsunuz? Eğer özel DNS kullanıyorsanız öncelikle Otomatik DNS olarak ayarlayın.

   Daha sonra;
   1- Klavyenizden “Windows” + “R” tuşlarına basarak Çalıştır penceresini açın ve açılan penceredeki metin kutusuna “cmd” yazarak yine klavyenizden “Ctrl” + “Shift” + “Enter” tuşlarına basın.
   2- Komut Satırı penceresi açılacaktır. Komut Satırına sırasıyla aşağıdaki komutları yapıştırın ve her yapıştırdığınız komuttan sonra Enter‘a basarak komutun uygulanmasını sağlayın.

   ipconfig /all
   ipconfig /flushdns
   ipconfig /renew
   netsh int ip set dns
   netsh winsock reset
   ipconfig /release

   3- Google Chrome‘u kaldırın.
   4- Google Chrome‘un bilgisayarınızdaki dosyalarını silin. Bunun için “C:\Users\Kullanıcı Adınız\AppData\Local\Google\” konumuna girin ve Google klasörü içindeki tüm dosya ve klasörleri seçerek silin.
   5- Bu komutları sırasıyla uyguladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Google Chrome ile tekrar deneyin.

  • Bu uygulama kurulum sürücüsünde olmak zorunda çünkü etkinleştirme için gerekli olan XML veri dosyasını bu uygulama oluşturuyor. Kurulum medyasını nereden edindiniz?

  • Windows 7 lisans anahtarı ücretli olduğu için sitesinden yeni bir lisans anahtarı alabilirsiniz. Sitemizde illegal içerikler paylaşılmadığı için başka çözüm yolu öneremeyeceğiz. Kusura bakmayın, iyi günler dileriz.

 5. Windows 7’i bir hafta önce kurmuştum ama bilgisayar herhangi bir kurulum yok diyor ve açılmıyor sebebi nedir?

  • Sisteminiz hasar görmüş olabilir. Bu yüzden bu hatayı alıyor olabilirsiniz. Yeniden format atmanız gerekebilir fakat başka bir kurulum dosyası kullanırsanız daha iyi olur.

 6. Windows 7 kurulum iso dosyasını microsoftun tech bench sayfasından indirdim kurulum sırası ve format sonrası güncelleme sorunları yaşamam değil mi?

  • Kesin olarak bir şey söyleyemeyiz. Windows 10 hala gelişmekte olduğu için cihaza göre farklılıklar gösteriyor. Umarım herhangi bir sorun yaşamazsınızı.

 7. Selam, benim başka bir sorunum var. Asus laptopta önyüklü win8 kullanıyordum sonra win 10 a geçiş yaptım bazı sorunlar yaşadığım için bende sorunsuz kullanmak için win7 yükledim. su anda win7 den direk win10 a geçiş yapabilir miyim? önyüklü gelen win 8 in hala key bilgileri bende.

 8. hakan can Tarih:

  Ahmet bey,GenuineTicket .xml dosyasının adını yanlışlıkla değiştik sanırım formatı bozuldu. xml dosyasında keyi nasıl bulabilirim elle girebilirmiyiz, yada xml dosyasını düzeltmenin bir yönetimi var mı.

  • hakan can Tarih:

   not defteri formatıyla xml dosyasını GenuineTicket dosyasının içine atıyorum fakat bilgisayarı yeniden başlattığımda xml dosyası kayboluyor. sonuç etkinleştirilemedi oluyor.

  • Elle giremezsiniz. Bu .xml dosyasının oluşturulmasının sebebi bu. Konu sadece key değil. İsmini değiştirdiğinizde formatı bozulmaz. Aynı isme tekrar dönebilirsiniz. Sorunun sadece isim değişikliği olduğunu düşünmüyorum. Kullandığınız Windows sürümü orjinal mi? Tüm işlemleri eksiksiz yaptınız mı?

Yorum Yazın