Windows 10’da Başlat Menüsü Nasıl Saydamlaştırılır?

Merhaba arkadaşlar, sizlere bu yazımızda Windows 10‘da başlat menüsünü nasıl saydamlaştıracağınız konusunda bilgi vereceğiz.

Windows 10 ile birlikte değişen tasarım anlayışını beğenmiyorsanız veya ufak tefek değişiklikler yapmak istiyorsanız bu yazımız işini görebilir. Windows 10 bizlere kişiselleştirme ile ilgili oldukça olanak sunuyor. Bunlardan biri de başlat menüsü görünümüdür.

Windows 8’de kaybolan klasik başlat menüsü seçeneği Windows 10 ile birlikte tekrar karşımıza çıktı. Hatta öyle ki bu menü eski hali ile değiş üstüne yeni eklemeler yapılarak kullanıcıya sunuldu. Yani tam anlamı ile gelişmiş klasik başlat menüsü ile karşımıza çıktı. Dilerseniz başlat menüsünün saydamlığını değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için iki adet yöntem bulunmaktadır. Aşağıdaki yöntemlerden istediğinizi seçerek bu ayarı değiştirebilirsiniz.

Başlat menüsü saydamlık ayarlarını değiştirdikten sonra görünüm değişikliği aşağıdaki resimdeki gibi olacaktır.

Windows 10 Başlat Menüsü Saydamlığı Öncesi ve Sonrası

Windows 10 Başlat Menüsü Saydamlığını Ayarlardan Değiştirme

 • İlk olarak arama bölümüne Ayarlar yazın ve çıkan sonuca tıklayın. Daha sonra gelen ekrandan Kişiselleştirme seçeneğini seçin.
 • Bu işlemden sonra gelen ekranda yer alan sol menüden Renkler sekmesine tıklayın.
 • Bu ekranda yer alan “Saydamlık efektleri” seçeneğini açın. Eğer bu saydamlık size yetmiyor ise aşağıdaki yöntemi deneyerek tam olarak saydamlaştırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Windows 10 Başlat Menüsü Saydamlığını Regedit Ayarlarından Değiştirme

Regedit ayarları ile oynamak önemli sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden sadece aşağıda bahsettiğimiz ayarı değiştirin.

 • İlk olarak arama bölümüne Regedit yazın ve çıkan sonuca tıklayın. Daha sonra sizden bir onay isteyecektir. Evet diyerek devam edin.

  Regedit Ayarlarını Açma

 • Gelen ekranda “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Themes\Personalize” bu adımları takip edin.
 • Daha sonra sağ tarafta bulunan ekranda “EnableTransparency” seçeneğinin veri kısmında yer alan seçeneğe çift tıklayın ve değeri 0 olarak değiştirin.

  Regedit Ayarlarından Başlat Menüsü Saydamlığı Değiştirme

 • Bu işlemden sonra saydamlık ayarlarını başarı ile değiştirmiş olacaksınız.
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yaklaşık 10 yıldır bilgisayar ve elektronik dünyasıyla iç içeyim. Bu süre zarfında donanım ve yazılım sektörlerinde hizmet verdim. Şu an özel bir şirkette oyun geliştirici olarak çalışıyorum.

Yorum Yazın