Windows 10’a Ait Önemli Veriler ve Kaynak Kodları Sızdırıldı

Son gelişmelere göre Microsoft‘a ait olduğu iddia edilen 32TB‘lık veriler internete sızdırılmış durumda. Bu önemli verilerin arasında Windows 10 kaynak kodları bulunmaktadır.

Dünyaca ünlü web sitesi olan The Register’ın haberine göre Windows işletim sistemine ait önemli veriler ve bazı kaynak kodları sızdırılmış durumda. 8TB’a kadar sıkıştırılabilen 32TB boyutundaki veriler betaarchive.com adresine yüklendi. Fakat konunun yayılması üzerine site yetkileri bu durumu düzeltmek için bu verileri yayından kaldırdıklarını duyurdular.

Windows 10’a Ait Verilerin Yüklendiği Site

Sitede ki habere göre veri sızıntısının temel Windows 10 donanım sürücüleri, PnP kodu, USB ve Wi-Fi yığınları, depolama sürücüleri ve ARM’e özgü OneCore çekirdeğinin kaynak kodunu içeren “Microsoft Shared Source Kit” olduğu öne sürülüyor.

Bu verileri bilgisayarlarına indirmiş olan art niyetli yazılımcıların daha öncede olduğu gibi WannaCry saldırısına benzer bir saldırı yapabilme olasılıkları gündeme düşmüş durumda.

Bu önemli konu için Microsoft henüz bir açıklama yapmış değil.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yaklaşık 10 yıldır bilgisayar ve elektronik dünyasıyla iç içeyim. Bu süre zarfında donanım ve yazılım sektörlerinde hizmet verdim. Şu an özel bir şirkette oyun geliştirici olarak çalışıyorum.

Yorum Yazın