[Çözüm] Windows 10 Siyah Ekran (Black Screen) ve Sadece Fare İmleci Görünme Sorunu Nasıl Çözülür?

Merhaba değerli kullanıcılar. Bu yazımızda sizlere son zamanlarda çok sık karşılaştığımız “Windows 10 Siyah Ekran Sorunu“nun nasıl çözüleceğini anlatacağız. Çözüm için 2 farklı yöntemimiz var. Birinden sonuç alamaz iseniz diğerini deneyebilirsiniz.

Windows 10 Siyah Ekran Sorunu ile İlgili Aldığımız Bildirimler

Bilgisayar açılıyor, siyah ekranda kalıyor ve sadece mouse (fare imleci) görünüyor.
Laptopuma Windows 10 yükledim fakat yüklendikten sonra bilgisayarı açıyorum şifreyi giriyorum ama ondan sonra siyah ekran geliyor ve sadece mouse görünüyor. Bunu nasıl çözebilirim?
Dün Windows 7 den Windows 10 a yükselttim, yüklendi hiç bir sorun olmadan kapanıp açıldı. Ekran gözüküyordu ama hiç bir şey yapamadım daha sonra kapatıp açtım ekran gözükmemeye başladı siyah ekran çıkıyor artık ne yapmam gerekiyor? İçinde önemli belgelerim de vardı yardımcı olabilir misiniz?

1. Yöntem: “Hızlı Başlatma” Seçeneğini Devre Dışı Bırakarak Windows 10 Siyah Ekran Sorunun Çözümü

 1. Bu işlemi yapabilmek için bilgisayarınızı Güvenli Mod‘da başlatmalısınız. Windows 10’da Güvenli Mod ile başlatma işlemi önceki Windows sürümleri gibi değil. Bu yüzden aşağıda bağlantısını paylaştığım “Windows 10’u Güvenli Mod’da Başlatma Rehberi“ni hazırladık. Bu rehberdeki 2 yöntemden birini kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
  Windows 10’u Güvenli Mod’da Başlatma Rehberi

  BİLGİLENDİRME! Eğer siyah ekran ile karşılaşmadan önce oturum açma penceresi ile karşılaşıyorsanız bu pencerede kalın ve Güvenli Mod'da başlatma rehberimizdeki adımları uygulayın. Eğer oturum açma penceresi gelmiyorsa ve doğrudan siyah ekran ile karşılaşıyorsanız klavyenizden "Ctrl" + "Alt" + "Del" tuşlarına basın ve yine Güvenli Mod'da başlatma rehberimizdeki adımları uygulayın.
 2. Bilgisayarınızı Güvenli Mod‘da başlattıktan sonra Başlat simgesine tıklayarak Başlat Menüsü‘nü açın ve herhangi bir yere tıklamadan “denetim masası” yazın. Karşınıza arama sonuçları gelecek. Bu arama sonuçları arasından Denetim Masası‘na tıklayın.
 3. Denetim Masası penceresinin sağ üstünde bulunan Arama Kutusunagüç seçenekleri” yazın ve çıkan seçenekler arasından “Change what the power buttons do (Güç düğmesine basıldığında ne yapılacağını seç)” seçeneğine tıklayın.
  Windows 10 Denetim Masasında "Güç Seçenekleri"ni Bulma

  Windows 10 Denetim Masasında “Güç Seçenekleri”ni Bulma

  Windows 10 Güç düğmesine basıldığında ne yapılacağını seçme

  Windows 10 Güç düğmesine basıldığında ne yapılacağını seçme

 4. Açılacak penceredeki “Change settings that are currently unavailable (Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir)” seçeneğine tıklayın.
  Windows 10'da Şu anda kullanılamayan ayarları değiştirme

  Windows 10’da Şu anda kullanılamayan ayarları değiştirme

 5. Penceredeki kaydırma çubuğunu kullanarak sayfayı aşağıya kaydırın ve “Shutdown Settings (Kapatma Ayarları)” başlığı altındaki “Turn on fast startup (Hızlı başlatmayı aç)” seçeneğinin yanındaki onay işaretini kaldırın.
  Windows 10'da Hızlı Başlatmayı Kapatma

  Windows 10’da Hızlı Başlatmayı Kapatma

 6. Pencerenin en altındaki “Save Changes (Değişiklikleri Kaydet)” butonuna tıklayın ve yaptığınız ayarlamaları kaydederek bilgisayarınızı normal olarak (Güvenli mod’da değil!) yeniden başlatın.
 7. Tüm işlem bu kadar. Eğer işe yaramamış ise aşağıdaki yöntemi deneyin.

2. Yöntem: Ekran Kartı Sürücülerini Güncelleyerek Windows 10 Siyah Ekran Sorununun Çözümü

 1. Bu işlemi yapabilmek için bilgisayarınızı ağ desteği ile Güvenli Mod’da başlatmalısınız. Windows 10’u Güvenli Mod’da başlatma işlemi daha önceki Windows sürümlerinden farklı olduğu için bu işleme özel bir rehber hazırladık. Aşağıdaki bağlantıdan bu rehbere ulaşabilirsiniz. Biz, bahsi geçen rehberdeki 1. Yöntemi uygulayacağız. Rehberimizde 2 farklı güvenli mod seçeneği var. Birincisi, Normal Güvenli Mod. Diğeri ise Ağ Desteği ile Güvenli Mod. Biz, Ağ Desteği ile Güvenli Mod‘u seçeceğiz. Windows 10’u Güvenli Mod’da Başlatma Rehberimizi okumadan önce bunu aklınızdan çıkarmamalısınız.
  Windows 10’u Güvenli Mod’da Başlatma Rehberi
 2. Bilgisayarımızı Güvenli Mod’da başlattıktan sonra Başlat simgesine tıklayarak Başlat Menüsü‘nü açın ve başka bir yere tıklamadan “denetim masası” yazın. Çıkan arama sonuçları arasından Denetim Masası sonucuna tıklayın.
 3. Denetim Masası penceresinin sağ üstünde bulunan Arama Kutusunaaygıt yöneticisi” yazın. Çıkan arama sonuçları arasından “Device Manager (Aygıt Yöneticisi)” seçeneğine tıklayın.
  Windows 10 Denetim Masasında "Aygıt Yöneticisi"ni Bulma

  Windows 10 Denetim Masasında “Aygıt Yöneticisi”ni Bulma

  Windows 10 Denetim Masasında Aygıt Yöneticisi

  Windows 10 Denetim Masasında Aygıt Yöneticisi

 4. Aygıt Yöneticisi penceresindeki aygıt listesinden “Display Adapters (Görüntü Bağdaştırıcıları)” başlığının solunda bulunan “Ok” simgesine tıklayarak başlığı genişletin ve bu başlık altındaki işlemciye bağlı ekran kartınızın (Intel) üzerinde “Sağ Tuş > Update driver software (Sürücü yazılımını güncelleştir)” komutunu uygulayın.
  Windows 10'da Görüntü Bağdaştırıcısı Sürücüsünü Güncelleme

  Windows 10’da Görüntü Bağdaştırıcısı Sürücüsünü Güncelleme

 5. Karşımıza gelen Sürücü Yazılımı Güncelleştirme penceresindeki 2. seçeneğe, yani “Browse my computer for driver software (Sürücü yazılımı için bilgisayarıma gözat)” seçeneğine tıklayın.
  Windows 10 Aygıt Yöneticisi, Sürücü yazılımı için bilgisayarıma gözat

  Windows 10 Aygıt Yöneticisi, Sürücü yazılımı için bilgisayarıma gözat

 6. Daha sonra karşımıza gelen pencerenin altındaki “Let me pick from a list of device drivers on my computer (Bilgisayarımdaki aygıt sürücüleri listesinden seçmeme izin ver)” seçeneğine tıklayın.
  Windows 10 Aygıt Yöneticisi, Bilgisayarımdaki aygıt sürücüleri listesinden seçmeme izin ver

  Windows 10 Aygıt Yöneticisi, Bilgisayarımdaki aygıt sürücüleri listesinden seçmeme izin ver

 7. Karşımıza aşağıdaki gibi bir liste geliyor. Bu listeden “Microsoft Basic Fisplay Adapter (Microsoft Temel Görüntü Bağdaştırıcısı)” seçeneğini seçin ve “Next(İleri)” butonuna tıklayarak yönergeleri takip edin.
  Windows 10'da Görüntü Bağdaştırıcı Sürücüsü Olarak "Microsoft Temel Görüntü Bağdaştırıcısı"nı Seçme

  Windows 10’da Görüntü Bağdaştırıcı Sürücüsü Olarak “Microsoft Temel Görüntü Bağdaştırıcısı”nı Seçme

  BİLGİLENDİRME! Alternatif olarak Intel görüntü bağdaştırıcınızın en güncel sürücüsünü internet üzerinden indirerek kurmayı da deneyebilirsiniz.
 8. İşlem bu kadar. Bilgisayarınızı normal bir şekilde (Güvenli Mod’da değil!) yeniden başlattığınızda muhtemelen sorununuz çözülmüş olacaktır.
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yaklaşık 10 yıldır bilgisayar ve elektronik dünyasıyla iç içeyim. Bu süre zarfında donanım ve yazılım sektörlerinde hizmet verdim. Şu an özel bir şirkette oyun geliştirici olarak çalışıyorum.

96 yorum

 1. 1. yöntemi denedim fakat son bölümdeki “Kapatma Ayarları”nda “Hızlı Başlatmayı Aç” seçeneği yoktu. Bu yüzden 2. yöntemi denedim ve sorun çözüldü. Teşekkürler.

  • Sorununuzun çözülmesine sevindim. 2. yöntem ile sorununuz çözüldüğüne göre zaten sorun “Hızlı Başlatma“da değilmiş. Yanlış sürücünün çağırılmasındaymış.

  • Ahmet abi ne olr yardım et ben oturum açarken daha şifre yerini yazmadanekran bir siyah oluyor birde turkuaz yani oturumu açamıyor fare gözüküyor sadece herhangi bir tuşlsr çalışmıyor yani tamamıyla kontrolsüz kalıyorum acaba ekran krtım mı yandı?

  • CTRL+ALT+DELETE kombinasyonu da mı işe yaramıyor? Yaramıyor ise bilgisayarı yeniden başlatın ve F8 tuşu ile Güvenli Mod’a giriş yapın. Daha sonra CMD’yi açın ve “sfc /scannow” kodunu girdikten sonra Enter tuşuna basın. Bu işlem bittikten sonra yeniden başlatın bilgisayarı. Bir de güvenli modda giriş yapabiliyorsa Ekran kartında sorun yok demektir.

 2. Ya yardım edin lütfen windows 10 logosu geliyor dönüyor ve siyah ekranda kalıyor mouse imlecide yok güvenli modda başlatmaya da baktım yapamadim sanırım önceden güvenli moda ayarlamak kazınmış yardım eidn bu sorun windows 10u yukledim diğerleri kurmak için cdyi taktik cdyi çalıştırırken siyah ekran kaldı windows tuşuyla kapadım ve sürekli siyah ekran kaldı windows logosunda sonra aşırı uzun sure bekleyince windows açılma sesi geliyor ve bıldırim sesi geliyor nabicam

 3. Hayirli aksamlar,
  Benim sorum : Kullandigim laptop lenovo pro 2 – i7, onceki orjinal windows 8.1 di,sonra guncelledim windows home 10 oldu. Ancak problem birseyle mesgul iken ekran gelip gidiyor,mous ile ekranda oynadigim surece normal ekran ,biraktigim zaman ayni sekilde gelip-gidiyor, bazen 5 dakika ,bazen daha az . Ne zaman olacagi belli olmuyor. Ekran saga veya sola kayma oluyor. Eger adaptöru takinca bu sikintilar olmuyor. ( kendi pili ila calisirken oluyor ).
  2 defa garanti dahilinde tamire gonderdim,onlarda cozumu tekrardan windows 8.1 (fabrika ayarina ) getirerek hallettiler. Yani windows 10 yapinca bu sikinti oluyor.
  uzun anlattim kusura bakmayin,
  Bu konuda yardimci olabilirseniz seviniri,simdiden tesekkurler.

  • Sorunun sadece pil takılıyken yaşanması ilginç. Bu durumda aklıma tek bir şey geliyor, o da bilgisayar sadece pil ile çalışırken performans modu hangisi oluyor? Windows 10’da genellikle “Balanced Mode (Dengeli Mod)” aktif olur. Bu mod, ekran kartınızın yeterli gücü alamamasına sebep olabilir.

   – İlk olarak aşağıdaki bağlantıdan Lenovo Yoga Pro 2 için Windows 10 64 Bit uyumlu güç yönetim sürücüsünü indirin ve kurun. (Bağlantı doğrudan bu sürücüyü indirmenizi sağlayacak. Aramanız gerekmiyor.)
   Lenovo Yoga Pro 2 Güç Yönetim Sürücüsü (Windows 10 64 Bit için)
   – Eğer adaptör takılıysa çıkarın, sadece piliniz kalsın.
   – Daha sonra ekranın sağ altında bulunan (Tarih – saatin bulunduğu alan) Pil simgesinin üzerinde “Sağ Tuş > Güç Seçenekleri” komutunu uygulayarak Güç Seçenekleri penceresini açın.
   – Açılan pencerede seçili olan güç planını kontrol edin. Eğer “High Performance (Yüksek Performans)” seçeneği dışında bir seçenek işaretli ise “High Performance (Yüksek Performans)” seçeneğini işaretleyin.
   – Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve durumu gözlemleyin. Eğer sorununuz devam ediyorsa tekrar yorum ile bildirirseniz alternatif yöntemler önerebilirim.

 4. Oncelikle tesekkur ediyorum,vermis oldugunuz cevaptan dolayi.
  Ancak bu dediginiz oneriyi yapmistim fakat hicbir degisiklik olmadi. 3-4 defa windows 10 yukledim geri windows 8.1 e dondum. Eger baska onerileriniz olursa sevinirim.

  • Merhaba Ali bey. Siyah ekran hatasını çözmeniz için bir kaç yöntemden bahsedecek olursak: Bilgisayarınızı Güvenli modda açın. Arama kutusuna cihaz yöneticisi yazarak Cihaz Yöneticisi’ni açın, Cihaz Yöneticisi’ni seçin ve ardından Görüntü Bağdaştırıcıları’nı genişletmek için ok simgesini seçin. Eklenen görüntü bağdaştırıcısına sağ tıklayın ve ardından Devre Dışı Bırak > Evet’i seçin. Bu işlemin işe yarayıp yaramadığını görmek için bilgisayarınızı kapatın ve bilgisayarınızı yeniden açın. Eğer sorun düzelmedi ise yaptığınız işlemi geri alın.

   Görüntü bağdaştırıcıları yazan yerin altında tek bir öğe görüyorsanız, sürücüye geri dönün veya görüntü bağdaştırıcısını kaldırın.

   Sürücüye geri dönmek için, Cihaz Yöneticisi’ni açın ve Görüntü bağdaştırıcıları’nı genişletmek için ok simgesini seçin. Görüntü bağdaştırıcıları altında, öğeye sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Sürücü sekmesini seçin ve ardından Sürücüye Geri Dön > Evet’i seçin.

   Görüntü bağdaştırıcısını kaldırmak için Cihaz Yöneticisi’ni açın ve Görüntü bağdaştırıcıları’nı genişletmek için ok simgesini seçin. Görüntü bağdaştırıcıları altında, öğeye sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Sürücü sekmesinde, Kaldır > Tamam’ı seçin.

   2. yöntem olarak: Bilgisayarınız Güvenli Moddayken görüntü bağdaştırıcınızın driverını yeniden yüklemeyi deneyin.

   Görev çubuğundaki arama kutusuna cihaz yöneticisi yazın ve ardından Cihaz Yöneticisi’ni seçin. Görüntü bağdaştırıcısı seçeneğini genişletin. Görüntü bağdaştırıcısına sağ tıklayıp Kaldır > Tamam’ı seçin. Son olarak da bilgisayarınızı yeniden başlatın.

   3. yöntem olarak ise: Bir veya daha fazla RunOnce işlemi ile ilgili bir sorun olabilir. Güvenli Moddaysanız ve bunları kapatmak istiyorsanız:

   Windows Başlat menüsü simgesi sağ tıklayıp Görev Yöneticisi’ni seçin.

   Hem İşlemler sekmesini, hem de Hizmetler sekmesini kontrol ederek RunOnce32.exe veya RunOnce.exe gibi bir dosya arayın. Çalışan bu tür bir dosya bulursanız:

   İşlemler bölümünde öğeyi seçin ve Görevi sonlandır’ı seçin.

   Hizmetler bölümünde öğeye sağ tıklayın ve Durdur’u seçin.

   Son olarak da yine bilgisayarınızı yeniden başlatın.

  • Merhaba Nedim bey. Güvenli moddan çıkmak için, Windows açıldıktan sonra başlat butonuna basarak arama alanına msconfig yazıp bulunan programlardan msconfig i seçerek açınız.

   Karşınıza Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı ekranı gelecektir.

   Bu ekranda Önyükleme alanına gelerek Güvenli Önyükleme seçili ise seçimi iptal ederek Uygula ve Tamam’ı seçiniz.

   Son olarak bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

 5. Standart ekran bağdaştırıcı olarak yüklenirse pc yavaş çalışır. Siyah ekranı düzeltecem diye driversız kullanmak saçma olur.

  • Merhaba Bora Bey,

   Sürekli driver olmadan kullanılması gerekmiyor zaten. Buradaki yöntemle siyah ekran sorununu çözdükten sonra ekran kartları için uygun Windows 10 sürücüsünü indirerek kurabilirsiniz. Bu sayede hem performans sorunu yaşanmaz hem de siyah ekran sorunundan kurtulunmuş olunur.

 6. ekran kartını dediğiniz gibi update ettim ama driverı internetten yenıden guncellersem sorunum geri gelir mi anlamış degilim ?

  • Eğer kuracağınız driver Windows 10 uyumlu ise sorun oluşacağını zannetmiyorum. Bunu ancak kurup deneyerek öğrenebilirsiniz.

 7. önerdiğiniz yolları denedim ve de birde cmd’ye CHKDSK /R yaparak harddisk taratmayı denedım pc yenıden başlarken %13te tarama takıldı resetledım gene takıldı sonra yenıden başlatırken ctrl alt delete ıle guvenlı modu acmaya calışıp işlemi iptal edicektim ancak pc normal bir şekilde hatasız sorun çözulmuş şekilde açıldı ancak cok yavaş acılıyor başlat ikonunun yanındakı explorer chrome gıbı sımgeler yavaş yavaş gelıyor bu sorun ekran kartıyla alakalı yaptıgımız degişiklikten kaynaklanıyor olabılır mı, guncelleyince çözulur mu sorun acaba ?

  • Şu an yaşadığınız “yavaş açılma” sorunu ile ilgili cevabımı diğer yorumunuz üzerinden verdim. Aşağıdaki bağlantıdan cevabıma ulaşabilirsiniz.

   http://www.windows10.gen.tr/windows-10-siyah-ekran-ve-sadece-fare-imleci-gorunme-sorunu-cozumu/#comment-5608

   Ekran kartı sürücünüzü güncellemeniz “yavaş açılma” sorununu düzeltmez. Daha doğrusu yukarıda bağlantısını paylaştığım cevabımdaki gibi, bu aslında bir sorun değil. Yaptığınız değişikliğin bir sonucu. Bilgisayarınızın eskisi gibi hızlı açılmasını istiyorsanız “hızlı başlatma” seçeneğini tekrar açmanız gerekir. Bu değişiklik de tekrar siyah ekran sorunu yaşamanıza sebep olabilir.

   Eğer denemek isterseniz aşağıdaki yöntem işinize yarayabilir.
   – Ekran kartınızın güncel Windows 10 sürücüsünü indirin ve kurun.
   – Kurulumdan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve “Hızlı başlatma” seçeneğini tekrar açık konuma getirin.
   – Bilgisayarınızı tekrar yeniden başlatın. Eğer siyah ekran sorununuz çözülmüşse bu şekilde devam edebilirsiniz. Fakat sorun devam ediyorsa hızlı başlatma seçeneğini güvenli mod üzerinden tekrar kapatmanız gerekecektir.

 8. sorun çözuldu ancak pc cok yavaş acılıyor sorun ekran kartıyla alakalı yaptıgımız degışıklıkten öturu olabılır mı

  • Anladığım kadarıyla siyah ekran sorununu 1. yöntemi uygulayarak çözdünüz. Bu durumda bilgisayarınızın yavaş açılması gayet doğal çünkü yaptığınız değişiklik “Hızlı başlatma seçeneğini” devre dışı bırakıyor. Önceden yaşadığınız hatanın sebebi de bilgisayarın hızlı başlatılmaya çalışılmasıydı. Şu an aslında bilgisayarınız yavaş açılmıyor, olması gerektiği gibi açılıyor. Önceden olması gerekenden daha hızlı açılmaya çalışıyordu. Bunu yapabilmek için de bazı temel uygulamaları açılışta yüklemiyordu. Bu da sizin siyah ekran sorununu yaşamanıza sebep oluyordu.

   Anlayacağınız şu an yaşadığınız “yavaş açılma” durumu aslında normal. Olması gereken bu. Bilgisayarın hızlı açılabilmesini sağlayabilmek için hayati önem taşıyan temel uygulamaların açılışta yüklenmemesi, pasif duruma alınması siyah ekran sorununa ve başka sorunlara sebebiyet verebilir.

 9. Atahan Tarih:

  Arkadaşlar siyah ekrandayken windows + p (win+p) tuşuna basarak sorunu çözmüştüm sizde bunları yapmak yerine deneyebilirsiniz.

 10. Mücahit Tarih:

  1. Yontemi yapmadan 2. Yontemi yaptim ama ekran cozunurlugum kotulesti cok kotu gorunuyor nasil duzelir

  • Ekran kartınızın Windows 10 ile uyumlu driverını indirin ve kurun. Bunu yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

 11. Timur Mert IŞIK Tarih:

  Benim sorunum biraz garip, bu siyah ekran sorunu stabil değil. Bilgisayarı alalı 5 gün oldu henüz. İlk gün hiç problemsiz açıp kapattım 2. gün sabah ofise gidip açtığımda bu siyah ekranla karşılaştım ayrıca mouse imleci de görünüyor ve hareket ettirebiliyorum. Capslock numlock gibi tuşlara tepki veriyor fakat ekran gri. Power tuşuna basılı tutup cihazı kapattım ve yeniden başlattım sorun yok.Eve geldim yine ayrı sorun, aynı işlemi tekrarladım sorunsuz açıldı. Takip eden 2 günde hiç sorunsuz çalıştı. Bugün işten eve gelip cihazı çalıştırdığımda yine aynı sorun. Her seferinde power tuşuna basılı tutarak cihazı kapatıyorum ve yeniden açıyorum. Oldukça can sıkıcı. Ayrıca sanıyorum ki power tuşundan cihazı kapatmak cihaza zarar veriyor. problemin nedenini anlayamıyorum canı nezaman isterse ozaman oluyor. Pazartesi servisle iletişime geçeceğim. Sorunun nedeni hakkında fikriniz var mı acaba ? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Power tuşu ile bilgisayarı kapatmak zarar verebilir. Bunu sürekli yapmanız bu olasılığı arttıracaktır.

   Bu ekran hatasından kurtulmak için ekran kartı driverınızı güncelleyin. Daha sonra Windows Update üzerinden bütün güncelleştirmeleri yapın. Daha sonra da CMD yazılımını (arama bölümüne cmd yazarak) Yönetici olarak çalıştırın ve “sfc/scannow” komutunu girin.

   Son olarak da Sistem Geri yüklemeyi deneyin. Fakat dosyalarınızın korunacağından emin olun.

  • Timur Mert IŞIK Tarih:

   Ekran kartı driverım ve windows güncelleştirmeli hali hazırda yapılı durumda zaten. CMD komutunu deneyeceğim tekrar teşekkür ederim.

 12. Merhabalar, windows10’a yükselttiğimden power tuşuna basınca sanki normal açılıyormuş gibi fanın sesi geliyor, ışıkları yanıyor fakat ekran gelmiyor 4 gün aradan sonra onlarca denemenin ardından açıldığında hızlı başlatmaya girdim hızlı başlatmak için yeniden başlatınca tekrar ekran gitti ve yine açamıyorum bilgisayarımı aynı sebepten midir, ne yapmalıyım? Teşekkürler.

  • Ekran kartı driverı ile ilgili bir sorun olmuş olabilir. Veya yükseltme sırasında sistemde bir sorun olmuş olabilir. Güvenli Moddan giriş yapın ve Sistem geri yükleme işlemini yapın. Veya aygıt yöneticisinden ekran kartı aygıtını devre dışı bırakın. Sonra yeniden başlatın.

 13. mrb kolay gelsin hp g62 genel sorun olarak çift ekran kartı oldugundan dolayı ana ekran kartı sorun yaşatıyor driver güncellemesnden sonra yeniden başlatıyorum ve herşey normal giderken acılış ekranı geliyor ve hoşgeldinz dedikten sonra siyah ekranda kalıyor pc ses aygıtından sistem başarılı bir şekilde başlatıldıgını görüyorum ama ekran siyah bir şekilde kalıyor bunun için bir çözüm yolu varmı acaba ahmet bey?

  • İntel’in ekran kartı sürücüsünü devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu güvenli moddan girerek yapabilirsiniz. İlk olarak bütün ekran kartı sürücülerini kaldırın. Daha sonra sadece Nvidia olanının sürücüsünü indirin ve yükleyin.

  • Pardon Bahsettiğim tam olarak atı mobility redeon hd 5470 olan ekran kartını tanıttıgım yada otomatik güncelleştirme yaptıgım zaman bu sorunla karşılaşıyorum butun driverleri kaldırdım tekrardan yükledim ekran karında herhangi bir sorun yok bütün test aşamalarından başarılı bir sonuç aldım kendim teknisyenlik yapıyorum bir pc hastanesinde .

  • Aynı Dosya elimde mevcut özelliklerden win 7 yapıyorum yönetici olarak çalıştırmama ragmen olmadı ahmet bey … Çözümü yok heralde …

  • F48 Son Güncelleme yalnış olmassam Şu Tanıtma işleminden sonra ekran kartı tanıyor güvenli moddan actıgım da aygıt yöneticisinden altta genel pnp monitör hatası veriyor bu sefer cıhaz normal calıştıgı zaman hoşgeldiniz sayfasından sonra kararıyor yine.

  • İlk olarak Aygıt yöneticisinden Genel pnp monitör’ü kaldırın daha sonra driverı güncelleyin. Bunu yine güvenli moddan yapabilirsiniz.

  • Denedim olmadı cok farklı bir sorun bu sadece benim cihazda olan bir problem degil iş yerine gelen bi kaç cihaz daha var i5 içlemci olan g62 cihazlarda sıkıntı cıkmadan tanıtabiliyorsunuz bu yontemlerle ama i3 olan bir cihazı ne kadar kursamda olmuyor sıkıntı sizce işlemcide olabilirmi ? yoksa cokmu mantıksız.

  • İşlemci ile bir alakası olması mantıklı geliyor ama sorun tamamen ekran kartından kaynaklı olduğu için bu ihtimale geçemiyoruz bile. Ve büyük ihtimalle Windows 10 ile uyum sorunu yaşıyor.

   Yeni bir çözüm için Prefetch özelliğini devre dışı bırakacağız. Bu başlangıçta uygulamaların, programların hızlı açılmasını sağlar. Bu özelliği devre dışı bırakıp denemeniz de fayda var. İlk olarak Güvenli modda yine giriş yapın. Daha sonra Regedit’e girin. Ve oradan Prefetch ayarını değiştirmek için : [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\SessionManager\MemoryManagement\PrefetchParamete rs] yoluna ulaşın ve aşağıdaki değeri 0 olarak değiştirin. Üstüne çift tıkladığınızda açılacaktır ve 3 yazan yere 0 yazın.
   “EnablePrefetcher”=”3”

   Daha sonra tekrar deneyin. Eğer düzelmez ise 0 değerini tekrar 3 yapın.

  • Malesef sorun devam ediyor ve yeni bir skıntı ckarttı degerleri geri yükledikten sonra ve öncesi pc belli bir süre calıştıktan sonra ilk once hdd’nin kapanma sesiyle beraber aniden kendini kapatıyor…

 14. Merhabalar, güç düğmesine bastıktan sonra sanki normal bir şekilde açılıyormuş gibi fanı vs çalışıyor fakat ne ekrana en ufak bir ışık geliyor ne de klavyenin üst kısmında kalan fonksiyon tuşlarının işlevini gören dokunmatik yüzeyin ışıkları yanıyor. Defalarca güç düğmesinden açıp kapadıkça canı istediğinde açılıyor. Yazdığınız tüm adımları uyguladım ve yine aynı şekilde acaba sorunum windows 10 yüzünden midir, çünkü daha önce yoktu böyle birşey. Bir dahaki açılışında fabrika ayarlarına döndürüp ilk haline getirmeyi düşünüyorum, etkisi olur mu? Bir öneriniz var mı ne yapabilirim başka?

  • Bu tarz bir sorunda fazla bir çözüm yöntemi bulunmamaktadır. Fabrika ayarlarını geri dönerseniz bilgisayarı ilk aldığınız hale getirebilirsiniz. Ama dosyalarınız falan kaybolacaktır. Adaptörünü çıkarıp tekrar takın ve öyle deneyin. Şarj kabolsu takılı olsun. Herhangi bir usb aygıtı takılı ise çıkarın. Hata hala devam ederse dediğiniz gibi fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz.

 15. emine Tarih:

  İyi akşamlar ben windows 7 olan exper laptopa windows 10nu yükledim bir iki gün sonra siyah ekran la karşılaştım burda dediğiniz gibi güvenli modla açmaya çalıştım fakat olmadı ne f8 nede ctrl alt del işe yaramadı????:((

  • Siyah ekran geldiğinde CTR-ALT-DELETE tuşlarına baısn ve karşınıza bir ekran gelirse Shift tuşunu basılı tutarken Yeniden Başlatmayı deneyin.

   Açılış sırasında F8 yerine F12 veya F10 tuşlarını da deneyebilirsiniz.

 16. Mustafa Tarih:

  Merhabalar, yukleme yaparken windows çalışmayı durdurdu gibi bir hata vardi ve ekran siyah oldu, güç düğmesinden kapatıp açtım bilgisayar çok yavaşladı ve kullanıcı adı ve şifre girdikten sonra siyah ekranda kalıyor ve cntrl+alt+del dahil hiç birşey işlemiyor. Güvenli modda açıp 2.yöntemi denedim olmadı. Ne yapmaliyim

  • Güvenli modda giriş yapıp ekran kartı driverını güncellemek yerine devre dışı bırakabilirsiniz.

   Veya yine güvenli moddan girerek Sistem Geri Yükleme işlemi yapabilirsiniz.

 17. Tarık Tarih:

  Dün win10 a geçiş yaptım fakat pc kapanmadı güç düğmesine basılı tutarak kapattım bu sabah uyandığımda şimdi ise okuduklarınızı yapmaya çalıştım fakat ctrl alt del tuşuna bastığımda reset atıyordu benim pc, f8 basılı tuttuğumda 7 de iken giriyordu şimdi direkt windows10 simgesi geliyor mavi açılma ekranı geliyor yanıp yanıp sönüyor daha sonra mavide bekliyor ve logonUl.exe hatası diyor ne yapmam gerek..

  • Güvenli moddan giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra sistemi geri yüklemelisin. Sisteminize virüs bulaşmış büyük ihtimalle. O yüzden sistemi geri yüklemeniz çözüm olabilir.

 18. Win 7 den win 10 a yükselttim ama pc acilirken win10 simgesi geliyor ve 10sn bekleyince kayboluyor ekran siyah kalıyor fare simgesi bile gözükmüyor ne yapacam

  • CTRL-ALT-DELETE tuşu ile Görev yöneticisini açın. Daha sonra Yeni görev seçeneğine tıklayarak explorer.exe yazın. Bilgisayar açıldıktan sonra Windows Update üzerinden bütün güncelleştirmeleri gerçekeleştirin. Özellikle ekran kartı sürücüsünün Windows 10 ile uyumlu olanını el ile indirip kurun.

 19. erkut Tarih:

  İyi günler bilgisayarım güvenli modda bile diyah ekranda kalıyor shifte basıp yeniden başlatma seçeneklerinden bilgisayarı sıfırlamayı geri yüklemeyi başlatma onarmasını herşeyi denedim hep hata verdi komut istemiyle güvenli modu açıp chdsk/r taramasını yaptım yine düzelmedi yarım edin ne yapacağım ?

 20. Ben güvenli modda çalıştırdıktan son simgesine tıklayın denetim masası yazdım fakat arama dizini oluşturma kapatıldı diyo yanı arama sonuçları çıkmıyor acil yardım lütfen 🙁

 21. Merhabalar ve teşekkürler yöntem sorununu halletti ancak ben bilgisayarimda performans sorunu yaşıyorum çift ekran martı kullanıyor geforce 970M 2gb olmasına rağmen özellikle oyunlarda çok dusuk fps alıyorum eskiden böyle bir sıkıntı yoktu ram16 i7 4700lu birşeyler hq bunun sebebi ne olabilir birkaç yerde okumuştum nvidia yerine diğer ekran kartını falan kullanıyormuş acaba bunlar arasındaki geçişi nasıl yapacagim

 22. Veysel Tarih:

  İyi günler . Lenovo G50 serisini kullanıyorum . Ve windonws 10 kurdum kurulumu yaptıktan sonra pc reset attı ama geri bir daha açılmadı laptoptan fan sesi geliyor klavye ve maus’un ışıkları yanıyor ama karşıma hiç bir ekran gelmiyor sizin dediklerinizin hepsini denedim ama açılmadı . bilgisayarımı 1 2 defa kapatıp açtığımda en son açılıyor ama bu seferde windows 10 değilde windows 8.1 olan sürümü eski haliyle geri geliyor . Bilgisayarım daha 5 6 aylık ve kasmalar ve videolarda donmalar meydana gelmeye başladı ve bilgisayarımın performansı gözle görülür bir şekilde düşüş yaşadı ne umarım bunun bir çözümü vardır . ( Windows 10 uygulaması lenovo için tam uyumlu ve iki kere yükledim ikisindede aynı sorunu yaşadım ) Ne yapmam gerekiyor ?

  • Bilgisayarınızı sıfırlamanız bu sorunlara çözüm olabilir. Yükseltme sırasında sorun yaşanmış olabilir. O yüzden fabrika ayarlarına geri çevirebilir veya bilgisayarı direkt olarak sıfırlayabilirsiniz.

 23. Buşra Tarih:

  Ne yaparsam yapıyım ekranım gelmiyor. her dediginizi tek tek uyguladım fakat ekran gelmiyor yinede yükselttigme pisman oldm..

 24. Hüseyin Tunç Tarih:

  Microsoft ,30 yıldır ekran neden kararır ya da neden hata kodları verir, bunları çözememiştir. Şimdi gel de bunun yaptığı işletim sistemini kullan. Tıpkı acemi sürücü ile gece yolculuğuna çıkmak gibi.

 25. Muhammet Tarih:

  Asus marka laptopumu Windows 7’den Windows 10’a yükseltmek istedim fakat yükseltirken hata verdi kapandı ve o gün bugündür bilgisayarın fanı falan çalışıyor fakat ekran hiç gelmiyor her şeyi denedim ama yine siyah yine siyah ne yapmalıyım ekranı açabilmek için güvenli moda bile giremiyorum

  • Donanımsal bir sorun olabilir. Yani ekran hiç mi görünmüyor? Hani Windows logosu falan da mı görünmüyor? Eğer öyle ise donanımsal bir sorununuz olabilir. RAM – Harddisk – Ekran kartı bunları çıkartıp deneyin. Hani ekran geliyor mu açısından. Hatanın ne olduğunu bilmediğimiz için kesin bir şey söyleyemeyiz. Daha ayrıntılı bilgi verirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.

 26. ÇAĞDAŞ Tarih:

  Merhabalar Ahmet Bey,

  Benim Acer aspire vn7-79m4 marka (Win10) laptobum var.Bir program yüklemeye çalışırken virüs kaptı pc.(Lisanslı Avast olmasına rağmen).Daha sonra malwarebytes anti malware ile tarattım yaklaşık 2500 tane virüs buldu hepsini sildirdim.Daha sonra restart istedi ve attım.Laptop açıldı şifre ekranından şifremi girdim entera bastım ancak masaüstü gelmedi.Mouse görülüyor ve sol atta küçük pencere halinde Windows Sc…. die bi küçük pencere var ama büyümüyor.CTRL-ALT-DELETE e basınca görev yöneticisine girebiliyorum ama Yeni görev sekmesinden girdiğim hiç program çalışmıyor tepki vermiyor yani.(O sekmede sadece browser ı açıp önemli dosyalarımı alabildim.) Daha sonra görev yöneticisinden Ayrıntılar sekmesinden gözüme kestirdiğim birkaç programı kapatmaya başladım bi anda geldi ekran.Açılınca pc hemen ekran kartı ile ilgili denillenleri yaptım.Avasta tam sistem taraması yaptırdım 3 virüs buldu ve karantinaya taşıdı sonra restart atınca yine gitti pc aynı siyah ekran yine var .Format atmadan kurtamanın bi yolu var mıdır Birsürü programım ve alamadığım dosya var içerisinde.

  • Virüs’ün girmediğine güne geri dönme şansınız var mı? Yani Sistem Geri Yükleme’de geri dönüş yapabileceğiniz bir kayıt var mı?

 27. Erdem Güler Tarih:

  Benim bilgisiyar windows 10 home single bilgiseyarı 2 aydır kullanıyodum ötesi gün girince oturumu açtım ama mause imleci ve siyah ekran çktı napmalıyım seçenekleri de denedim olmuyor

  • CTRL+ALT+DELETE tuşlarına basarak Görev Yöneticisini başlatın. Daha sonra Yeni görev seçeneğine tıklayın ve explorer.exe yazın. Bilgisayar kendine geldikten sonra Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Kurtarma > Sistem Geri Yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  • CTRL+ALT+DELETE tuşlarına basın ve Görev Yöneticisi seçeneğine tıklayın. Daha sonra yeni görev ve gelen kutucuğa explorer.exe yazın. Daha sonra Windows Update üzerinden genel bir güncelleme yapın. Ve bilgisayarınızın üretici sitesinde Ekran kartı driverının Windows 10 ile uyumlu olanını indirin ve kurun.

 28. ERDEM GÜLER Tarih:

  Benim Bilgiseyar windows 10 home single launge yanlışıkla ingilizce oldu nasıl duzeltebilirim 😕

  • Yanlışlıkla derken? Nasıl ingilizce olduğunu bize bahsedebilirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz. Başak bir sorundan kaynaklı değil ise aşağıdaki adımları takip ederek Windows 10’u Türkçe yapabilirsiniz.

   Türkçe yapmak için:

   Başlat menüsünü açın ve Settings’e tıklayın. Settings uygulaması açılacak.

   Açılan pencerede Time & Language seçeneğine tıklayın.

   Şimdi sol taraftan Region & Language seçeneğine tıklayın.

   Şimdi “Languages” altında listelenen dillere bakın. Türkçeyi göremiyorsanız, “Add Language” düğmesine basarak açılan dil listesinden Türkçeyi ekleyin. Listeyi biraz karıştırmanız gerekebilir, ancak dillerin harf sırasıyla gösterildiğini söyleyelim.

   Dili ekledikten sonra üzerine tıklayın ve “Download Language Pack” altından “Download” düğmesine tıklayın. Dil paketinin indirilmesi, internet bağlantı hızınıza göre birkaç dakika sürebilir.

   Son olarak Türkçe dilinin altında gösterilen “Set as default” veya “Set As primary” düğmesine tıklayın.

   İşlem bu kadardır. Bilgisayarı yeniden başlatın ve artık Windows 10’u türkçe olarak kullanın.

  • Bu sorun ekran kartınızın sürücüsünün uyumsuzluğundan kaynaklanıyor. Bu hatayı çözmek için CTRL-ALT-DELETE tuşlarına basın ve Görev Yöneticisini açın. Daha sonra Yeni görev seçeneğine tıklayın. Çıkan kutucuğa explorer.exe yazıp Enter’a basın. Bilgisayar kendine geldikten sonra Windows Update üzerinden genel bir güncelleme yapın. Ve ekran kartı driverınızı güncelleyin.

 29. Abdurrahman Tarih:

  windows10 yeniden başlarken çok geç açılıyor yaklaşık 4 dakikada açılıp kapanmada böyle bir sorun yok yardım edermisiniz? ve de başlat menüsünde aç kapat kısmında uyku çıkmıyor ? teşekkürler…

  • İlk sorun için bilgisayarı sıfırlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Birde görev yöneticisinden başlangıç’ı kontrol edin. Başlangıç da gereksiz programlar var ise devre dışı bırakın.

   Diğer sorun için: Video kartınız uyku modunu desteklemiyor olabilir. Video kartınızın sürücüsünü güncelleştirin veya bilgisayarınızla birlikte gelen, video kartınız ve desteklenen sürücülerle ilgili bilgilere bakın.

   Uyku ve diğer güç tasarrufu durumları bilgisayarınızın temel giriş/çıkış sisteminde (BIOS) kapatılmıştır. Uyku modunu açmak için bilgisayarınızı yeniden başlatıp BIOS ayarlarına girin.

 30. volkan aktürk Tarih:

  merhabalar. windows 7 den windows 10 a güncelleme yaptım. herşey gayet güzel de gidiyordu. henüz bi kaç saaat olmamıştı keşfedeyim diye bakınıyodum windows 10 nasıl diye ama yeni tarayıcıda gezinirken bilgisayar kapandı. windows penceeresi geliyor sonra siyah ekranda kalıyor. mouse hareket ettirince gözüküp kayboluyo ama başka hiçbişey yapılmıyor. ayrıca en tuhafı bilgisayar uyku modunda gibi davranıyor. normalde çalışırken beyaz ışık yanan yer uyku modundaki gibi kırmızı yanıyo . biosu kurcaladım yüz kere açtım kapadım düzelmiyor. hatta power tuşuna 15 saniye basılı tutunca anca kapanıyo pc. windows 10 ile kurtarma yaptım ama yine de bişey olmadı. aynı şekilde masaüstüne gelmeden siyah ekranda kalıyor.

  • Sorunun çözüm yolu BIOS ile ilgili değil. Kurtarma da çözüm olmaz. Burada anlatılan yöntemleri denediniz mi? Biz de bir bilgisayarımızda bu sorunu yaşadık ve burada anlattığımız 1. yöntem ile çözdük. Zaten yazıyı da bu sorunu çözdükten sonra hazırladık. 2. yöntem de pek çok kullanıcıda işe yarayan bir yöntem. Sırasıyla bu iki yöntemi denerseniz muhtemelen sorununuz çözülmüş olacak.

 31. CANDAŞ GÜNEŞ Tarih:

  bilgisayarımı bu gün windows 10 a yükselttim ve açtığımda direk siyah ekran geliyo oturum açma penceresi de gelmiyo ctrl+alt+del yapıyorum görev yöneticisi de gelmiyo ne yapmam lazım yardımcı olabilir misiniz

  • Bilgisayar açılırken F8 tuşuna basın ve Güvenli moda giriş yapmayı deneyin. Girebilirseniz aygıt yöneticisinden ekran kartı driverını kaldırın. Veya ekran kartı driverının Windows 10 ile uyumlu olanını bulup güncelleyin. Gerçi F8 tuşu Windows 10’da devre dışı bırakıldı ama yinede deneyin. Eğer giriş yapamazsanız temiz kurulum yapmanız gerekebilir.

 32. toshiba laptop kullniyorum window10yuklediktsn sonra siyah ekran gelmeye basladi ve acilmadi bugun hic acilmadi siyah ekran var pc calisiyo ama masaustu gelmiyo ctrl alt ve del tusunada bastm olmadi napmam gerkiyo bana yardim ddrmisiniz lutfen

 33. Bilgisayarimi w10 a yukseltmistim siyah ekran sorunu geldi her turlu seyi denedim olmadi sonra bende w8 proya geri donmek zorunda kaldim ve ikinci yontemi deneyerek sorunu cozdum

Yorum Yazın