Windows 10 S Nedir?

Microsoft‘un Haziran 2017‘den beri yeni bir Windows 10 sürümü çıkarmak için uğraşıyor. Bu sürümün adı Windows 10 S‘dir.

Bu yazımızda ise sizlere Windows 10 S ile alakalı bilgiler vermeye çalışacağız. Hali hazırda çok fazla bilgi olmadığı için çıkan resmi haberleri kaynak edinerek Windows 10 S ile alakalı bilgi vereceğiz. İleri ki zamanlarda bahsettiğimiz bilgilerde değişiklikler olabilir.

Dilerseniz şimdi Windows 10 S’i sorular ile adım adım tanıyalım.

Windows 10 S Nedir?

Windows 10 S’e sadece Windows mağazadan uygulama yükleyebileceksiniz.

Windows 10 S bizlere yeni bir Windows 10 sürümü sunuyor diyebilmemiz için çok fazla değişiklik barındırmayan lakin güvenlik konusunda zirve yapabileceğimiz olanağı sunan bir işletim sistemidir. Güvenlik ve performans adına kolaylaştırılmış, bilindik bir Windows deneyimi sağlayan özel bir Windows 10 Pro yapılandırmasıdır.

Windows 10 S işletim sisteminde öyle kafanıza göre program veya uygulama kuramayacaksınız. Sadece Windows Mağazasında yer alan güvenli programları kurabilir ve Microsoft Edge ile internette gezinebilirsiniz. Microsoft, bu yüzden Windows 10 S ile bizlere güvenli ve hızlı bir deneyim sunmayı planlıyor.

Windows 10 S ile Windows 10 Home ve Windows 10 Pro Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bakıldığında öyle çok bir fark yok. Windows 10 S’de, Windows 10 Home ve Windows 10 Pro yapısının özellikleri yer alıyor. Fakat Windows 10 S’e sadece Windows Mağazasından uygulama yükleyebiliyorsunuz. Ve varsayılan tarayıcınız her zaman Microsoft Edge oluyor.

Windows 10 S Kimlere Yönelik Hazırlanmıştır?

Windows 10 S tasarlanırken öğrenciler ve öğretmenler göz önünde tutulmuştur. Bu sürüm okullar için en iyi Windows 10 sürümüdür. Bunla birlikte hızlı bir performans ve çok güvenli bir sistem arayan kullanıcılar içinde bu sürüm ideal bir sürüm olabilir. Yani bu sürüm sadece Windows Mağazasındaki uygulamaları kullanacak olan ve aradığı her şeyi bu mağazada bulabilecek olan kullanıcılar için ideal bir sürümdür.

Windows 10 S Hangi Uygulamalar ve Donanımlar ile Uyumlu Çalışır?

Windows 10 S sadece Windows Mağazada ki uygulamalar ile uyumlu çalışır. Windows 10 S yakın bir zamanda duyurulduğu için Microsoft hali hazırda bilgisayar üreticileri ile eşzamanlı bir şekilde çalışmaktadır. Windows 10’da çalışan çevre birimleri (yazıcı gibi) Windows 10 S’de de çalışır fakat işlevsellikleri sınırlı olabilir.

Satın Aldığım Windows Mağaza Uygulamalarını Windows 10 S’de de Kullanabilir miyim?

Elbette ki kullanabilirsiniz. Çünkü hangi bilgisayardan satın alırsanız alın Microsoft hesabınız aynı ise uygulama hesabınız üzerine kayıt oluyor. Yani dilediğiniz bilgisayarda bu hesabı açarak uygulamayı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu yüzden Windows 10 S’de de uygulamalarınızı kullanmaya devam edebileceksiniz.

Windows 10 S’de Hangi Varsayılan Ayarları Değiştirebilirim?

Bahsettiğimiz üzere Windows 10 S yüksek güvenilirlikli bir işletim sistemi olacak. Bu yüzden ki Microsoft dışarıdan uygulama yüklemenize izin vermeyecek. Sadece güvendiği yazılımları kendi mağazasından indirmenize olanak sağlayacak. Ayrıca varsayılan tarayıcısı olan Microsoft Edge’i de değiştiremeyeceksiniz. Mağazadan dilediğiniz internet tarayıcısını indirebilirsiniz ama varsayılan tarayıcı seçeneğini değiştiremezsiniz. Ayrıca Microsoft Edge ve Internet Explorer da yer alan varsayılan arama motorunu da değiştiremezsiniz.

Windows 10 S ile Uyumlu Olmayan Bir Yazılım Kullanabilir miyim?

Bunun cevabı ne yazık ki “Hayır” dır. Windows 10 S’e dilediğiniz bir uygulamayı yükleyemezsiniz. Sadece Windows Mağazasında yer alan uygulamaları yükleyebilirsiniz. Uyumsuz bir uygulama yüklemeye çalıştığınızda muhtemelen böyle bir hatırlatma karşınıza çıkacaktır. Ve eğer var ise Windows Mağazasında yer alan benzer uygulamalara yönlendirecektir.

Windows 10 S’den Windows 10 Pro’ya Geçebilir miyim?

Dilediğiniz zaman Windows 10 Pro’ya geçiş yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Windows Mağaza üzerinden Windows 10 Pro için ödeme yapmanız olacaktır. Bu yaptıktan sonra dilediğiniz zaman geçebilirsiniz.

Bu konuda daha fazla bilgi için ve Windows 10 Pro’ya geçiş yapmak için arama bölümüne Ayarlar yazın ve çıkan sonuca tıklayın. Daha sonra Güncelleştirme ve Güvenlik seçeneğine tıklayın. Etkinleştirme seçeneğine tıklayın. Windows sürümünüzü yükseltin seçeneği altından Mağazaya git seçeneğini seçin.

Windows 10 Pro’ya geçtikten sonra Windows 10 S’e geri dönüş mümkün değildir.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yaklaşık 10 yıldır bilgisayar ve elektronik dünyasıyla iç içeyim. Bu süre zarfında donanım ve yazılım sektörlerinde hizmet verdim. Şu an özel bir şirkette oyun geliştirici olarak çalışıyorum.

Yorum Yazın