Windows 10 Kullanımı Artıyor, Edge ise Yerinde Sayıyor

Windows 10’un kullanım oranı gün geçtikçe artmasına rağmen, onunla gelen Microsoft Edge’in kullanım oranı yerinde saymaya devam ediyor. İşten açıklanan son rakamlar..

NetMarketShare sitesinin yayınladığı son verilerde işletim sistemi ve internet tarayıcısı kullanım oranları beklediğimiz gibi. Windows 10, masaüstü bilgisayar piyasasında büyümeye devam ediyorken, tarayıcılar kategorisinde liderliği elinden bırakmayan Google Chrome, 2016 Eylülden bu yana oldukça iyi bir büyüme gerçekleştirmiş. Microsoft Edge ise olduğu yerde sayarak bizleri şaşırtmıyor. Internet Explorer’ın kullanım oranı ise gün geçtikçe azalmaya devam ediyor.

2016-2017 Windows 10 Kullanım Oranı

Windows 10’a Windows 7 ve Windows 8.1 den ücretsiz geçiş durduğu zamanlarda Windows 10’un piyasa payı %22.53’lerde idi. Windows 10 neredeyse %1 büyüme gerçekleştirerek %27.63‘e gibi bir orana ulaştı. Windows 7 ise üstünlüğünü korumaya devam ediyor. Windows 10 için bu gelişmeler oldukça iyi görünüyor. Tabii satılan yeni bilgisayarların Windows 10 yüklü olarak satılmasını göz ardı edersek. Yine de Windows 10, kullanıcılar arasında yayılmaya devam edecek diyebiliriz.

2016-2017 Microsoft Edge’in Kullanım Oranı

İnternet tarayıcısı piyasası ise hala bildiğimiz gibi. Microsoft Edge bulunduğu konumu korumak için debelenirken, Google Chrome yükselmeye devam ediyor. Edge’in piyasa payı %5.65 seviyelerinde gezinirken Google Chrome ilerlemeyi sürdürerek %59.57 seviyesine ulaştı. Edge’in atası Internet Explorer yavaş bir şekilde düşüşe geçmiş bulunmakla beraber %16.5 seviyelerine inmiş durumda. Mozilla Firefox %0.3 büyüyerek %12.32’e ulaştı ve üçüncü sıradaki yerini korumaya devam ediyor.

Windows 10 kullanıcılarının büyük bir kısmı Creators Update‘e entegre olmasına rağmen, Edge’in durumu hala aynı oranda devam ediyor. Bu yüzden Edge tarayıcı piyasasında herhangi bir rekabet gösteriyor diyemeyiz. Edge yapısında gösterdiği gelişmelere rağmen olduğu yerde saymaya devam ediyor. Umarım yükselişe doğru güzel bir ivme kazanabilir.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yaklaşık 10 yıldır bilgisayar ve elektronik dünyasıyla iç içeyim. Bu süre zarfında donanım ve yazılım sektörlerinde hizmet verdim. Şu an özel bir şirkette oyun geliştirici olarak çalışıyorum.

Yorum Yazın