Windows 10 İnternete Bağlanma Sorunu Çözümü

Merhaba arkadaşlar, sizlere bu yazımızda “Varsayılan Ağ Geçidi Kullanılamıyor” gibi hata alıp internete bağlanma sorunu yaşayan kullanıcılar için bu sorunlardan nasıl kurtulacağınız konusunda çözüm yöntemlerini paylaşacağız.

Aşağıdaki adımları deneyerek internet bağlantı sorunlarından kurtulabilirsiniz. Her adımı denedikten sonra bağlanmayı deneyiniz. Eğer sorun devam ederse diğer bir adıma geçiniz. Umarım faydalı oluruz.

Windows 10 Varsayılan Ağ Geçidi Kullanılamıyor ve Genel İnternet Bağlantı Sorunları Çözüm Yöntemleri

 • İlk olarak sorunun bilgisayarınızdan mı yoksa modem cihazınızdan mı kaynaklı olup olmadığını öğrenelim. Bunun için arama kısmına CMD yazalım ve Komut İstemi seçeneğini sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır seçeneği ile çalıştıralım. Daha sonra gelen ekrana ipconfig yazarak Enter’a basın ve böylelikle ip numaramızı öğrenelim. Default Gateway seçeneğinin karşısındaki numaralar bizim ip numaramızdır. Bu numaraları seçelim ve Enter tuşuna basarak kopyalayalım. Daha sonra ping yazın boşluk bırakarak ip numaranızı yapıştırıp enter’a basın. Ve ping işlemi bittikten sonra resimde de gördüğünüz sarı yerdeki bilgiler eğer çıkarsa sorunun bilgisayardan olmadığını anlamış oluruz. Yani sorun modem veya internet sağlayıcısından kaynaklanıyor demektir. Durumu öğrendikten sonra modeminizi açıp kapatın. Devam ederse modeminizi resetleyin. Hala devam ederse yetkili firmayı arayıp sorununuzu anlatın.

  Varsayılan Ağ Geçidi Kullanılamıyor Hatası Çözümü 1

 • Yukarıdaki işlemlerden sonra sorununuz devam ederse arama bölümüne Denetim Masası yazın ve açın. Daha sonra Ağ ve İnternet seçeneğine tıklayın. Arama kısmına Ağ Sorun Gidericisi yazın ve çıka seçeneklerden Ağ Paylaşım Merkezi seçeneğinin altındaki “Ağ sorunlarını tanımla ve onar” seçeneğine tıklayın. Yazılım otomatik olarak sorunları algılayacaktır. Sorun belirler ise karşınıza sunacaktır. Adımları takip ederek sorunlardan kurtulabilirsiniz.

  Varsayılan Ağ Geçidi Kullanılamıyor Hatası Çözümü 2

 • Sorun hala devam ederse yine arama kısmına CMD yazarak Komut İstemi seçeneğine sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır seçeneği ile çalıştırın. Daha sonra aşağıdaki komutları tek tek girin. Her komuttan sonra işlemin tamamlanmasını bekleyin.
  • netsh winsock reset” tırnak işaretleri olmadan komutu yazıp Enter tuşuna basın.
  • netsh int ip reset” tırnak işaretleri olmadan komutu yazıp Enter tuşuna basın.
  • ipconfig /release” tırnak işaretleri olmadan komutu yazıp Enter tuşuna basın.
  • ipconfig /renew” tırnak işaretleri olmadan komutu yazıp Enter tuşuna basın.
  • ipconfig /flushdns” tırnak işaretleri olmadan komutu yazıp Enter tuşuna basın.
 • Sorun hala devam ederse arama bölümüne Aygıt yöneticisi yazın ve çıkan sonuca tıklayın. Daha sonra en üstte bulunan (bazı bilgisayarlarda yeri değişebilir) Ağ bağdaştırıcıları seçeneğini genişletin daha sonra Network Adapter ile biten seçeneğe sağ tıklayıp Sürücü Yazılımını Güncelleştir seçeneğine tıklayın. Ve gelen ekrandan Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara seçeneğine tıklayın. Eğer güncel değil ise size bildirecektir. Bu yöntem işe yaramaz ise başka bir bilgisayardan bilgisayarınızın üretici sitesine girin ve oradan en güncel driverı indirip el ile kurun.

  Varsayılan Ağ Geçidi Kullanılamıyor Hatası Çözümü 4

 • Yukarıdaki adımları denediniz ve sorun hala devam ediyorsa arama kısmına Hizmetler yazın ve çıkan sonucu çalıştırın. Daha sonra aşağıdaki hizmetleri bulun ve durum kısmının çalışıyor, başlangıç türünün ise otomatik olup olmadığını kontrol edin. Eğer hatalı ise bahsedilen hizmete sağ tıklayıp Özellikler deyin ve gelen ekrandan Başlangıç türü seçeneğini Otomatik olarak seçin. Hizmet durumu eğer çalışıyor değil ise Başlat deyin. Aşağıdaki hizmetleri kontrol etmeniz yeterli olacaktır:
  • Ağ Bağlantısı Aracı
  • Ağ Depo Arabirimi Hizmeti
  • Ağ Konumu Tanıma
  • DHCP İstemcisi
  • DNS İstemcisi

  Bu hizmetlerin çalışıyor olduğundan emin olun.

  Varsayılan Ağ Geçidi Kullanılamıyor Hatası Çözümü 5

 • Sorununuz hala devam ederse Ağ Sıfırlama işlemini gerçekleştirin. Bunun için arama kısmına Ayarlar yazın ve çıkan seçeneğe tıklayın. Daha sonra Ağ ve İnternet seçeneğine tıklayın. Gelen ekranın en altında Ağ Sıfırla seçeneğini bulunuyor. Bu seçeneğe tıklayın ve gelen yeni ekrandan Şimdi sıfırla seçeneğine tıklayın. Bu işlemden sonra internete bağlanmayı yeniden deneyin.

  Varsayılan Ağ Geçidi Kullanılamıyor Hatası Çözümü 6

 • Sorununuz hala devam ederse Windows Defender veya Anti-virüs programınızı kapatıp deneyin. Bazen internete bağlanmanızı bu tarz güvenlik yazılımları engelleyebilir. Bu yüzden kapatıp deneyiniz.
 • Eğer sorun hala devam ederse son olarak Sistem Geri Yükleme işlemini gerçekleştirmenizi öneririz.

Deneyeceğimiz yöntemler bu kadardır. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sorun hakkında konu altında yorum yapabilirsiniz. Kısa zamanda geri dönüş mutlaka olacaktır.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yaklaşık 10 yıldır bilgisayar ve elektronik dünyasıyla iç içeyim. Bu süre zarfında donanım ve yazılım sektörlerinde hizmet verdim. Şu an özel bir şirkette oyun geliştirici olarak çalışıyorum.

Yorum Yazın