Windows 10 Çıktı! Hemen İndir!

Aylardır beklediğimiz Windows 10 Çıktı! Microsoft’un son işletim sistemi olan Windows 10 29 Temmuz Güncellemesini sabırsızlıkla bekleyen kullanıcılara sundu. Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 kullanıcıları ücretsiz Windows 10 yükseltme işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilecekler. Peki bu son işletim sistemi olan Windows 10 nasıl yüklenir? Bu soruya hemen cevap verelim.

Windows 10 Nasıl İndirilir ve Yüklenir? (Manuel olarak)

Microsoft, güncelleştirmelere ek olarak manuel (el ile, bizzat kendiniz) yükseltme aracını indirmeye sundu. Bu aracı indirerek, güncelleştirmeyi beklemeden (Rezervasyon yapmamış olsanız bile) Windows 10’u indirebilir ve işletim sisteminizi Windows 10’a yükseltebilirsiniz.

32 Bit Sistemler için Windows 10 Yükseltme Aracını İndir

http://download.microsoft.com/download/1/C/8/1C8BAF5C-9B7E-44FB-A90A-F58590B5DF7B/v2.0/MediaCreationTool.exe

64 Bit Sistemler için Windows 10 Yükseltme Aracını İndir

http://download.microsoft.com/download/1/C/8/1C8BAF5C-9B7E-44FB-A90A-F58590B5DF7B/v2.0/MediaCreationToolx64.exe

Windows 10 Nasıl İndirilir ve Yüklenir? (Güncelleştirmeler ile)

Eğer lisanslı Windows 7, Windows 8 ya da Windows 8.1 kullanıcısı iseniz ve Windows 10 için rezervasyon yaptırmış iseniz; Denetim Masası > Windows Update bölümünden veya Mağaza uygulamasından güncelleştirmeleri denetle diyerek Windows 10’u yükleyebilirsiniz.

Eğer rezervasyon yapmadıysanız aşağıda bağlantısını paylaştığım yazımızdaki adımları takip ederek Windows 10 rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.

Windows 10 Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

Eğer rezervasyon simgeniz gelmemişse aşağıda bağlantısını paylaştığım rehberimizdeki yöntemleri uygulayarak rezervasyon simgesini getirebilirsiniz.

Windows 10 Rezervasyon Simgesi Gelmedi, Nasıl Getirilir?

Windows 10 Yükseltmesi İçin Kaç GB Alan Gerekiyor?

Windows 10 tam olarak 3 GB boyutunda. Ve Windows 10 güncellemesini yükleyebilmek için 3 GB’dan fazla bilgisayarınızda alan olması gerekiyor. Eğer Windows’u 32 GB SSD’ye yüklemiş iseniz, Windows 10 güncellemesi için bazı uygulamaları silmeniz gerekiyor.

Eğer Windows 7, Windows 8 ya da Windows 8.1 işletim sistemlerinden birine sahip değilseniz Windows 10 için önümüzde ki aylarda kutulu sürümler de yayına sunulacak. Dilediğiniz bir teknoloji mağazasından Windows 10’u alarak bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Windows 10 güncellemesi nereye inecek diye soracak olursanız, C:$Windows.~BT konumuna inecektir.

Windows 10 hakkında daha detaylı bilgi almak için detaylı inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Detaylı Windows 10 İncelemesi

Windows 10 Kurulumunda Sık Karşılaşılan Hatalar ve Çözümleri

Windows 10 hatalarını tek bir başlık altında toplayacak yeni bir yazı hazırlıyoruz. Bu yazıda, sık karşılaşılan ve çözüm yolunu bulduğumuz hataları kategorize edecek ve listeleyeceğiz. Bu sayede, hata çözümlerine ulaşmak daha kolay olacak. Bu yazımız çok fazla görüntülendiği ve kullanıcıların Windows 10’u kurmalarını sağladığı için, hata çözümlerini başlangıç olarak burada da listelememizin faydalı olacağını düşündük.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yaklaşık 10 yıldır bilgisayar ve elektronik dünyasıyla iç içeyim. Bu süre zarfında donanım ve yazılım sektörlerinde hizmet verdim. Şu an özel bir şirkette oyun geliştirici olarak çalışıyorum.

212 yorum

 1. Bugün bildirim geldi. Hazırsınız haydi devam edelim diye sizce hemen yüklemelimiyim biraz daha bekleyeyim mi? Ayrıca 2117u işlemci 4gb ram olan bir pc ile bu işlem kaç dk sürer ortalama.
  Son olarakdainen 3dediniz ama bahsettiğiniz klasörde tam 6gb inmiş dosya var normal mi?

  • Windows 10 uzun bir test sürecinden geçti ve bugün kullanılabilir sürümü yayınlandı. Çok titiz çalışmalar yapılmış bir sistem olsa da sonuçta yeni bir işletim sistemi. İlk günlerde eksiklikleri olacaktır. Eğer karşılaşabileceğiniz eksikliklere rağmen kullanmak istiyorsanız hemen geçiş yapabilirsiniz. Daha kararlı bir Windows 10 kullanmak istiyorsanız da bir süre bekleyebilirsiniz. Burada tercih yine size kalıyor.

   Bahsettiğimiz 3 GB, kurulumdan sonra kaplayacağı yer. İnen dosyalarda herhangi bir anormallik olduğunu düşünmüyorum.

  • Torrent’e düşmesini beklemenize gerek kalmadı. Windows 10 .ISO dosyasını indirmeye sundu. Yukarıdaki yazımızı da bu doğrultuda düzenledik. Yukarıdaki bağlantıdan Windows 10 .ISO dosyasını indirmenizi sağlayacak aracı edinebilirsiniz.

  • Peki dediğiniz gibi lisanslı win 8.1 alsam sonrada rezerve ile win 10 indirsem elimde windows 10 kurulum dvdsi (ISO kalıbı) şeklinde mi gelicek yoksa sadece yükseltme ilemi gelicek.

  • @Ahmet Yılmazer yükleme dosyası yayınlanmadı hususunda yanılıyorsunuz zira microsoft indirme aracıyla iso olarak indirilebiliyor (sizin linktekine göre hemde) ayrıca expert userlar $WINDOWS.~BT yi ntlite ile iso edebilir…

  • Bahsettiğiniz cevabı verdiğimiz sırada henüz ISO dosyası indirilebilir değildi. Kısa bir süre sonra indirilebilir oldu ve yazımızda ve yorumlarımızda da buna yer verdik. Yorumu şimdi düzeltiyorum. Uyarınız için teşekkür ederim.

  • Aktif olarak kullandığım bir sosyal medya hesabım bulunmuyor. Buradan yorum ile sormak istediklerinizi sorabilirsiniz. Tüm yorumlara cevap vermeye çalışıyorum.

  • C:\ sürücünüzde $Windows.~BT isminde bir klasör var mı? Eğer varsa dosyalarınız iniyor demektir. Yaklaşık 6 GB’lık bir dosya indirilecek ve sonrasında dosya içindeki Setup.exe‘ye tıklayarak kurulumu başlatabileceksiniz. Yükseltme kurulumu ile ilgili bir yazı hazırlıyoruz. Yazımız tamamlandığında buradan da paylaşacağız.

 2. AHMET AVCI Tarih:

  Ahmet Yılmazer C:\ klasörümde $Windows.~BT dosyası mevcut içinde 2 klasör var DUDownload ve Sources. Yaklaşık 1 ay önce windows 10 u rezerve etmiştim ama bildirim gelmedi yardımcı olursanız sevinirim

 3. ibrahim Tarih:

  Ahmet bey , bende rezerve ettim ama bildirim gelmedi. ve c:\ sürücüsünde de $Windows.~BT isminde bir klasör yok. aceba ne yapmalıyım ?

  • Rezervasyon yaptığı halde henüz güncelleme işlemi başlamamış kullanıcılarımız var. Rezervasyonunuz yapıldığı için bir şey yapmanıza gerek yok. Sadece beklemelisiniz. Bazen gecikme yaşanabiliyor fakat endişe edilecek bir durum yok. En geç birkaç gün içinde Windows 10 yükseltme dosyalarınız indirilmeye başlanacaktır. Bu konuda sorun yaşayan kullanıcılarımız için güncelleştirme dosyalarını .iso olarak yayınlamayı düşünüyoruz. Eğer indirilen dosyalar tüm kullanıcılara uyumlu ise gün sonuna kadar yayınlamış oluruz.

  • mustafa Tarih:

   C:\$Windows.~WS isimli dosya ve C:\$Windows.~BT gizli dosyalardır denetim masasından klasör seçeneklerinden göstermeniz lazım dosyaları ozaman görebilirsiniz

 4. C:\ de $Windows.~BT yok,güncelleştirmeleri denetledim orda da yok,mağzadan da denetledim yine yok.Bu bir sorunmu yoksa normal bi durummu?İnternette “Microsoft, Windows 10’u 8 ve 7 kullanıcıları için ücretsiz olarak yayınlayacağı için oldukça yüksek bir talep bekliyor. Bu yüzden kullanıcıları yoğunluk sırasında mağdur etmemek için yüklemeleri blok halinde yapacak, kullanıcılar tamamı çıkar çıkmaz Windows 10’a direkt olarak erişemeyecek.” diye bir haber görmüştüm dün,bundan dolayı olabilir mi?

  • Okuduğunuz haberin doğruluk payı yüksek. Zaten herhangi bir şirketin bu kadar yoğun talebe anında karşılık vermesi olanaksız. Herhangi bir sorun olup olmadığını anlayabilmemiz için 1 hafta beklememiz gerekiyor. Eğer rezervasyonunuzu yaptırdıysanız endişelenmenize gerek yok. Ayrıca, bu konuda sorun yaşayan kullanıcılarımız için güncelleştirme dosyalarını .iso olarak yayınlamayı düşünüyoruz. Eğer indirilen dosyalar tüm kullanıcılara uyumlu ise gün sonuna kadar yayınlamış oluruz.

  • Tamamdır,Arayüz Değişti Get Win 10 un.Sanırım Win 10 Dosyaları Yükleniyor.29 Temmuzda Bir Bildirim Aldığınızda Yükleyin Yerine Win 10 İndirildiğini ve Hazır Olduğunu belirten Bir Bildirim Aldığınızda Yükseltin Diyor.

  • Henüz indirme başlamamış. “İndirmek için hazır” bildirimini aldığınızda başlayacak. Ya da az önce verdiğim yanıtta da göreceğiniz Manuel Windows 10’a yükseltme aracını kullanabilirsiniz.

 5. BU VERDİĞİNİZ MANUEL YÜKLEME LİNKİNDEN MANUEL YÜKLEME YAPTIĞIMIZDA SONRADAN BİR SORUN ÇIKARMI ACABA VE NORMAL GÜNCELLEŞTİRME YÖNTEMİYLE YÜKLEME DURUMUNUN AYNISIMIDIR

  • Normal güncelleştirme yöntemiyle arasındaki tek fark, güncelleştirmeyi sizin tetikliyor olmanız. Bunun dışında hiçbir fark bulunmuyor. İndirdiğiniz araç, Microsoft’un yayınladığı orjinal araçtır. Normal güncelleştirmede yapılan işlemlerin aynısını yapacaktır.

 6. ömer Dural Tarih:

  yaa beyler bişey sorucam ISO olarak indiricem ben ama dili seçiyorum sürüm adı olarak windows 10 home-windows home single langue- ve windows 10 pro hangisini seçmem gerekiyor ?

  şuan ki işletim sistemim windows embedded 8.1 Industry Pro daha önceden rezerve yaptırdım kabul etmişti microsoft ? acil cvp verirseniz sevinirim

  • .iso dosyasını hangi kaynaktan indireceksiniz? Orjinal bir dosyamı yoksa kırılmış hali mi? Eğer rezervasyon ile rezerve ettiğiniz güncelleştirmeyi indirmek istiyorsanız yukarıda paylaştığım “Manuel Güncelleştirme Aracı’nı” indirip kullanabilirsiniz.

 7. ömer Dural Tarih:

  Hocam orjinal olarak verdiğiniz linkten indiriyorum sonra setup yaptığımda sırasıyla şnları yapıyorum ve 3 sürüm geliyor önüme ? hangisini seçmem gerek ?
  1 _) ne yapmak istiyorsunuz diyor orda başka bir bilgisayar için yükleme medayası oluştur diyorum
  2-)Dil TÜrkçe
  3-) SÜrüm = 3 adet sürüm var
  * windows 10 home
  * windows 10 home single langue
  * windows 10 pro
  4) mimari olarak zaten 64 bit indiricem

 8. ömer Dural Tarih:

  windows embedded 8.1 Industry Pro daha önceden rezerve yaptırdım kabul etmişti microsoft yazmıştım yukarda..

  • Evet, rezervasyonu kabul etti fakat ücretsiz yükseltme teklifinden yararlanabilecek sürümler arasında yer almıyor. Bu yüzden yükseltmeyi denemek gerekiyor.

  • mustafa Tarih:

   sizlere günceleme altında gelecek diye biliyorum farklı bir güncelleme sunulacak sizlere

 9. Yasallğını bozarmı rezervasyon yaptım ancak bi yazı gelmedi onun için yükledim kurarsam yasallık gidermi ?

  • Hayır, yasallıkla ilgili bir sorun olmaz. Manuel indirmeyi Microsoft resmi olarak sunuyor. Bu yüzden lisans ile ilgili bir sorun yaşamazsınız.

  • Evet, bizzat Microsoft tarafından yayınlanan bir araç. İndirme adresine bakarsanız Microsoft’un sitesinden indirildiğini görebilirsiniz.

 10. Emrehan Tarih:

  Ahmet Bey, ben de üstte Ömer Dural beyefendinin söylediği gibi sizin vermiş olduğunuz linkten orjinal manuel indirme aracını kullanmak istedim. Benim de takıldığım nokta hangi sürümü indirmem gerektiği. Adımları olduğu gibi kopyalıyorum;

  1-) ne yapmak istiyorsunuz diyor orda “başka bir bilgisayar için yükleme” medyası oluştur diyorum
  2-) Dil TÜrkçe
  3-) SÜrüm = 3 adet sürüm var
  * windows 10 home
  * windows 10 home single language
  * windows 10 pro
  4) 64 bit sistem seçilecek

  Kullandığım sürüm de “windows embedded 8.1 Industry Pro”. Manuel indirme ile .iso dosyası elde ediyoruz değil mi?

  Bİr de benim sormak istediğim şey şu; ben olan olan sistemi direkt yükseltmekten ziyade sadece C’yi (işletim sisteminin olduğu disk) formatlayıp sıfırdan temiz bir windows yüklemek istiyorum. Rezervede de manuel yüklemede de hep yükseltme aracı olarak bahsedilmiş. Orjinalliği konusunda bir sıkıntı çıkar mı, windows key isteme gibi bir durum olur mu acaba, biliyor musunuz? Sonuçta orjinal olan eski işletim sistemini silmiş olacağım. yardımcı olursanız sevinirim.

  • Windows Embedded 8.1 Industry Pro sürümü, ücretsiz Windows 10’a yükseltme teklifinden yararlanamıyor. Fakat Microsoft, rezervasyon yapabilmelerine izin verdi. Bu yüzden belki yükseltme şansınız olabilir. Kullandığınız Windows sürümü yükseltme teklifinden yararlanamadığı için seçmeniz gereken işletim sistemleri arasından herhangi birini seçebilirsiniz. Çünkü eşleştirilebilecek bir sürüm bulunmuyor.

   Orjinal Windows 10 lisansına sahip olabilmek için öncelikle yükseltme yapmalısınız. Doğrudan kurulumda lisans alamıyorsunuz. Hatayla karşılaşırsınız. Önce yükseltmeyi yapıp, daha sonra .iso dosyası ile temiz kurulum yapabilirsiniz.

   Eğer işlem sırasında Windows Embedded 8.1 Industry Pro‘nun Windows 10’a yükseltilmesine izin verilirse size bir lisans verilecektir. Bu lisans orjinal olacaktır. Ama dediğim gibi yükseltmenize izin verilip verilmeyeceğini bilmiyorum. Baştan beri yapılan duyurularda, Windows Embedded 8.1 Industry Pro’nun ücretsiz yükseltmelerden yararlanamayacağı söyleniyor.

   Ücretsiz yükseltmeden yararlanacak Windows 8 sürümlerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

   http://www.windows10.gen.tr/windows-10-detayli-inceleme/#windows-8-kullanicilarinin-ucretsiz-gecis-yapabilecegi-windows-10-surumleri

  • Emrehan Tarih:

   Şimdilik oturup beklemekten başka çarem yok sanırsam. Bu kadar detaylı bir yanıt için çok teşekkür ederim. Elinize emeğinize sağlık gerçekten.

  • Rica ederim. Yardımcı olabilmeyi isterdim. Şu an için beklemeniz ve Windows Embedded 8.1 Industry Pro sürümü için ücretsiz Windows 10 yükseltmesinin olup olmayacağından emin olmanız en iyisi. Eğer işletim sisteminizim ücretsiz yükseltmeden faydalanabildiği kesinleşirse burada paylaşacağız.

  • mustafa Tarih:

   “N” ve “KN” sürümleri için üst sürümün yükseltme yöntemi geçerlidir (örneğin, Windows 7 Professional N, Windows 10 Pro N’ye yükseltilir).

   Hariç olan bazı sürümler: Windows 7 Enterprise, Windows 8/8.1 Enterprise ve Windows RT/RT 8.1. Toplu lisanslamadaki Etkin Yazılım Güvencesi müşterileri, Windows 10’a yükseltmek için bu teklifin dışındaki kurumsal tekliflerden yararlanabilir.

   kurumsal olarak geçebilir yada bir günceleme le farklı bir teknik özellik verebilir Microsoft bu ne yapacağı belli olmaz

 11. Rezerve simgesi tüm şeyleri denediğim halde gelmedi. Bende burdan 64 bitlik manueli indiricem fakat bunda format vb olmaz dimi C ve D hiç birşey silinmez dimi ? bide güncelleştirmeler gelmicek budna kendim windows updateden yapıcam dimi ve türkçe nasıl yapıcam HERŞEYE SIRAYLA CEVAP VERİRSENİZ SEVİNİRİM

  • Manuel yükseltme aracını kullanırken “Yükseltme” yapılmasına dikkat edin. ISO dosyası ile doğrudan kurulum yapmayın. Çünkü yükseltme yapmadan Windows 10 lisansı alamıyorsunuz. Yükseltmeyi yapın, orjinal lisansa sahip olun, daha sonra temiz kurulum yapabilirsiniz.

   Yükseltme yaparsanız format olmaz. Dosyalarınız yedeklenir fakat programlarınız kaldırılır. Programlarınızı tekrar kurmanız gerekir.

   Buradan indirdiğiniz araç ile yapacaksınız. Aracı çalıştırdığınızda kurmak istediğiniz işletim sistemi sürümünü ve dilini size soracak. Aralarında Türkçe de var. Seçerek Türkçe kurulumu yapabilirsiniz.

 12. Serdar Burak Kutlu Tarih:

  Bende manuel olarak indirmekteydim ki elektirkler gitti ve geldiğinde manuel kurulumu açıyorum karşıma şöyle bir sorun çıkıyor : Kurulum doğru bir şekilde başlatılamadı. Lütfen bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Windows 10 Kurulumu’nu tekrar çalıştırmayı deneyin. yeniden başlatıyorum ama olmuyor yardımcı olursanız sevinirim.

  • İşlem yükseltme yani bilgisayarınıza kurulum aşamasına gelmiş miydi yoksa sadece indiriliyor muydu? Eğer kurulum başlamışsa ve elektrikler kurulum sırasında gitmişse ücretsiz yükseltmeden faydalanabilmek için orjinal işletim sisteminizi tekrar kurmalısınız. Sonra tekrar yükseltmeyi denemelisiniz.

 13. YUSUF EMRE Tarih:

  C:\$Windows.~BT klasöüro mevcut. :\Windows\SoftwareDistribution\Download “8e871f343bcd5d58fc0761edb371f7b0 buda mevcut. Ama saatin altında hala rezerve şeysi var yani bana bildirim gelecek diyor. Acaba başlamışmıdır başlamamışmıdır indirme? Başlamadıysa manuel olarak yapmamda bir sakınca var mı? 64 Bit 8 gb ram i5 3330 3.20 GHZ pc var. Linkten hangisini indireceğim? teşekkürler şimdiden.

  • YUSUF EMRE Tarih:

   Birde dün bilgisayarı 1 hafta aradan sonra ilk kez kapatmıştım acaba indirilem durdurulmuşmudur başladıysa?

  • İndirmenizin başlayıp başlamadığını görebilmek için C:\ sürücünüzde $Windows.~BT klasörünün olup olmadığını kontrol edin. Eğer var ise ve içinde dosyalar bulunuyorsa indirmeniz başlamıştır. Yarıda kalıp kalmadığını öğrenmek için klasör boyutuna bakabilirsiniz. Bitmiş bir indirme yaklaşık 6 GB boyuta sahip olmalı.

  • İndirme işlemi başlamış fakat henüz indirme tamamlanmamış. Simgenin bildirim alanında durması normal. Birkaç gün bekleyin, bildirim gelecektir. Eğer gelmezse bu yazıda anlatılan yöntemi kullanarak manuel indirme ve güncelleştirme yapabilirsiniz. Linkten 64 Bit olanı indireceksiniz.

  • mustafa Tarih:

   C:\$Windows.~WS\Sources\Panther veya C:\$Windows.~bt\Sources\Panther de setupact diye bir dosya var mı 800 kb altında ise daha yükleme yapıyor yok 1 mb üstü ise dosyaları çıkarma yapıyordur

 14. yorumum gitmedimi gittimi anlamadım baştan yollayım. abi benim pc 64 bit win 7 orjinal sürüm ( sistem karsiliyor win 10 u) , indirdim araci şimdi bana soruyo bu pc yemi indircen yoksa medyamı yapıcan diye hangisini seceyim ve sonrasında ne yapayım
  * windows 10 home
  * windows 10 home single langue
  * windows 10 pro
  hangisini secim mesala şimdiden tesekkürler

 15. Ahmet bey bende takıldığım bir konuda sorma gereği duydum…İnsider üyesi olmama ve çıkan bütün güncellemeleri yüklememe rağmen bugün yükseltme yapamadım..indirme işlemi bittikten sonra inceleme yapılırken Birşey Oldu uyarısı verdi..ve haliyle yeniden başlatma olmadı…Acaba biz bu yükseltmeden önceki güncelleme ile zaten final sürüme geçtikmi yoksa extra bir işlem yapmam gerekiyormu ki geçmişsem bunu nasıl anlarım (çok yazdım kusura bakmayın)

  • Birşey Oldu” hatası yükseltme yapmaya çalışan bazı kullanıcılarımızda da meydana gelmiş. Windows Insider üyesi olarak tüm güncelleştirmeleri almış olsanız bile ömür boyu kullanacağınız Windows 10 lisansına sahip olmanız için yükseltmeyi yapmanız gerekiyor. Şu anda kullandığınız Windows 10 Preview sürümü olmalı. Bu sürüm bir süre sonra sona erecek ve kullanılamaz olacak.

   Birşey Oldu” hatası ile ilgili bir araştırma yapıyorum. Çözüm bulduğumda burada rehber makale olarak yayınlayacağım. Makalenin bağlantısını bu yorum altından size göndereceğim.

  • Ahmet bey yorumunuz için teşekkürler 🙂 ben bir kaç gün önce final sürümü almışım yani tahmin ettiğim gibi..zira zaten sistemden baktığımda windows 10 pro yüklü diye gözüküyor ve ürün anahtarı bölümüde etkinleştirilmiş olarak gözüküyor…en basit açıklama ile sağ altta beliren deneme sürümü yazısıda zaten o güncellemeden sonra kalkmıştı..yinede bilen kişiye danışmak adına sormuştum 🙂 bugün arkadaşım da gelip kontrol etti ben bi kaç gün önceden geçmişim final sürüme…bişey oldu yazısını görenler içinde belki açıklayıcı bir bilgi olur..bilgisayar-özellikler bölümünden kontrol etsinler windows 10 pro gözüküyorsa işlem tamam gibi :)))

  • Dediğiniz gibi siz, kullanıcılara sunulmadan önce geçmişsiniz demek ki. Oldukça şanslısınız 🙂 Herhangi bir sorun yaşamadan Windows 10 Pro yükseltmenizi tamamlamış ve lisansa sahip olmuşsunuz. Tebrik ederim 🙂 Tecrübenizi burada bizimle paylaştığınız için asıl ben size teşekkür ederim. Benzer durumla karşılaşan kullanıcılarımıza faydası olacaktır.

  • Benimle aynı hataya düşenler olması ihtimaline karşı farklı birşey paylaşmak istiyorum..dün laptopumda etkin olmasına rağmen ıso dosyası indirip temiz kurulum yaptım ve lisans anahtarınıda yardımcı bir program(keyfinder) sayesinde aldım..lakin malesef yükleme bittiğinde etkinleştirilmedi yazısı çıkıyor ve yükseltmeden almış olduğum lisans bi işe yaramamış oldu..bunun bir çözümü varmı henüz bilmiyorum ama sıfırdan kurulum yapacak kişiler bunu dikkate alsınlar..yada önceki sürümlere ait (win7-8-8.1) lisansları varsa kursunlar öbür türlü yükseltme lisansı temiz kurulumda bir işe yaramıyor…

  • Tecrübenizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum. Doğrudan kurulum yapacak kullanıcılarımız için yol gösterici olacaktır. Benzer bir durumu dün farklı bir kullanıcımız da yaşamış. O da burada yorum olarak paylaşmış. Hatta Microsoft ile iletişime geçerek durumu öğrenmeye çalışmış. Aşağıdaki bağlantıdan bahsettiğim yorumu okuyabilirsiniz.

   http://www.windows10.gen.tr/windows-10-cikti-hemen-indir/#comment-543

  • Evet o yorumu dün bende okumuştum 🙂 benimki ek olarak zaten final sürüme güncellenmişti aslında birazda o yazıya aldandım hani yükseltme yaptıktan sonra istediğiniz gibi kurulum yapabilirsiniz kısmına…ama malesef final sürüme yükselse bile iso ile temiz kurulum yapınca etkinleştirme gidiyor..bende aynı şekilde müşteri hizmetlerini arayıp durumu anlattım direk kurulum şuan için mümkün değil dediler ve önceki sürümleri yükleyerek sadece yükseltme yoluyla etkinleştirme yapabileceğimi söylediler…Ve ne yazıkki şuan laptopa win8 kuruyorum yeniden :))) masaüstüne dokunmaya korktum varsın yükseltme olarak kalsın ne yapalım (orjinal sürüm gözükmesi her zaman iyidir)

 16. Merhaba ben microsoftun kendi sitesinde yayınladıgı orjinal isoyu indiril temiz kurulum yaptım ancak biosa gömulü olan windows 8 lisansı windows 10da gecerli olmadı.Ellede girdim.Microsoftu aradım once yukseltme yapmamı söylediler.Sonra istedigim gibi kurulum yapabileceğimi otomatik lisanslanacağı söylendi.Simdi 2 defa format atmak adama koyar.Bunun başka yolu yok mu başkan ??

  • Şu an için başka bir yolu bulunmuyor. Eğer böyle bir yol bulabilirsek burada paylaşacağım. Yorum altından da size cevap olarak yazacağım. Microsoft ile görüşmenizi burada bizimle paylaştığınız için de teşekkür ediyorum. Kurulum yapacak kullanıcılarımız için yol gösterici olacaktır. İzninize bu bilgiyi yazı içinde de paylaşmak istiyorum.

 17. Atılay Yeşilada Tarih:

  İyi günler ben Freedos Bilgisayar alıcam haftasonu elime ulaşıcak.Alienware 17” R2 970m bilgisayarın modeli.Ve şuan Windows 10un çıktığını gördüm.Benim şuanki bilgisayarımda windows 7 fakat onu yükseltmicem.Bilgisayarıma windowscreationtoolu indirdim.Windowsun sitesinden ve programı açınca bana sordu bu bilgisayarımı yükseltmek istersin yoksa bi kayıt cihazına medya dosyasımı oluşturalım diye.Bende usbme boot etmek istediğimden windows 10’u (çünkü alienware geldiğinde hazır olsun istiyorum ve freedos gelicek).2. seçeneği seçtim ve usb belleğimi takıp devam ettim 64 bit seçeneğini seçtim.Ve şuan yükleme %10 da.Sormak istediğim şey yükleme bittikten sonra artık elimde bir windows 10 usb boot cihazımı olucak.Ve freedos bilgisayara takıp direk formatlayabilirmiyim.Windows 10 işletim sistemini kurabilirmiyim.Çünkü windows 7den veya windows 8 den yükseltmicem direk içinde işletim sistemi olmayan bir sisteme kurucam.Cevaplarsanız çok minnettar kalırım.Bu konuda bilgi sahibi olabilcek bir siz varmışsınız gibi geldi.İnternette pek birşey bulamadım.Şİmdiden çok teşekkürler cevabınızı bekliyorum.

  • Bunu yapabileceğinizi düşünmüyorum. Çünkü Windows 10 lisansına sahip olmak için öncelikle aktif Windows 7 lisansınızın bulunduğu bilgisayarda yükseltme yapmalısınız. Doğrudan “Temiz Kurulum” ile yükleme yaptığınızda Windows 10 lisansını alamıyorsunuz. Yükseltmeyi yaptıktan sonra alacağınız lisans anahtarı ile diğer bilgisayarınıza taşıma ihtimaliniz olabilir fakat bu konuda çok dikkatli olmalısınız. Çünkü Windows 10 lisansı tek bir cihaz için olacak. Farklı bir cihazda kullanmaya çalıştığınızda lisansınız geçersiz olabilir. Bu konuda bir araştırma yapacağım. Eğer uygun bir yol bulabilirsem sizin için bir rehber yayınlayabilirim. Yayınladığımda da bu yorum altından size göndereceğim.

   Ayrıca Windows 10’a yükseltmeden iso dosyası ile kurulum yapan bir kullanıcımızın yorumunu sizinle paylaşmak istiyorum. Yol gösterebilir.
   http://www.windows10.gen.tr/windows-10-cikti-hemen-indir/#comment-543

 18. İyi günler Ahmet Bey benim de bir sorum var. Ben windows 8.1 yüklü bilgisayarımı win 10 a yükselttim. Ancak kurulum aşamasında bana iso dosyası oluşturabilmem için bir seçenek sunmadı. Acaba ilerde fomat atmam gerekirse elimde de windows 10 diski olmadığına göre ne yapmam gerek yardımcı olur musunuz? Acaba bilgisayarımın herhangi bir yerine bir win10 iso dosyası falan oluştu mu?

  • Yukarıdaki “Manuel Güncelleştirme Aracını” indirin. Bu araç ile .iso dosyasını indirebilirsiniz. İleride format atmanız gerektiğinde bu .iso dosyasını kullanabilirsiniz.

   Windows 10 iso dosyalarını nasıl indireceğinizi anlatan yeni bir makale hazırlıyoruz. Makalemiz bittiğinde bu yorum altından sizinle de paylaşacağım.

 19. Manuel kurulum yaptığımızda herhangi bir ürün anahtarı istiyormu? Win8 bilgisayarla geldiği için ürün anahtarını bilmiyorum.

  • Eğer Windows 8 bilgisayarınıza kurulu geldiyse ürün (lisans) anahtarı BIOS‘da yazılıdır. Windows 10, kurulum sırasında bu anahtarı okuyabilir. Dikkat etmeniz gereken nokta; manuel kurulumu “Yükseltme” olarak yapmanız. ISO dosyasını indirerek temiz kurulum yapmayın. Önce yükseltin, yeni lisansınız size verilsin. Daha sonra temiz kurulum yapabilirsiniz.

  • Şimdi manuel kurulumu indirdim ve açtım “bu bilgisayarı şimdi yükselt” seçeneğine tıklayarak başlamam gerekiyor değilmi?

  • Evet, “Bu bilgisayarı şimdi yükselt” seçeneğini seçerek “İleri” butonuna tıklamalı ve yükseltme kurulumunu başlatmalısınız.

 20. Ürün medyası oluşturmadan, yükseltme yöntemi ile Windows 10 kurulumunu yaparsanız lisans anahtarı istemeyecektir. Yükseltme sırasında, sahip olduğunuz Windows anahtarı vasıtasıyla size orjinal Windows 10 lisansı tanımlanacaktır.

 21. Haluk BEKMEZCİ Tarih:

  Saat 16 sıralarında windowsun kendi indirme aracıyla indirmeyi başlattım 20 dakikada indirdi sonra hazırlanmaya başladı yükleme için fakat işim çıkınca yüklemeyi iptal ettim. Saat 19 sıralarında eve dönünce yeniden indirme başlattım fakat saatler geçmesine rağmen yüzde 18’e anca gelebildi. Bunun sebebi nedir sizce ve varsa çözüm yolunu söyleyebilir misiniz?

  • İndirme işlemi yarım bırakıldığında sorun oluşabiliyor fakat sizde indirme işlemi başlamış ve yavaş da olsa bir ilerleme varmış. Herhangi bir sorun yok gibi görünüyor. Microsoft sunucuları, bugün oldukça yoğun. Hız düşüklüğü bundan kaynaklanıyor olabilir. Benzer bir durum bizim bir bilgisayarımızda da mevcut. 2 saat olmasına rağmen indirme işlemi henüz tamamlanmış değil. Bu yüzden beklemenizi tavsiye ediyorum.

  • Haluk BEKMEZCİ Tarih:

   Indirme işlemini yarım birakmamistim indirme bitmişti sonra medya hazırlanıyor kısmına geçmişti ben de bu kısımda çıkmıştım. Daha once indiyse neden bi daha baştan indiriyo bu kısmı anlayamadım ben.

  • Haluk BEKMEZCİ Tarih:

   Hayır yükleme işlemini seçtim indirme işlemine geçmişti sonra indirme işlemi bitince medya hazırlanıyo tarzında bi aşamaya geçmişti sonra çıkmıştım yüklemeden

  • Peki aldığınız hata, bilgisayar açıldıktan sonra tekrar yüklemeye çalıştığınızda mı karşınıza çıkıyor yoksa bilgisayar hiç açılmıyor, açılış sırasında kurulum yapmaya çalışıyor ve orada mı karşınıza çıkıyor? Bahsettiğiniz hata 2 durumda meydana geldiği için sorma gereği duydum.

  • Haluk BEKMEZCİ Tarih:

   İndirme işlemi tamamlandı kurulumu da başlattım yüzde 25’e gelince hata verdi kapanıp açıldı sonra eski sürümünüz yükleniyor dedi sonra bilgisayar yüklemeden önceki haliyle açıldı ve bildirim çıktı. Windows 10’u yükleyemedik başlığı altında “0xC1900101-0x20004 Yükleme SAFE_OS aşamasında INSTALL_RECOVERY_ENVIRONMENT işlemi sırasında bir hatayla başarısız oldu” yazıyor ne yapmam lazım yardımcı olun lütfen

  • Bilgisayarınıza bağlı tüm harici cihazları (USB Bellek, Yazıcı vs..) çıkarın ve tekrar deneyin. Eğer çözüm olmaz ise, Media Creation Tool‘u kullanarak Windows 10 ISO dosyasını indirin ve ISO ile kurulum yapmayı deneyin.

  • mustafa Tarih:

   tekrar bastan başlayacaksınız Windows ws içindeki patner dosyasındaki setupact dosyasını 5 kb dusmus oyuzden tekrar yukleyeceksiniz

  • Yorumlarınızı tek tek okudum. Olabildiğince detaylı cevaplar vermişsiniz. Bunun için size teşekkür ediyorum. Daha önce buradan belirttiğiniz mail adresinize bir teşekkür mail’i göndermiştim fakat ulaşmadı sanırım. Buradan da teşekkür etmek istedim.

 22. benim lisanslı win7 professional dediniz yerden 64 bitlik dosyayı indirdim (64 bit pc im) ürün medyası oluşturdum % lik bölümler bittien son yerde ürün anahtarını istiyo ne yapayım ben şimdi

 23. Ya ben indirirken %30 gibideyken elektrikler gitti geri geldiğinde kurulum doğru bir şekilde başlatılamadı hatası alıyorum . anladığım kadaryıla %30 ineni silersem düzelicek ama silinmiş kapat felan diyor ne yapmalıyım

  • İnen dosyaların bulunduğu klasörü silip tekrar başlatabilirsiniz. İndirmeyi manuel mi yapıyordunuz yoksa otomatik güncelleştirme ile mi iniyordu?

 24. Merhabalar 🙂 Ahmet Bey Ben Windows 7 SP1 64 Bit Kullanıyorum Ultimate. Herhangi Bir Ürün Anahtarı istermi? Manuel Kurulumda ama. Şimdiden Teşekkürler :]

  • Manuel kurulumda eğer “Yükseltme kurulumunu” seçerseniz key’i bilgisayarınızın BIOS’undan kendisin bulur ve istemez. Ama ISO dosyasını indirerek sıfırdan kurulum yaparsanız ister. Zaten orjinal lisans alabilmek için ilk kurulumu “Yükseltme kurulumu” olarak yapmalısınız. Manuel kurulum aracını açtığınızda ilk sayfada hangi yöntemle kurulum yapmak istediğinizi sorar. Orada varsayılan olarak “Yükseltme kurulumu” seçili gelir. Onu değiştirmeden devam etmeli ve ilk kurulumu bu şekilde yapmalısınız.

 25. selamlar,
  2. el laptop almıştım normalde bu laptop win8 işletim sistemli fakat aldığım kişi win7 ye downgrade yapmış,
  1.si bu yasal bir şekilde yapılabilen bişey mi?
  2.si normalde format veya yeniden yükleme için d’de olması gereken dosyalar yok (yani bilgisayar üreticisinin koyduğu windows imajı vs…) ve haliyle servis eski haline getirmek için para istiyor…. şimdi ben win 10 iso dosyasıyla kurulum yapmaya başlasam bios üzerindeki win8 (win8 anahtarı bios üzerinde işlenmiş geliyorya artı) anahtarını tespit edip yasal kurulum yapar mı?

  • 1- Windows 8’den Windows 7’ye yasal olarak downgrade yapma olasılığı olduğunu düşünmüyorum. Orjinal Windows 7 lisansı gerekecektir. Muhtemelen yasa dışı Windows 7 kurulumu yapmıştır.
   2- ISO dosyasıyla Windows 10 kurulumu yapıldığında Windows 10 lisansı alınamıyor. Windows 7 ya d 8.1’den yükseltme yapmak gerekiyor. Bu yüzden önce orjinal işletim sistemi olan Windows 8.1’i kurmalısınız. Daha sonra da Windows 10’a yükseltmelisiniz. Windows 8.1 kurulumu için üreticinin imajına ihtiyacınız yok. Aşağıda bağlantısını paylaştığım, Microsoft’un yayınladığı orjinal aracı kullanarak güvenli bir şekilde Windows 8.1 ISO dosyasını indirebilirsiniz. Daha sonra da BIOS’a yazılı lisans anahtarını bulup kurduğunuz işletim sistemini etkinleştirebilirsiniz.

   Microsoft Windows 8.1 ISO Indirme Aracı

 26. Manuel Güncelleştirme Aracı’nı kurdum tamamlandı sonra kurulum kapandı olması gerektigi gibimi oldu yoksa bi hatamı var bişey olmadı hala bekliyorum C de $Windows.~BT klasöru var icinde 1 tane dosya var oda boş

 27. ömer can ecer Tarih:

  Selamlar. C dizininde $Windows.~BT klasörüne (4,56 GB) Windows 10 Pro yüklemesi dün indi, başlatta shut down’ın yanında güncelleme olduğuna daire ibare vardı fakat bilgisayarı kapatsamda, yeniden başlatsamda windows 10 güncellemesi yüklenmedi. fakat şimdi ise birşeyler kurcaladım ve o klasörün içerisindekiler silinmiş. Yardımcı olur musunuz?

  • ömer can ecer Tarih:

   edit: o klasörü flash diskime yedeklemiştim. o yedekten geri aldım klasörün içeriğini şu anda lütfen yardım edin.

  • Flash disk’e yedeklediğiniz dosyaları kullanmanızı önermiyorum. Eksik olma ihtimali var. Şu an için en güvenli yol, Windows 10’a Manuel Yükseltme Aracını kullanmak. Yazıda paylaştığım bağlantıları kullanarak mimarinize uygun (32 Bit ya da 64 Bit) aracı indirin ve onu kullanarak yükseltmeyi yapın. Burada en önemli husus ISO dosyasını indirerek değil, yükselte yöntemini kullanarak Windows 10’a geçiş yapmanız. Eğer ISO’yu kullanarak kendiniz kurulum yaparsanız kullandığınız işletim sistemine verilecek ücretsiz Windows 10 lisansına sahip olamazsınız. Önce yükseltme yöntemi ile Windows 10’u kurun. Lisansınızı alın. Sonra ISO dosyası ile temiz kurulum yapabilirsiniz.

  • Dosyalar benzer şekilde bizim bilgisayarlarımızda da silindi. Bir süre sonra siliniyor. Manuel yükseltme aracını indirip onunla yükseltin. Herhangi bir sorun oluşmayacaktır.

 28. bu bilgisayarı şimdi yükselt diyom yükleniyo filan en son bunu diyo

  sürümüm vistadan win7 ye geçtim windows updte güncellemelerini alıyorum orjinal yani biligisayarcı güncellemeşti 7 ye o yüzden ürün anahtarınıda bilmiyorum ne yapmam lazım

  • Windows Vista’dan Windows 7’ye geçiş yaparken orjinal lisans mı satın aldınız? Eğer harici lisans satın aldıysanız, lisans anahtarı BIOS’da bulunmaz. Bu yüzden otomatik olarak lisans bulunamıyordur. Lisans anahtarını Windows 7’yi kaldırmadan alabilirdiniz fakat şu an için bu anahtarı bulmanızın bir yolu olup olmadığını bilmiyorum. Ürün anahtarı genellikle kurulum DVD’si ile birlikte verilir ya da bilgisayarınızın uygun bir alanına etiket olarak yapıştırılır. Lisans etiketini bulmalı ya da bilgisayarcınızla iletişime geçmelisiniz.

  • mustafa Tarih:

   cmd açıp slmgr.vbs -dli yapın dli yerine dlv yapın ürün anahtarı orijinal ise görür siz ayrıca yükseltme yapmıyorsunuz deneme surumu indirip kurmaya çalışıyorsunuz

   veya sunları deneyin
   •V44DD-TMTDC-GPJWJ-WXKGK-7JW9T
   •VYBBJ-TRJPB-QFQRF-QFT4D-H3GVB
   •FHTVD-X9M6X-QGBX6-8G7WC-C28GQ
   •YF79C-7Y4B4-PGM89-6BKGJ-46PBT
   •RBGD6-W6H22-DCV7P-DPX66-6K46B

 29. bende windows 7 home basic var oem craclı orjinal yazılım bende rezerve simgesi var ben ne rezerve yaptım nede mail verdim direk su yazı var windows10 hemen hemen hazır diyor ama sistem de $Windows.~bt veya ws diye bir dosya ama bilgisayarınız hazır diyor

  • Rezerasyon yaptırmayan bazı kullanıcılarda da Windows 10 yükseltmesi indirilip kurulabiliyor. Benzer bir durumu başka bir kullanıcımız da yaşamış. Hatta sadece inmekle kalmamış, Windows 10 kurulumu yapılmış bile.

 30. vermiş oldugunuz linki indirdim yükseltmeyi seçtim normal gidiyordu sonra ”bir şey oldu” diyerek pencereyi kapatmamı istedi ,ben yukseltemeyecekmiyim bu pc yi ya

 31. Barış Tarih:

  Merhaba. MSİ GE60 APache Pro’m var. Windows 8.1 orjinal kullanıyorum. Windows 10 reserve ettim. Update kısmından da indirdi. Ancak henüz cihaza kurmadı. parça parça sunacağız diyor. Hemen geçirmek istersem ve sizin yukaırda verdiğiniz linkten manuel olarak yüklersem:

  1- 8.1 den 10 a ücretsiz yükselme hakkım dışında bir şey mi yapmış oluyorum. Yani ücretsiz yükseltme değil de deneme sürümü gibi brşey mi kurmuş oluyorum?

  2- Ömür boyu ücretsiz kullanım ve güncelleme hakkım gider mi?

  3- Zaten bir 3-4 GB indirmişti. Hazırda bekliyor. İndirmek istersem şimdi yeniden indirecek. O innmiş olan yükseltme dosyaları kalacak mı? Kendisi otomatik silmez ise update belleğini manuel silmem gerekir mi?

  Teşekkürler.

  • Öncelikle geç cevap verdiğim için özür dilerim. 29 Temmuzdan beri oldukça yoğun zamanlar geçiriyoruz ve bazı yorumlar gözden kaçabiliyor.

   1- Manuel olarak yüklemenin 2 yöntemi var. 1. Yöntem: Yükseltme olarak yükleme. 2. Yöntem: ISO dosyasını indirerek temiz kurulum yapma. Normalde “Yükseltme Kurulumu” yaptığınızda tıpkı otomatik güncelleştirme gibi sizden lisans anahtarı istememesi gerekiyor. Buna rağmen bazı kullanıcılarımızdan aksi yönde yorumlar gelmekte. Yani yükseltme kurulumu da yapsanız lisans anahtarı isteyebiliyor. Bu yüzden en sağlıklısı manuel kurulum için biraz daha beklemek. Fakat güncelleştirmeleri kendiniz tetikleyebilirsiniz. Bunun içini aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz.

   http://www.windows10.gen.tr/windows-10-kurulumu-dogru-sekilde-baslatilamadi-hatasi/#windows-10-guncelleme-baslatma-yontemi

   2- Ömür boyu ücretsiz kullanım güncelleme hakkını 1 yıl daha sürer. Tekrar kurulum yapmayı denediğinizde de bir sorun oluşmaz.

   3- İndirme işleminiz zaten başlamışsa manuel yüklemeyi denememenizi tavsiye ediyorum. Güncelleştirmeyi otomatik olarak yapmasını beklemeniz en iyisi. Kurulumdan sonra güncelleştirme dosyalarını silecektir. En azından bizde durum böyle oldu.

  • Bilgisayarınızın BIOS’u ile ilgili bir sorun olduğu yazıyor. Bilgisayarınızın ya da eğer toplama ise anakartınızın modelini öğrenebilir miyim? Gönderdiğiniz resimdeki kurulum penceresinin sol alt köşesinde bulunan “Daha fazla bilgi” bağlantısına tıklayarak gelen bilginin ekran görüntüsünü de gönderir misiniz?

  • mustafa Tarih:

   biosunuz güncel değil bilgisayar markanız ne ise onu asistan servisi ile biosunuzu son versiyona yükseltmelisiniz aksi halde vindows 10 güncelleme ile beta ücretsiz lisanslı sürüm verilmiyor

   suan ücretsiz yükseltmelerin hepsi beta sürüm ve insider programına oto kayıtlı gönderilen sürümler dir

   2- eger bilgisayarınız oem ise sirket olaradak görebilir onlarda 1 hafta içinde yükseliyor

 32. ahmet bey ben windows 7 kullanıyom indirmeyi rezeve ettim windows bana bilgisayarın uygun rezerve edildi diye onay verdi ama şu saate kadar hala windows 10 indirmek için bir mesaj almadım hala bekliyom ne yapa bilirim

  • 2 gündür büyük bir yoğunluk var. Bu yüzden bir miktar gecikme yaşanabilir. 1 hafta içinde yükseltme mesajını alma ihtimaliniz yüksek. Sağlıklı yükseltme için beklemenizi tavsiye ediyorum.

  • mustafa Tarih:

   rezerve ikonuna tıkladığınızda hemen hemen hazır diyorsa C:\$Windows.~WS\Sources\Panther
   C:\$Windows.~bt \Sources\Panther klasörü içindeki setupact klasörünüz 897 kb ise otomatik kurulum dosyalarını genişletecektir yok eger o setupact dosyası daha x kb ise daha bazı dosyaları yüklüyor demektir o dosyayı not defteri ile acarsanız yüzde kaçlık bir yükleme hangi sürüm olduğunu görürsünüz

   örnektir
   2015-07-30 21:49:37, Info MOUPG SetupHost::Initialize
   2015-07-30 21:49:37, Info MOUPG SetupHost::Initialize: ModulePath = [C:\$Windows.~WS\Sources]
   2015-07-30 21:49:37, Info MOUPG SetupHost::Initialize: WorkingPath = [C:\$Windows.~WS\Sources]
   2015-07-30 21:49:37, Info MOUPG SetupHost::Initialize: LoggingPath = [C:\$Windows.~WS\Sources\Panther]
   2015-07-30 21:49:37, Info MOUPG SetupHost::Initialize: MediaPath = []
   2015-07-30 21:49:37, Info MOUPG SetupHost::Initialize: InstallFilePath = []
   2015-07-30 21:49:37, Info MOUPG SetupHost::Initialize: WinReFilePath = []
   2015-07-30 21:49:37, Info MOUPG SetupHost::Initialize: ServicingStackFilePath = []
   2015-07-30 21:49:37, Info MOUPG SetupHost::Initialize: CmdLine = [/Download /Web /ProcessId 888 /SuccessId 225594dc-9a3c-473d-8908-7c695770cd71]
   2015-07-30 21:49:37, Info MOUPG SetupHost::Initialize: Mode = [0x8]
   2015-07-30 21:49:37, Info MOUPG SetupHost::Initialize: Scenario = [0x7]
   2015-07-30 21:49:37, Info MOUPG SetupHost::Initialize: Flags = [0x0]
   2015-07-30 21:49:37, Info MOUPG SetupHost: Setup build version is: 10.0.10240.16399 (th1.150722-1625)
   2015-07-30 21:49:37, Info CONX pGetHostCSDBuildNumber: ‘HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\CSDBuildNumber’ does not exist. Assume 0
   2015-07-30 21:49:37, Info CONX Host OS version: 6.1.7600.0 (0.0) Platform 0x2, SuiteMask 0x100, ProdType 0x1
   2015-07-30 21:49:37, Info CONX Source OS: Host SKU Info: Edition = ‘Professional’, Edition Type = ‘Client’, Installation Type = ‘Complete’, Product Name = ‘Windows 10 Pro’, Arch = x86, StationType = Client Workstation, Stage type = Staged Image
   2015-07-30 21:49:37, Info MOUPG Host OS License State [ Genuine ]
   2015-07-30 21:49:37, Info MOUPG Host OS Architecture [ x86 ]
   2015-07-30 21:49:37, Info MOUPG Host OS Language Id [ 1055 ]
   2015-07-30 21:49:37, Info MOUPG User UI Language Id [ 1055 ]
   2015-07-30 21:49:37, Info MOUPG Host OS Edition [ Professional ]
   2015-07-30 21:49:37, Info MOUPG Host OS Version [ 6.1.7600 ]
   2015-07-30 21:49:37, Info MOUPG Host OS Build String [ 10240.16393.x86fre.th1_st1.150717-1719 ]

 33. Pingback: [Çözüm] Windows 10 Kurulumunda "Bir şey oldu (Something happened)" Hatası Nedir? Nasıl Çözülür? - Windows 10 GEN.TR

 34. Merhaba,
  $Windows.~BT dosyası arka planda indi ancak Windows 10 yükleme bildirimi daha gelmedi. Bence gelmemesinin nedeni arka planda yüklenen dosyanın tamamının yüklenmemesi.

  Arkadaşımın bilgisayarına yükleme bildirimi geldi ve ondaki $Windows.~BT’nin boyutu 6 GB civarında. Benimki ise görselde görüldüğü gibi 5,37 GB.
  Not: Windows 7 Proffessional kullanıyordum ve orijinal idi. Şimdi kullandığım Windows 8.1 ise orijinal değil.
  Ayrıca bir sorum daha var. MediaCreationTool kullanarak Windows 10 indirirsem yine seri numarası gelir mi?
  Lütfen yardım edin.
  Teşekkürler.

  • Eğer şu an kullandığınız Windows 8.1 orjinal değilse, indirilen güncelleştirme dosyaları işinize yaramayabilir. Çünkü kullanılan sisteme göre indirme yapılıyor ve o sistemden yükseltme yapılacak. Hatta Windows 7’nizin de SP1 (Service Pack 1) güncelleştirmesine sahip olması gerekiyor. Yükseltme konusunda sorun yaşamanızın sebebi bu olabilir. İndirme tamamlansa bile yükseltmeyi yapamayabilirsiniz.

   Tavsiyem, orjinal sisteminize geri dönmeniz ve güncelleştirmeler aracılığıyla Windows 10’a yükseltme yapmanız.

   MediaCreationTool ile yükseltme kurulumu yapıldığında seri numarası istememesi gerekiyor. ISO kurulumunda zaten isteyecek. Ancak, bazı kullanıcılarımızdan, yükseltme kurulumu yapıldığında da seri numarası istendiğine dair yorumlar aldık. Bu yüzden şu an için en sağlıklısı güncelleştirmeler yolu ile Windows 10’a geçiş yapmak.

  • Windows 10’a yükseltme işlemi başlatılmaya çalışılmış fakat başarısız olmuş. Çok büyük ihtimalle bunun sebebi, kullandığınız Windows 8.1’in orjinal olmaması.

  • Windows 10’a geçiş yapabilmenize sevindim. Hayırlı olsun 🙂 Zaten en sağlıklı yol güncelleştirmeler ile Windows 10’a geçiş yapmak.

 35. mustafa Tarih:

  C:\$Windows.~WS\Sources\Panther/satupact
  C:\$Windows.~BT\Sources\Panther/setupact
  Windows 10 bu dosyanın içinde iniyor bu dosyayı çalıştıramazsınız yanlızca yüzde kaç indiğini not defteri ile görebilirsiniz setupact klasörü 899 kb olmuşsa indirmiştir win 10 klasörlerini yok daha az sa indiriyordur

  setupact klasörünüz 1 mb üstü ise dosyaları çıkartıyordur kuruluma hazır olduğunda baslar

 36. Pingback: Bilgisayarım Windows 10'u Destekliyor Mu? - Windows 10 GEN.TR

 37. Ahmet bey , windows 10 nu hele şükür yükledim. gayet güzel bişeye benziyor. ama bazı driverlerimi kullanamıyorum . mesela benim leptabımdaki mause yerinde kaydırmalarım çalışmıyor. büyüklük küçüklük ayarları yapamıyorum . nasıl yapmam lazım ?

  • Buna benzer bir hata bendede oldu. Touchpad’de sorun geldi aynı gün içinde bilgisayarımın markası tarafından touchpad e güncelleştirme gönderildi. sorun çözüldü.

  • Yanıtınız için teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi sorunun çözümü, bilgisayarın Windows 10 uyumlu Touchpad sürücüsünü kurmaktır.

 38. Ben rezerve için geç kaldım 🙁 Windows 10’dan daha yeni haberim oldu.(01.08.2015)
  Windows 7 kullanıcısım

  Acaba nasıl Orjinal bir şekilde Windows 10’a geçiş yapabilirim?

  Cevaplarsanız sevinirim. 🙂

 39. iyi günler ben dün gece windows 10u indirdim ondan sonra o yuvarlak ekran varya hani windows 10 yükleniyor diyo orada indirmelerden sonra yuvarlak ekran orada %3e geldi gece geç oluyo diye bilgisayarı kapattım bugün tekrar açtım indirdim bilgisayar yeniden başlarken windows 10 safe os boot diye bi hata geldi çalışmadı ben bunu nasıl düzeltebilirim acaba teşekkürler

  • Karşınıza çıkan aşağıdaki gibi bir ekran mı? Eğer öyleyse Aşağı ok tuşuyla “Start Windows Normally” üzerine gelin ve Enter’a basın.

  • Windows Hello’yu aktif etmek için: Başlangıç’a (Başlat Menüsü) gidin, ardından “Ayarlar > Hesaplar > Oturum Açma Seçenekleri” yolunu takip ederek Windows Hello’yu kurun. Windows Hello bölümünde, bilgisayarınızda parmak izi okuyucusu veya destekleyen bir kamera varsa yüz, parmak izi veya iris seçeneklerini göreceksiniz. Bunları kurduktan sonra hızlı çekme ile veya bakışla oturum açabileceksiniz.

  • Sorun şu ki o bölümde windows hello ile alakalı hiç birşey yok. Acaba kamera mı desteklemiyor?

 40. Saolun sizin sayenizde şu anda windows 10la Microsoft edgeyle yazı yazıyorum çok başarılı bir site 10 üzerinden 10 hakkediyorsunuz

  • Gün sonunda böyle yorumlar görmek tüm yorgunluğumuzu alıyor. Bu güzel yorumunuz için teşekkür ediyorum. Windows 10’unuzun hayırlı olmasını diliyorum 🙂

 41. benim win 7 çakma heralde ama pc orjinal vistaydı , orjinal vistanın ürün anahtarı var bende sorum şu win 10 için kurulum aracını yaparken en sonda bana ürün anahtarını soruyor vistanınkini yazsam sorun olurmu çökermi pc yani yada geçerli olurmu

  • Windows Vista, ücretsiz Windows 10 yükseltmesinden faydalanamıyor. Bu yüzden Vista’nın lisans anahtarını girseniz bile kabul etmeyecektir. PC çökmez fakat lisans anahtarı geçersiz olacağı için kurulum yapamazsınız.

 42. JohnyWalker Tarih:

  Merhaba.Sistemim Win10 pro 64 bit.Türkçe dil yüklü klavyede türkçe q klavye fakat bazen türkçe karakter sorunu yaşıyorum.Mesela twitterda sayfadaki bazı i harfleri değişik çıkıyor çözümü nedir acaba ?

  • Denetim Masası > Saat, Dil ve Bölge > Dil > Tarih, Saat veya Sayı Biçimlerini Değiştir > Yönetimsel Sekmesi > Ayarları Kopyala” yolunu kullanarak Ayarları Kopyala penceresini açın. Açılan “Hoş geldiniz ekranı ve yeni kullanıcı hesabı ayarları” sayfasının en altındaki 2 seçeneği işaretli hale getirin. Tamam butonuna tıklayarak ayarları kaydedin. Bu penceredeki tüm alanlar Türkiye ve Türkçe ise sorun olmaması gerekiyor.

  • JohnyWalker Tarih:

   Dediğinizi yaptım ama hala sorun devam ediyor.İ harfini kare olarak gösteriyor ama bazen normal i olarak gözüküyor.Ne tuhaflıktır ki anlamadım gitti.

  • Eğer bu yöntem işe yaramadıysa muhtemelen dil paketinizde bir eksiklik vardır. Bu eksikliği giderebilmek için “Denetim Masası > Windows Update“e girin. Güncelleştirmeleri Denetle butonuna tıklayın ve güncelleştirme aramasının bitmesini bekleyin. Arama bittiğinde “Kullanılabilir tüm güncelleştirmeleri göster” bağlantısına tıklayın. “Önemli” ve “İsteğe Bağlı” sekmeleri gelecektir. İsteğe Bağlı sekmesine tıklayın. Burada, Windows Dil Paketleri altından istediğiniz güncelleştirmeleri seçerek pencerenin altındaki Yükle butonuna tıklayın.

 43. Arkadaslar Windows 10 kuruldu $Windows.~WS dosyasini sildim sorun olurmu?
  Bide sanirim yeni guncellemeden sonra(SANIRIM) start menunun yanindaki arama cubugu hicbirsey bulmuyor. uygulamari yazdim this pc, display settings, windows update yaziyorum hicbirin bulmuyor. Onceler buluyordu…

  • Windows 10 kurulumundan sonra $Windows.~WS klasörünü silmek sorun oluşturmayacaktır. Windows 10’da güncelleştirmeler ile birlikte bazı sorunlar düzeltilirken bazı sorunlar oluşabiliyor. Yeni bir güncelleştirmeyi beklemenizi öneriyorum.

 44. Merhaba

  Samsung rv511 Laptop kullanıyorum Win 7 yüklü win 10 geçiş yapamıyorum yükleme sırasında boot etikten sonra windows 10 kurulum ekranı geleceğine windows pencere logosu takılıp kalıyor saatlerce bekledim hareket olmadı İSO dan yüklediğimde de ” 0xC1900101-0x20017 ” hatası veriyor

  yardım için şimdiden teşekkürler

 45. Merhaba Ahmet Bey,
  Bu yoğunluğunuzda araya girdiğim için üzgünüm. Aslında yeni sistemleri çıkarçıkmaz kurmak gibi bir huyum yoktur. 6 ay, 1 yıl falan beklerdim. Ama yaramaz bir oğlumun gazına gelip nefsime yenildim. E hadi bakalım bizde biraz değişime ayak uyduralım diyerek Windows 10′ kurdum diyeceğim ama aslında kuramadım. İnatla 4 gündür uğraşıp durduğum yetmezmiş gibi oğluma da tüm karizmayı çizdirdim 🙂
  Hocam, sistemim orijinal Windows 7 Ultimate x64. Rezerv işlemi tamamdı. Yükleme tamamdı. İkide bir yükseltmeniz hazır hadi kurun diyordu büyük amca! Diyordu ama bir türlü kurulmuyor tekrar Windows 7 ye geri dönüyordu. Kota mota allak bullak. 6’şar 6’şar GB yükleyip yükleyip siliyor. Dakikalar, saatler ve günler ekran karşısında bitti tükendi( üstelik oğlum artık ekran başına benimle oturmuyor, beceriksiz oldum onun gözünde). Devamlı aşağıda belirttiğim sonuç hatasını veriyor ve haydi Ya Allah Bismillah yeniden başlıyoruz.
  Sonra .iso dosyasını indirdim, DVD ye çektim ve birkaç kez de öyle denedim ama aynı şey oldu durdu.
  Sayın Üstadım, yükseltmeye başlamadan önce PC de ne var ne yok hepsini kaldırdım. Yazıcı sürücüsünü, antivirüsü, kablosuz klavye ve mousu ne varsa yani. Windows dımdızlak kaldı. Bios ayarlarında “Secure Boot ve Fast Boot”u disable ettim. Kablolu klavye fare kullandım. Öyle uğraştım. Anakartım Asus Sabertooth X79, işlemcim i7, harddisk SSD 450GB, ekran kartım Asus HD7950, 32GB Ram. Kısacası iyi halli bir PC. Ama olmuyor bir türlü. Yüklemeyi şunu şunu sakla veya saklama seçeneklerini değiştirerekte yaptım. Şimdi:
  1-Yükleme başlıyor
  2-Güncellemeleri alıyor
  3-Dosyaları kopyalıyor
  4-Yeniden başlıyor ve dosyaları yüklüyor
  5-Bir sonraki aşamaya geçmek için yeniden başlıyor ve bir kaç saniye sonra haydaaa,
  “Önceki Windows sürümünüz geri yükleniyor” diyor,
  6-Artık gıcık olduğum mavi pencerede güya beni düşünüyormuş gibi açıklama yapıyor:
  “0x800700B7-0x2000A”
  “Yükleme SAFE_OS aşamasında PREPARE_FIRST_BOOT işlemi sırasında bir hatayla başarısız oldu” diyor.
  Her değişik denemelerimde hep bu sonuç oldu. Bu iş artık inada bindi gayri. Anladığınızı umuyorum.
  Bu sorunum hakkında yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Size ve şahsınızda tüm site çalışanlarına bizler adına çok teşekkür ediyorum.

  • Öncelikle yorumunuzu ve üslubunuzu çok beğendiğimi söylemek istiyorum 🙂 Tüm yorumu bir tebessümle okudum 🙂 (Oğlunuzun gözünde düştüğünüzü düşündüğünüz durum bunun dışında tabii.) Bu hatayı çözmenizi sağlayacak pek çok yöntemi denemişsiniz fakat sonuç alamamışsınız. Sizin için bu hataya sebep olabilecek tüm ihtimalleri derleyip yeni bir yazı hazırlayacağım.

   Windows 10 kurulumunu öyle soruna meyilli yapmışlar ki en ufak bir gözden kaçırmada sorun çıkarıyor. Resmen havadan nem kapıyor 🙂 Umarım hazırlayacağım yazı işinize yarar ve karizmanızı geri kazanmanıza yardımcı olabilirim 🙂 Oğlunuza selamlar.

  • Merhaba Ahmet Hocam;
   Hiç uzatmadan hemen söyleyeyim. Verdiğiniz yeni ve detaylı çözüm önerilerini kılı kılına (ve oğlumdan gizli) uygulamaya başlarken bayağı ümitlenmiştim ama maalesef aynı HÜSRAN, aynı SONUÇ(daha doğrusu aynı terör). Sadece emin olduğum bir şey var. Bu “ne idüğü belirsiz” Windows 10’nu, Microsoft’un ücretsiz yükseltme furyasına ve gazına kendimi kaptırmamın çok yanlış olduğunu anlamış oldum. Adam gibi sistemimi, gül gibi düzenimi, titizlikle takip ettiğim sürücü ve sistem güncellemelerimi, sırf PC min istikrarı için Telekom’a avantadan ve fazladan tonla internet bağlantısı bedeli ödememi, emeklerimi ve neş’emi, günlerimi boşu boşuna ve yok yere heba etmenin pişmanlığını yaşıyorum. Buna oğlumun “Baba, sakın ben uyurken benim bilgisayarıma dokunma, bilgisayarımı bozma tamam mı? Söz ver, sakın dokunma!” demesini katmıyorum bile 🙂
   Doğrusu Microsoft’un paldır küldür “hadi rezerve et, sakın geç kalma, gel abi gel yeni bunlar, batan geminin malları bunlar” dercesine, 1 kuruş istemeden her kullanıcıya müdahale etmeye çalışmasından yeterince tabiri caizse kıllanmamış değildim. Anlaşılıyor ki sistem yazılımının altından kalkamadıkları veya keşfedemedikleri çok sorunları var. “E ne yapalım? Parayla satıp risk altında rezil olmaktansa parasız yükseltme dalaveresi ile araştırıp hataları bulalım. Para işini de evvel Allah nasıl olsa sonradan bir şekilde çözeriz” gibi bir durum var. Aslında para işinde de dünyanın internet servis sağlayıcılarından (örneğim bizim Telekom’dan) avanta kopardığını da düşünmüyor değilim. Baksana millete sormadan ve durmadan ha bire yükseltme ayağıyla dosya indirip, numaradan kurma(ma)ya çalışıp ardından bütün indirdiklerini silip tekrar indirip tekrar siliyor. Sonunda bir hata mesajı ver, hooop oldu gitti. Hadi bir daha yeniden. Siz bakmayın bazı sistemlere kurulduğuna. Çevremde benim bildiğim yüklenen 2-3 bilgisayar varsa yüklenmeyen 10-15 bilgisayar var. Aslında yüklenenlerin açıklaması da yine yazılımın hatasıdır. Yani her sisteme kurulmaması gerekirken bazı sistemlere kurulması arada bir denk geliyor ya! Hah işte onlarda aradan elinden kaçırdıkları olsa gerek. Benim bir motosikletim var. Hurda. En ustasına vereyim 100 kere denesin çalıştırıpta 100 metre gidemez. Ama bazen hadi bir deneyeyim dediğimde çalışacağı tutuyor ve git Allah git bana mısın demiyor. Onun gibi bir şey işte.
   Neyse Hocam, başını ağrıttım kusuruma bakma. Şu anda beni bir görsen, barut gibiyim vallahi. Bu yüzden klavyeme hakim olamıyorum hoş gör lütfen.
   Bu dertleşmemi bitirdikten sonra PC mi formatlayıp tekrar Windows 7’mi kuracağım. Sürücüleri, SP’leri, programları, ötesi berisi artık 2-3 günümü alır. Ne diyeyim, kendi düşen ağlamaz.
   Evet Hocam, bu arada emeklerinize, inceliğinize, yardımlarınıza içtenlikle teşekkür ediyorum. Sizin, biz çaylakların rahatı için ne kadar rahatsız olduğunuzun farkındayım. Yüreğinize, ellerinize, gönlünüze sağlık. Ama bu durum için sakın üzülmeyin. Hata emri büyük yerden(Bill Amca) olunca işte sizin gibi üstadlar da işin içinden çıkmak için bir hayli ter dökmek zorunda kalıyorlar. Bu iş bu gidişle düzelmez. Bu (beleş) yükseltme işinden de kimseye hayır gelmez. Bill Amca bunu ne zaman kutulayıp milleti söğüşlemeye başlar, hah işte o zaman Windows 10 tamam demektir. O zamana kadar son söz:
   Aman benden uzak dursun Windows 10, sazan gibi denemelere son.
   Not: Oğlum Can(10 yaşında)bugün size bizzat kendisi teşekkür edecekti. Ama “Önceki Windows sürümünüz geri yükleniyor” ekranını görünce yanımdan kalktı, mırıldanarak yatmaya gitti. İyi geceler bile demedi. O da o kadar barut yani 🙂
   Şimde ben de oğlumun bana dediği gibi diyorum.”Bak Bill Gates! Sakın ben uyurken bilgisayarıma dokunma. Yükseltme bahanesiyle bilgisayarımı bozma!
   Sağlıcakla kalın…

  • Yorumunuzu okumadan önce çayımı aldım. Baştan sona, hiç sıkılmadan okudum ve benzetmelerinizi çok beğendim. Özellikle “Çevremde benim bildiğim yüklenen 2-3 bilgisayar varsa yüklenmeyen 10-15 bilgisayar var. Aslında yüklenenlerin açıklaması da yine yazılımın hatasıdır. Yani her sisteme kurulmaması gerekirken bazı sistemlere kurulması arada bir denk geliyor ya! Hah işte onlarda aradan elinden kaçırdıkları olsa gerek. Benim bir motosikletim var. Hurda. En ustasına vereyim 100 kere denesin çalıştırıpta 100 metre gidemez. Ama bazen hadi bir deneyeyim dediğimde çalışacağı tutuyor ve git Allah git bana mısın demiyor. Onun gibi bir şey işte.” kısmı çok iyiydi 🙂 “Baş ağrıtma” ya da “rahatsızlık” gibi bir şey söz konusu değil, emin olun 🙂 Sadece yardımcı olamadığımda rahatsız oluyorum. Onun günahı da yorum sahibinin değil, “Bill amca”nın boynuna 🙂 Yardımcı olabilmeyi çok isterdim fakat sizin de dediğiniz gibi “emir büyük yerden” 🙂 1 yıl içinde bu sorunların çözüleceğini düşünüyorum. En azından çok daha stabil hale gelecektir fakat şu an için dediğiniz gibi, beklemek en iyisi. Arada bir vaktiniz olur da yorum yazmak isterseniz memnuniyetle okuyacağımdan emin olabilirsiniz 🙂 Oğlunuza selamlar.

 46. merhaba ben bugun windows 10 yukseltme yaptım.windows 10 gectikten sonra windows update güncelledim.bir süre sonra güncellestirme bitip yeniden başlattım ama bilgisayar tekrar acıldığında windows onarılıyor dedi ve mavi ekranda kurtarma ekranı gibi birşey geldi bende önceki sürümu geri yukle seceneğini secip windows 7 ye geri döndüm niye boyle oldu.laptobumun markası toshiba windows 7 sp1 windows 10 yukseltme denedim yukselltimde ama yeniden baslattıktan sonra niye böyle oldu.daha 8 gun öncede denedim gene yukselttım sonra yeniden baslatmıstım ozaman da gene windows baslatılıyor yazısından sonra siyah ekranda kalmıstı mouse oynatabiliyordum ama masaüstü gelmiyordu en sonda bilgisayarcıya göturup tekrar windows 7 yukletmıstım bugun gene windows 10 yukleyemedim.i5 işlemci 4 gb ram nvidia geforce gt 520m ekran kartım var bu bılgisayar windows 10 calıstırır diyordu niye boyle oluyor yardım edin lutfen

  • Bilgisayarınızın özellikleri Windows 10 çalıştırmaya müsait fakat Windows 10 yükseltmesi ile ilgili bazı sorunlar var. Microsoft da bu sorunları kabul ediyor ve çözeceğini söylüyor. Şu an için yapabileceğiniz tek şey Windows 10 yükseltmesini olabildiğince temiz yapmaya çalışmak. Aşağıda paylaştığım bağlantıdaki adımları uygulayarak yükseltme yapıldığında hata alma olasılığı düşecektir.

   Not: Aşağıdaki yazı, farklı bir hata kodunun çözümü için önerildi fakat genel Windows 10 yükseltme hatalarının tamamı için uygulanabilir. Çoğu yükseltme hatasının kaynağı aynı.

   http://www.windows10.gen.tr/0x80070057-0x2000a-safe_os-asamasinda-prepare_first_boot-hatasi-cozumu/#hata-sebebi

 47. manuel yükseltme aracı ile indirmeye başladım ancak yarım saati aşkın bir süredir hala %2 görünüyor. neden acaba? bilgisayarı kapatmam veya internet bağlantısının kesilmesi gerektiğinde kaldığım yerden devam etmem mümkün müdür?

  • Kaldığınız yerden devam etmeye çalışmanızı tavsiye etmem. Olur da bilgisayarınız kapanır ya da internet bağlantınız kesilirse sıfırdan indirmeye başlamanız daha sağlıklı olacaktır. Bazen dosyalar eksik inebiliyor ve bu eksiklik, kurulum sırasında ciddi sorunlara sebep olabiliyor.

 48. ahmet yıldırım Tarih:

  SAYIN AHMET YILMAZER Casper cky model bılgısayarım var casper sıtesınde wındows10 destegı vermedıgını yazıyor rezervasyondada nvdıa635m ekranınızı desteklemiyor bılgısı var sorum su nvdıa sıtesınde 635m wındows destegı var acaba wındows10 yukleyebılırmıyım sorun çıkarmı CASPER CKY I7 İŞLEMCİ 64 BIT

  • Nvidia GeForce 635M ekran kartınının Windows 10 desteği mevcut. Hatta yakın zamanda yeni bir sürücü yayınlandı. Yani ekran kartınız Windows 10 ile uyumlu. Aşağıdaki bağlantıdan en güncel Nvidia GeForce 635M Windows 10 sürücüsünü indirebilirsiniz.

   http://www.windows10.gen.tr/nvidia-geforce-windows-10-32-bit-64-bit-driver-indir/

   Tabii bir de tüm bilgisayarın Windows 10 uyum durumu var. Sizin de dediğiniz gibi Casper, CKY serisinin Windows 10 desteği olmadığını belirtmiş. Muhtemelen diğer donanımların sürücülerinde ya da Casper yardımcı yazılımlarında bir uyumsuzluk mevcut. Bu yüzden, tüm sürücüleriniz yayınlanana kadar Windows 10’a yükseltmenizi önermiyorum.

 49. merhaba. orjinal windows 7 home edition sürümünü kullanıyorum.herkez gibi windows 10 bilgisiyarıma güncelleme geliyor.ama sorunum var yardımcı olursanız çok sevinirim.yükleme ve güncelleştirme yaptıktan sonra dosyalar açılıyor yazısında %84’e geldiğinde cihazım reset atıyor ve eski windows sürümünüz geri yükleniyor yazısı çıkıp 5 dakika sonra windows 7 geri açılıyor. ve şu hatayı alıyorum ana ekranda.( 0xc1900101 – 0x20004 ) YÜKLEME SAFE_OS aşamasında INSTALL RECOVERY ENVIRONMENT işlemi sırasında bir hatayla başarısız oldu.) arkadaşlar çok arasştırdım internetten ama bir türlü çözümünü bulamadım. iso indirdim dvd ve flashdan kurulum yaptım aynı hatayı aldım güncellemeler ve donanımda tüm güncellemeleri yaptım. böyle bi durumun çözümünü bilen varsa yardımcı olursanız çok sevinirim. iyi çalışmalar arkadaşlar.

  • Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak tekrar kurmayı deneyebilirsiniz. Umarım sorununuzun çözümüne yardımcı olabilir.

   1. – CD Sürücünüzü bilgisayarınızdan çıkarın.
   2. – Anti virüs yazılımınızı kaldırın, Windows güvenlik duvarınızı pasif hale getirin.
   3. – Wireless sürücünüsü, webcam sürücünüzü ve diğer tüm sürücülerinizi kaldırın. Sadece klavyeniz kalsın.
   4. – Sisteminizdeki tüm programları kaldırın. İlk kurulduğu günkü gibi olsun.
   5. – Sisteminizi temiz önyüklenebilecek hale getirin. Aşağıdaki bağlantıdan bunu nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
    Windows Temiz Önyükleme Nasıl Yapılır?
   6. C:\Windows\SoftwareDistribution\Download klasöründeki tüm dosyaları silin.
   7. – Windows Update’i kullanarak tekrar Windows 10 dosyalarını indirin.
   8. – Dosyalar indikten sonra yükseltme işlemini başlatın.
 50. rezerve geldi rezerveyi yaptıkdan sonra 1 ay 2 ay sonra gücelleme geldi gücellemeyi yaptıkdan sonra 2-3 gün sonra sabah bilgisayarı açtım ve bilgisayarımın çöktüğünü gördüm. bunun sebebi nedirsizce.. ?

  • Çökmek” konusunu biraz açar mısınız? Yani tam olarak ne oldu? Biliyorsunuz, çok geniş bir kavram. Hata mesajı verdi mi? Yoksa simsiyah bir ekran mı çıktı? Eğer hata mesajı ya da hata kodu varsa bunu burada paylaşırsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.

 51. Bana $WINDOWS.~BT klasörü geldi ama 2 gündür 0 mb olarak gözüküyor, işlem mi durdu acaba ? Dosya içeriği şöyle; C;/$Windows.~BT/Sources/Panther sonrası yok. Sizce sorun nedir?

 52. $Windows.~WS dosyası içerisinde setupact not sayfası var fakat o da 2 gün önce durmuş. sizce sorun nedir?

 53. Yunus Emre Tarih:

  Merhabalar Ahmet Bey. Ben bu gün yüklemeye çalışıyorum win 10’u ve yükleme esnasında dosya kurulumunda %32 de donuyor ve işlem devam etmiyor bunun çözümü ne olabilir?

  • Kurulumu hangi yöntem ile yapıyorsunuz? Windows 10 ISO dosyası ile temiz kurulum mu, Media Creation Tool ile yükseltme kurulumu mu? Bilgisayarınızın marka ve modelini de öğrenebilir miyim?

 54. HASAN HAMDİ GÜNER Tarih:

  Ahmet bey merhaba,
  Windows 7 64 bit işletim sistemim. Windows 10’a upgrade yapmaya çalışıyorum. Error 80200053 alıyorum ve kesiliyor.
  Yazılarınızın bir kısmını okudum. Makinamda iki adet
  $WINDOWS.~BT
  $Windows.~WS
  hidden klasör daha önce yüklenmiş. ikisinin toplam boyutu 2.87 Gbyte
  upgrade’nin kesilmesinin nedeni ne olabilir. Neden bu error oluşuyor. Ne yapabilirim.
  Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla,

  • Dil bölümünden ilk önce Türkçe yapın. Bunun için de Control Panel sayfasını açın (Başlangıç ekranında Control Panel yazarak). Daha sonra gelecek olan ekranda Language öğesini aratın ve çalıştırın. Bu işlemden sonra Options’a tıklayın. Daha sonra da “Windows display language: Available for download” ibaresini göreceksiniz; bunun anlamı Windows 8’de yerel ayarlarınızı Türkçe olarak ayarladıysanız, buradan Türkçe dil paketini indirebilecek olmanız.

   Daha sonra Windows Update üzerinden paket inecektir. Oturmu yeniden başlattığınızda türkçe olacaktır.

 55. Ahmet bey merhabalar.
  Bilgisayarımı aldığımda W8 kurulu şekilde geldi, W8.1’den sonra W10’a yükselttim. Ancak bilgisayarıma bir program yükleyebilmek için W7 format attım. Şimdi W10’a yükseltmeye çalışıyorum ama ürün anahtarı istiyor. Yorumlara verdiğiniz cevapları vs. okudum ancak dediğiniz gibi ‘yükseltme’ seçeneği yok. Bilgisayarıma ‘yükseltme’ seçeneği gelmemişti, internetten indirip yükseltmeye çalıştım ve ürün anahtarı istedi. Sorunumun bir çözümü var ise; lütfen geri dönüş yapın. Sorunun çözümü için konu başlığı var ise; lütfen link vs. atıp beni yönlendirin. İyi çalışmalar, teşekkürler.

  • Eğer orjinal Windows 7 ya da Windows 8 sahibi iseniz yükseltme kurulumu yaparak ürün anahtarı sormadan Windows 10’a geçiş yapabilirsiniz. Eğer orjinal Windows 7’ye ya da Windows 8’e sahip değilseniz ya da bu sistemlerden birine sahip olduğunuz halde yükseltme kurulumu yapmadan doğrudan temiz kurulumu yaparsanız ürün anahtarı soracaktır. Bu durumda da etkinleştirme problemi yaşarsınız.

 56. taonboz Tarih:

  merhabalar windows 8.1 i windows 10home yükselttim fakat pro kullanmam gerekiyor bunu nasıl sağlayabilirim

 57. Merhaba bilgisayarım ilk alındığı gibi hiç format atmadım. şimdi windows 10 yükseltmek istiyorum.Deneme sürümü gibi 1 ay sonra otomatik olarak kendini kilitlemez degilmi?

  • Kendini kilitlemez fakat 1 ay sonra eski sisteminize geri dönemezsiniz. Eğer dönmek isterseniz tekrardan format atmak zorunda kalırsınız.

 58. iyi günler Ahmet bey. ben win10 yükseltmek için dogrudan iso dosyası olarak indirdim. yuüklemeyi direk başlattım. ( dosyalarımın yüklemelerimin saklı kalması ile ). yükleme %35 civarlarında hata meydana geldi 0xC1900101 – 0x30018 ve first-boot aşamasında sysprep işlemi sırasında hata gibi şeyler yazıyordu tekrar yüklemeyi başlatmadım. güncellmeler eskik olabilir dedim ama güncellemeleri denetleyemedim uzun bi süre geçiyor denetleme yapılmadı diyor. sizce ne yapmam gerek? teşekkürler

  • İlk olarak

   C:$Windows.~WS
   C:$Windows.~BT
   C:WindowsSoftwareDistributionDownload

   Klasörlerindeki her şeyi silin.

   Daha sonra Windows Update üzerinden var olan bütün güncelleştirmeleri yapın.

   Windows Update’i çalıştırmak için Başlat düğmesini tıklayın. Arama kutusuna Update yazın ve sonuç listesinde Windows Update’i tıklayın. Daha sonra sol bölmeden Güncelleştirmeleri denetle’yi tıklatın ve Windows’un bilgisayarınız için en son güncelleştirmeleri aramasını bekleyin. Çıkan sonuçlarda tümünü seçin ve Güncelleştirmeleri Denetleye tıklayın.

   Eğer Windows Update sorunu yaşarsanız Windows Update Sorun Gidericisi yazılımını kullanın.

   http://download.microsoft.com/download/F/2/2/F22D5FDB-59CD-4275-8C95-1BE17BF70B21/WindowsUpdateDiagnostic.diagcab

  • aynısını yaptım ve bu seferde win7 orjinal degil yazısı geldi. win10 yükleme de ürün anahtarı istiyor

Yorum Yazın