[Resimli] Temiz Windows 10 Kurulumu (USB ya da DVD ile Windows 10 Format Atma)

Merhaba, değerli kullanıcılar. Bu yazımda size, USB Flash Bellek ya da DVD ile “Temiz Windows 10 kurulumu nasıl yapılır” ya da daha bilinen tabiriyle “Windows 10 format nasıl atılır?” bunu anlatacağım.

Temiz Windows 10 kurulumu (Windows 10 format atma), önceki Windows sürümlerinin temiz kurulumundan (format’ından) çok farklı değil. Temiz Windows 10 kurulumu için öncelikle, içinde Windows 10 kurulum dosyalarının bulunduğu önyüklenebilir sürücüye (Bootable driver) ihtiyacımız var. Önyüklenebilir Windows 10 kurulum sürücüsünü (Bootable driver for Windows 10) hazırlamak ve sonra Windows 10 yüklemesini tamamlamak için yazımızdaki adımları takip etmeniz yeterli.

Bilgisayarınıza Windows 10’u temiz bir şekilde kurmak için lütfen aşağıdaki adımları dikkatle takip ediniz.

UYARI: Windows 10 kurulumu sırasında temiz kurulum yapacağımız için C: sürücünüzdeki tüm veriler silinecek. Kaybolmasını istemediğiniz verileri, D: sürücünüze ya da farklı bir depolama aygıtına yedeklemelisiniz.
BİLGİLENDİRME: Yazının devamındaki ilk 2 başlık, temiz Windows 10 kurulumu için önyüklenebilir USB Flash Bellek ve DVD oluşturma konusunu anlatıyor. Hem USB Flash Bellekten hem de DVD'den Windows 10 kurulum adımları aynı. Sadece önyüklenebilir Windows 10 sürücüsü oluşturma yöntemleri farklı. Bu yüzden her iki yöntemle kurulum adımlarını ortak bir başlık altında topladık. Sadece sürücü oluşturma yöntemlerini ayırdık ve ayrı ayrı bahsettik. Ortak Windows 10 kurulumu adımlarına 2 başlık aşağıdan, yani "USB ve DVD ile Temiz Windows 10 Kurulumu (Windows 10 Format Atma) Ortak Adımları" başlığı altından ulaşabilirsiniz. Sayfayı biraz aşağıya kaydırmanız yeterli.

USB Flash Bellek ile Temiz Windows 10 Kurulumu (USB Flash Bellek ile Windows 10 Format Atma) için Önyüklenebilir Sürücü Oluşturma

Eğer temiz Windows 10 kurulumunu USB Flash Bellek ile yapacaksanız, öncelikle önyüklenebilir bir USB Flash Bellek (Bootable USB Flash Disk) oluşturmalısınız. Daha önce bu işlemin nasıl yapılacağını anlatan detaylı bir yazı yayınlamıştık. Aşağıdaki bağlantıdan bu yazımıza ulaşabilirsiniz.

Temiz Windows 10 Kurulumu için USB Flash Bellek Oluşturma Rehberi

Yukarıda bağlantısını paylaştığım rehberdeki adımları birebir uygulayarak USB Flash Belleğinizi oluşturduysanız kurulum aşamasına geçebiliriz.

DVD ile Temiz Windows 10 Kurulumu (DVD ile Windows 10 Format Atma) için Önyüklenebilir Sürücü Oluşturma

DVD ile Windows 10 kurulumu için önyüklenebilir Windows 10 kurulum DVD’sine ihtiyacınız var. Bu DVD’yi oluşturmak için aşağıda bağlantısını paylaştığım rehberimizdeki adımları takip edebilirsiniz.

Temiz Windows 10 Kurulumu için Önyüklenebilir DVD Oluşturma

Yukarıda bağlantısını paylaştığım rehberdeki adımları birebir uygulayarak kurulum DVD’nizi oluşturduysanız kurulum aşamasına geçebiliriz.

BİLGİLENDİRME! Bu konu, temiz Windows 10 kurulumunun Türkçe resimli anlatımıdır. İşletim sistemi dilim İngilizce olduğu için resimle İngilizce. Bazı resimleri de çekemediğim için yine İngilizce sitelerden temin ettim. Fakat endişeye mahâl yok. Konu boyunca tamamının Türkçe karşılıklarını yazdım ve resmin üzerinde tıklamanız gereken yerleri işaretleyerek gerekli açıklamaları yaptım. Diğer pek çok sitedeki Türkçe anlatımlardan çok daha açıklayıcı olduğunu siz de göreceksiniz.

Temiz Windows 10 Kurulumu (Windows 10 Format Atma) USB ve DVD Ortak Adımları

 1. Önyüklenebilir USB’yi veya DVD’yi optik sürücüye yerleştirin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. “BIOS > Önyükleme Ayarları” üzerinden USB’yi ya da DVD’yi önyüklenecek ilk cihaz olarak belirleyin.
 2. BIOS üzerinde F10’a basarak yaptığınız ayarları kaydedin. Bilgisayarınız yeniden başlayacaktır.
 3. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Bu ekrandaki mesajın Türkçe’si: “USB’den / DVD’den başlatmak için herhangi bir tuşa basın.“. Siz de bu mesaja uyarak klavyenizden herhangi bir tuşa basın ve önyüklemeyi başlatın.
  USB'den / DVD'den başlatmak için herhangi bir tuşa basın.

  USB’den / DVD’den başlatmak için herhangi bir tuşa basın.

 4. Önyükleme aşaması tamamlandığında Windows 10 kurulumunun ilk penceresi gelecek. Bu pencereden Dilinizi, Para Birimi ve Zaman Diliminizi ve Klavye Dilinizi seçerek “Next (İleri)” butonuna tıklayın.
  Windows 10 Kurulumu Dil, Klavye, Para Birimi ve Zaman Dilimi Seçim Adımı

  Dil, Klavye, Para Birimi ve Zaman Dilimi Seçim Adımı

 5. Install Now (Şimdi Yükle)” butonuna tıklayın.
  Windows 10 Install Now (Şimdi Yükle)

  Windows 10 Install Now (Şimdi Yükle)

 6. Ürün anahtarı penceresi karşınıza gelecek. Eğer bir ürün anahtarınız varsa girerek devam edin. Eğer daha önce ücretsiz yükseltme fırsatından yararlanarak Windows 10’a geçiş yaptıysanız ve ürün anahtarınızı bilmiyorsanız “Skip (Atla)” butonuna tıklayın. Bilgisayarınızı internete bağladığınızda Windows 10, otomatik olarak Microsoft sunucularına bağlanacak ve yükseltme kurulumu sırasında bilgisayarınıza tanımlanan ürün anahtarı bulunarak Windows 10’unuz etkinleştirilecektir. Eğer etkinleşmez ise bilgisayarınızın BIOS’unda yazılı olan ürün anahtarını bularak manuel etkinleştirme yapabilirsiniz. BIOS’da yazılı olan ürün anahtarını bulmak için aşağıda bağlantısını paylaştığım yazımızdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.
  Windows 10 Ürün Anahtarı Bulma Rehberi

  Windows 10 Kurulumu Ürün Anahtarı Girme Adımı

  Ürün Anahtarı Adımı

 7. Lisans koşullarını kabul ederek “Next (İleri)” butonuna tıklayın.
  Windows 10 Kurulumu Lisans Koşulları

  Windows 10 Kurulumu için Lisans Koşulları

 8. Custom: Install Windows Only (Özel: Yalnızca Windows 10’u Yükle)” seçeneğine tıklayın.
  Windows 10 Kurulumu, Kurulum Yöntemi Adımı

  Windows 10 Kurulum Yöntemi Adımı

 9. Kurulum yapabileceğiniz disk’lerin listelendiği pencere ile karşılaşacaksınız.
  Windows 10 Kurulumu, Disk Bölümlendirme Adımı

  Disk Bölümlendirme Adımı

  Windows 10 Kurulumu, Yeni Disk Bölümü Oluşturma Adımı

  Yeni Disk Bölümü Oluşturma Adımı

  1. Olasılık:

  • Eğer kurulum yapacağınız disk üzerinde zaten bir işletim sistemi bulunuyorsa işletim sisteminin kurulu olduğu bölümü seçin ve “Delete (Sil)” butonuna tıklayın.
  • Silme işlemi tamamlandığında “Bölümlenmemiş” bir alan göreceksiniz. Bu alanın üzerine tıklayarak seçin ve “New (Yeni)” butonuna tıklayarak yeni temiz bir bölüm oluşturun. Boyut olarak otomatik gelen boyutu olduğu gibi bırakabilirsiniz. Zaten en fazla kullanılabilir alan orada yazılı olacaktır. Daha üstüne çıkamazsınız.
  • Yeni bölüm oluştuktan sonra bu bölümün üzerine bir kere tıklayarak seçin ve “Format (Biçimlendir)” butonuna tıklayarak yeni oluşturduğunuz bölümü biçimlendirin.

  2. Olasılık:

  • Eğer kurulum yapacağınız disk sıfır bir disk ise “Bölümlenmemiş” olarak tanımlanır.
  • Bölümlenmemiş” alanın üzerine tıklayarak seçin ve “New (Yeni)” butonuna tıklayarak yeni temiz bir bölüm oluşturun. Eğer disk üzerinde 2. bir bölüm oluşturmayacaksanız boyut olarak otomatik gelen boyutu olduğu gibi bırakabilirsiniz. Zaten en fazla kullanılabilir alan orada yazılı olacaktır. Daha üstüne çıkamazsınız. 2. bir bölüm oluşturacaksanız, istediğiniz bir boyutu bu bölüm için belirleyip bölümü oluşturun. Boşta kalan “Bölümlenmemiş” alan için tekrar aynı işlemi uygulayarak 2. bölümünüzü oluşturun.
  • Yeni bölüm oluştuktan sonra bu bölümün üzerine bir kere tıklayarak seçin ve “Format (Biçimlendir)” butonuna tıklayarak yeni oluşturduğunuz bölümü biçimlendirin. Eğer birden fazla bölüm oluşturduysanız oluşturduğunuz bu yeni bölümler için de aynı işlemi uygulayın.
 10. Kurulum yapacağınız bölümü seçerek “Next (İleri)” butonuna tıklayın.
  Disk Biçimlendirme ve Kurulum Yapılacak Disk'i Seçme Adımı

  Disk Biçimlendirme ve Kurulum Yapılacak Disk’i Seçme Adımı

 11. Windows 10 yükleme işlemi başladı. Bu aşama bilgisayarınızın durumuna göre biraz zaman alabilir, bekleyin.
  Windows 10 Yüklemesi Başladı

  Windows 10 Yüklemesi Başladı

 12. Bu aşama tamamlandığında bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlayacak ve Windows 10 kurulumu devam edecek.
 13. Eğer 6. Adım‘da ürün anahtarı girmediyseniz tekrar ürün anahtarı istenen bir pencereyle karşılaşacaksınız. “Do this later (Daha sonra yap)” bağlantısına tıklayarak devam edin.
  Ürün Anahtarı İsteme Adımı 2

  Ürün Anahtarı İsteme Adımı 2

 14. Windows 10 Ayarları‘nı yapacağınız kurulum adımı karşınıza gelecek. Bu adımda “Use Express Settings (Hızlı Ayarları Kullan)” butonuna tıklayarak varsayılan ayarlar ile kuruluma devam edebileceğiniz gibi “Customize settibgs (Ayarları özelleştir)” bağlantısına tıklayarak özel ayarlarınızı da yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış.
  Windows 10 Ayarları Seçimi

  Windows 10 Ayarları Seçimi

 15. Eğer “Customize settings (Ayarları özelleştir)” seçeneğini seçmişseniz aşağıdaki gibi bir pencere karşınıza gelecek. Ayarlarınızı seçerek “Next (İleri)” butonuna tıklayın.
  Windows 10 Ayarlarını Özelleştirme

  Windows 10 Ayarlarını Özelleştirme

 16. Ayarlarınızı yaptıktan sonra belirli görevler için varsayılan Windows 10 programlarını belirleyeceğiniz pencere karşınıza gelecek. Burada da dilerseniz “Next (İleri)” butonuna tıklayarak varsayılan uygulamaları olduğu gibi bırakabilir, dilerseniz “Let me choose my default apps (Varsayılan uygulamalarımı seçmeme izin ver)” bağlantısına tıklayarak varsayılan uygulamalarınızı özelleştirebilirsiniz.
  Varsayılan Windows 10 Uygulamalarını Belirleme

  Varsayılan Windows 10 Uygulamalarını Belirleme

   

 17. Let me choose my default apps (Varsayılan uygulamalarımı seçmeme izin ver)” seçeneğini seçtiyseniz aşağıdaki gibi bir pencere ile karşılaşacaksınız. Bu pencereden varsayılan uygulamalarınızı seçerek “Next (İleri)” butonuna tıklayın.
  Varsayılan Windows 10 Uygulamalarını Özelleştirme

  Varsayılan Windows 10 Uygulamalarını Özelleştirme

 18. Bilgisayarınız internete bağlıysa kritik güncelleştirmeler yüklenecek. Biraz zaman alabilir, bekleyin.
 19. Windows 10 oturumları için “Who owns this PC? (Bu bilgisayarın sahibi kim?)” penceresi karşınıza gelecek. Bu pencereden size uygun olan seçeneği (“I own it (Sahibi benim)” ya da “My organization (Kuruluşum)“) seçin ve “Next (Sonraki)” butonuna tıklayın.
  Windows 10 Oturum Yönetimi içi Bilgisayar Sahipliğini Belirleme

  Windows 10 Oturum Yönetimi içi Bilgisayar Sahipliğini Belirleme

 20. Windows 10 oturumu açabilmeniz için bir kullanıcı oluşturmalısınız. Bu kullanıcı, Microsoft Hesabı Kullanıcısı ya da Yerel Hesap Kullanıcısı olabilir.
  • Microsoft Hesabı Kullanıcısı: Adından da anlaşılacağı üzere bir Microsoft hesabı (Hotmail, Windowslive, Outlook gibi.) ile giriş yapılarak oluşturulan kullanıcıdır. Eğer bu kullanıcı ile Windows 10 oturumu açarsanız Windows 10 Mağazası, Mail, Takvim, OneDrive gibi uygulamalar ve Windows 10 ayarlarınız otomatik olarak senkron olur. Daha sonra Windows 10’u sıfırdan kurduğunuzda bile bu kullanıcı ile oturum açarak ayarlarınızın otomatik olarak eski haline gelmesi sağlanır.
  • Yerel Hesap Kullanıcısı: Herhangi bir senkronizasyon barındırmayan, daha önceki Windows sürümlerinden de aşina olduğunuz kullanıcıdır. Sadece mevcut Windows 10 üzerinde bulunur. Herhangi bir yer ile bağlantısı olmaz.

  Eğer Yerel Hesap ile oturum açmak istiyorsanız “Bu adımı atla” bağlantısına tıklayarak Yerel Hesap oluşturma penceresine geçiş yapabilirsiniz. Eğer Microsoft Hesabı ile oturum açmak istiyorsanız varsa hesap e-posta adresinizi ve şifrenizi girerek oturum açabilirsiniz. Microsoft Hesabınız olmadığı halde Microsoft Hesabı oturumu açmak istiyorsanız “Hesabınız yok mu? Hesap oluşturun!” bağlantısına tıklayarak karşınıza gelecek Microsoft Hesabı Oluşturma Formunu doldurarak hem hesabınızı oluşturabilir hem de Microsoft Hesabı ile oturum açabilirsiniz.

  Windows 10 Oturumu Seçenekleri

  Windows 10 Oturumu Seçenekleri (Biz Yerel Oturum’u tercih ediyoruz.)

 21. Yerel Hesap oluşturmayı tercih ettiyseniz aşağıdaki gibi bir pencere ile karşılaşacaksınız. Bu pencerede Hesap adı (Who’s going to use this PC başlığı altındaki alan), Parola (Enter password ve Re-enter password alanları. Her ikisine de aynı parolayı yazmalısınız.) ve Parola ipucu (Password hint) formlarını doldurun ve “Next (İleri)” butonuna tıklayın.
  Yerel Windows 10 Kullanıcısı Oluşturma

  Yerel Windows 10 Kullanıcısı Oluşturma

 22. Bu işlem uzun sürmeyecek” mesajının bulunduğu bir pencere ile karşılaşacaksınız, bekleyin.
 23. Tebrikler! Windows 10’unuz hazır. İyi günlerde kullanmanızı diliyorum.
  Windows 10'da başlat menüsü görünümü

  Windows 10’da başlat menüsü görünümü

BİLGİLENDİRME! Eğer lisanslı Windows 7 ya da Windows 8.1 / 8 kullanıcısı iseniz ve ücretsiz Windows 10 lisansına sahip olmak için ilk olarak yapılması gereken (Temiz kurulumdan önce!) yükseltme kurulumunu yaptıysanız ve Windows 10 kurulumu sırasında sizden ürün anahtarı istendiyse, bilgisayarınızı internete bağladıktan bir süre sonra Windows 10'unuz otomatik olarak etkinleşmiş olacaktır.

Eğer bir sorunuz ya da sorununuz var ise yorumlarınız ile bize iletebilir ve yardım talebinde bulunabilirsiniz. Bir aksilik ya da çok büyük bir yoğunluk olmadığı sürece yorumunuza aynı gün içinde cevap vereceğiz.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yaklaşık 10 yıldır bilgisayar ve elektronik dünyasıyla iç içeyim. Bu süre zarfında donanım ve yazılım sektörlerinde hizmet verdim. Şu an özel bir şirkette oyun geliştirici olarak çalışıyorum.

233 yorum

 1. Pingback: [Çözüm] UEFI Modunda Windows 10 Kurulumu İçin Önyüklenebilir (Bootable) USB Flash Sürücü Hazırlama - Windows 10 GEN.TR

  • Evet, format atarken Windows’u 32 Bit’den 64 Bit’e yükseltebilirsiniz. Bunun için kurulum USB’sinin ya da DVD’sinin içine atacağınız Windows 10.iso dosyasının 64 Bit olması yeterli. Ekstra bir şey yapmanız gerekmiyor.

 2. Kaplan Kemal Tarih:

  Selamlar Ahmet bey. windows 10 pro sürümünü anlattıklarınızı takip ederek temiz bir şekilde kurdum. Kurulumda lisans key istedi. Bu adımı geç dedim. Kurulum tamamlandıktan sonra masaüstünün sağ altında windows 10u etkinleştirin gibi bir uyarı vardı. Başta tereddüt ettim fakat bilgisayarımı yeniden başlattıktan sonra o da gitti. Şimdi windows 10um etkinleşmiş. Çok teşekkür ederim size ve ekibinize. Böyle detaylı ve resimli anlatımı olan Türkçe windows 10 kurulum yazısı çok fazla yok. Bir tane bulmuştum ama karışık gelmişti. Sitenizi takibe aldım. Başarılarınızın devamını diliyorum.

  • İşinize yaramasına sevindim. Tüm yazılarımızı olabildiğince anlaşılır ve detaylı yazmaya çalışıyoruz. Daha kolay uygulanabilir olduğu için özellikle kurulum anlatımlarında resimli anlatımları tercih ediyoruz. Sizin de söylediğiniz gibi bu tip konularda Türkçe kaynak seçenekleri kısıtlı. Birkaç site dışında güvenilir ve anlaşılır bilgi bulabilmek çok zor. Biz de bu kaynaklara alternatif olabilmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Kullanıcılarımızdan da böyle yorumlar almak bizleri motive ediyor. Kurulumunu tamamladığınız Windows 10’u iyi günlerde kullanmanızı diliyorum 🙂

 3. gökmen bozkurt Tarih:

  bilgisayarım 32 bit işletim sistemi hp marka pc im.
  windows 10 temız bir sekilde yuklersem çok mutlu olurum bana yardımıcı olursanız seviniri ahmet bey

  • Tabi, elimden gelen desteği sağlayabilirim.

   Mevcut işletim sisteminiz Windows 7 ya da Windows 8 ise ücretsiz olarak Windows 10 sahibi olabiliyorsunuz. Bunun için ilk kurulum, temiz kurulum değil, yükseltme kurulumu olmalı. Aşağıda bağlantısını paylaştığımız yazımızdaki yöntemlerden birini kullanarak mevcut sisteminiz Windows 10’a sorunsuz bir şekilde yükseltebilirsiniz.

   Windows 10 Yükseltme Kurulumu Rehberi

 4. evdeki laptopumuz orjinal win 7 home basic keyide altında yazıyor ama laptopa aldıktan sonra win 7 ultimate kuruldu tabiki orjinal değil şuan win 10 güncellemesi bir türlü yüklenmiyor hata veriyor en kolay nasıl win 10 geçebiliriz konu ve verdiğiniz emek için teşekkür ediyorum yardımınızı bekliyorum :/

  • Windows 10 güncellemesi için hangi yöntemleri kullandınız? Aşağıda paylaştığım bağlantıdan Windows 10’a yükseltme rehberimize ulaşabilirsiniz. Mevcut işletim sisteminiz orjinal olmadığı için muhtemelen rehberimizdeki 1. Yöntemi (Windows Update ile Windows 10’a yükseltme) kullanamazsınız. Bu yüzden 2. yöntemi (Media Creation Tool ile Windows 10’a yükseltme) denemelisiniz. Eğer sonuç olumsuz olursa yorum ile dönüş yaparsanız alternatif yöntemler önerebilirim.

   Windows 10’a Yükseltme Rehberi

 5. Ömer Faruk Arslan Tarih:

  peki bu şekilde usb kullanarak bıos dan yükleme yapınca programlar ve dosyalar yedekleniyor mu , siliniyormu ? güncelleme yaparken yedekliyo ama hata veriyo benim laptop da ? cevap verirseniz sevinirim.

  • Burada anlatılanları uygulayarak USB ile kurulum yaptığınızda Programlar ve Dosyalar yedeklenmez, silinir. Bu yüzden Dosyalarınızı kurulumdan önce yedeklemelisiniz. Programları yedekleyemezsiniz, kurulumdan sonra tekrar kurmanız gerekiyor.

 6. Ömer Faruk Arslan Tarih:

  Peki usb nin içinde windows 10 dosyasının dışında başka dosyalarda varsa onlar silinirmi yükleme işleminde ?

  • USB ile Windows 10 kurulumu yapabilmek için öncelikle USB’nizi Bootable olarak Windows 10 dosyaları ile kuruluma hazırlamalısınız. Bu işlem sırasında USB’yi biçimlendirmek zorunda olduğunuz için USB’nin içinde olan herşey silinir. USB’nin içinde Windows 10 kurulum dosyaları dışında hiçbir dosya bulunamaz.

  • Ömer Faruk Arslan Tarih:

   Peki usb yi windows 10 yüklemeye hazır yaptığımdan sonra dosyaları ve yedekleri içine atsam sonra win10 u yüklesem silinirmi?

  • USB’yi hazırladıktan sonra içine herhangi bir dosya atmanız durumunda “Bootable (Önyüklenebilir)” özelliğini yitirir. Bu durumda da artık Windows 10 kurulumunda işinize yaramaz. USB’yi hazırlama aşamasında biçimlendirmenin sebebi de budur. Harici hiçbir dosya bulunmadığından emin olmak. Bu yüzden bunu yapamazsınız.

  • Ömer Faruk Arslan Tarih:

   Usb ye win10 dosyasını yazmak için media crashın tool veya rufus adlı program arasındaki fark ne ben eski tip bios dan yüklicem ama media crashın tool ile yapsam usb ye bi sorun olurmu bootable yapmadan bazı yerlerde öle yapılmıyorda?

  • Media Creation Tool’un “eski BIOS” ile (UEFI mod dışında) kurulum yapmanızı sağlayacak bir USB bellek oluşturup oluşturamayacağını bilmiyorum. Hiç denemedim. Fakat RUFUS ile bunu yapabilirsiniz. Bu yüzden önerim RUFUS programını kullanmanızdır. RUFUS programını çalıştırdıktan sonra “Disk Bölüm Düzeni ve Hedef Sistem Türü” başlığı altındaki 1. seçeneği (BIOS ya da UEFI Bilgisayarlar için MBR Bölüm Düzeni) seçmeniz yeterli.

 7. cenk yucedag Tarih:

  Yukseltmeyi bir turlu basaramadim. Her seyi denedim ama olmuyor, Windows update’ten yukseltme cikiyor indiriyorum 100% oldugunda hata veriyor. Media creation toolla denedim. O da 100% oldugunda hata veriyor.

  Not:8.1 pro kullaniyorum

  • Bilgisayarınızın modeli nedir? Bazı bilgisayarlardaki bazı donanımlar Windows 10 ile uyumsuz olduğu için gerek yükseltme kurulumu gerekse temiz kurulum sırasında bu sorun meydana geliyor.

  • CENK YUCEDAG Tarih:

   Toplama bilgisayar (i5 islemcili, anakart; MSI H81, Graphic card; gt 730, 4 gb ra) iki gunce aldim 8.1 yukledim. Yukseltmeyi basaramadim. surekli hata mesaji aldim.

 8. Samsung Windows 8 Pro dizüstü bilgisayar kullanıyorum. Bilgisayarın orjinali Windows 7 Home Basic ve kasanın altında Product Key olarak verilen keyi , bilgisayarı Windows 7 Home Basic olarak formatladıktan sonra o key ile etkinleştirdiğim zaman yükseltme şansım %100 sağlıklı olur mu ?
  ( Çünkü şuan kullandığım Windows 8 Pro orjinal değil. )

  Ayrıca da Windows 10’u sisteme yüklediğimiz için sadece sistemdeki dosyalar silinecek öyle değil mi ? Tüm HDD’yı silmiyor ? Yani benim birçok format deneyiyim var. Nereye yükleyeceksem orayı siliyor ve oraya yüklüyorum sistemi. Yukarıda okuduğum bir yorum benim kafamı karıştırdı da size de bi sorayım dedim.

  Bir de sistem özelliklerimi yazayım uyumlu mu acaba diye . Araştırmalarıma göre işlemcilerde farklı bir özellik istiyor galiba.
  Yazdıklarımdan ayrı bir ayrıntı istiyorsanız yazabilirim. Sizleri yorabilirim şimdiden özür dilerim. 🙂 Ben araştırırdım da şuan için söylemem gerekirse yoğunum. 🙂 Kolay Gelsin, teşekkür ederim 🙂

  — Intel Core i5 M450 2.4Ghz, 2400 Mhz, 2 Çekirdek, 4 Mantıksal İşlemci
  — 4 GB RAM
  — Toplam Sanal Belleğim ise 7.35 GB
  — ATI Mobility Radeon HD 4500/5100 Series, 1 GB
  — BIOS sürümü 2.6
  – BIOS Modu için de ” Eski ” yazılı

  • 1- Kasanızın altındaki ürün anahtarını kullanarak Windows 7 Home Basic kurulumunu yaptıkdan sonra Windows 7’nizi Service Pack 1‘e güncelleştirmelisiniz. Bu güncelleştirmeden sonra Windows 10 yükseltmesini başlatabilirsiniz. İster manuel yükseltme ile isterseniz Microsoft’un teklifini bekleyerek yükseltme yapabilirsiniz. Manuel yükseltme için aşağıdaki yükseltme rehberimizden faydalanabilirsiniz.

   Windows 10 Yükseltme Rehberi

   2- Tüm Hard Disk’i silmiyor. Hatta yükseltme kurulumunu “Uygulamalarımı ve Ayarlarımı Koru” seçeneğini seçerek yükseltme yaparsanız sistem sürücünüzdeki dosyalar ve uygulamalar bile korunuyor. Sisteminiz aynen Windows 10’a geçiş yapıyor. Format yani temiz kurulum‘dan önce yükseltme kurulumu yapmalısınız. Daha sonra format atabilirsiniz. Format sırasında hangi bölüme sistemi kuracaksanız orası silinir. Diğer bölümlere ya da disklere herhangi bir şey olmaz. Hangi yorum kafanızı karıştırdı?

   3- İşlemcinizde herhangi bir uyumsuzluk bulunmuyor. Kullandığınız sistemin birebir aynısını ben de kullanıyorum. Ekran kartı ve Ram boyutu da dahil 🙂 Windows 10’a yükseltme sırasında ya da kullanım sürem boyunca herhangi bir sorun yaşamadım.

 9. Teşekkürler, sade ve kolay anlaşılır bir yaz olmuş.Ben usb sürücülü bir windows 10 kurulum oluşturdum flash diske ama bişey dikkatimi çekti iki kez 64 bit sürümü indirmeme rağmen iso dosyasındaki setupa tıklayınca kurulum yapmak için 64 bit medyasını kullanın gibi bi uyarı geliyor.İlkinde hatalı 32 bit indirmişim herhalde dedim bi daha indirdim ama yine olmadı.Bu şekilde kurulum olabilir belki ama merak ettiğim elimdeki isonun 64 mu 32 bit olduğunu nasıl anlayacağım?

  • Birde belirteyim microsoftun aracını kullanarak indirdim single language yani.

  • ISO’nun 64 Bit ya da 32 Bit olduğunu boyutlarına bakarak anlayabilirsiniz. Windows 10 Home Single Language 32 Bit ISO dosyasının boyutu 2.54 GB civarı. Windows 10 Home Single Language 64 Bit ISO dosyasının boyutu ise 3.46 GB. Oluşturduğunuz USB ile kurulum yapmak istiyorsanız bu kurulumu bilgisayarı yeniden başlatarak, USB’nizi birincil sürücü olarak çalıştırıp yapmalısınız. Yani çift tıklayarak değil, açılışta USB ile başlatarak kurulum yapmalısınız.

 10. Onur KIZILDOĞU Tarih:

  Merhaba,
  Orijinal Windows 8.1’den(etkinleştirilmiş) Windows 10’a temiz kurulum yapmak istiyorum. Bunun için 8.1’den 10’a yükseltme yaptım. Windows etkinleştirildi. Daha sonra temiz kurulum için iso dosyasını USB’ye kaydettim, bilgisayarı başlattım. Bütün diskleri biçimlendirdim, Windows 10’u sorunsuz kurudum. Ancak bir türlü etkinleştiremiyorum. yaklaşık 10 kere 8.1’e geri döndüm tekrar Windows 10 yükledim. Olmuyor. Nerede yanlış yapıyorum lütfen yardım edebilir misiniz?

  • Tekrar tekrar Windows 8.1’e geri dönmenize gerek yok. Kurulumdan sonra bilgisayarınızı internete bağlayın ve bir süre bekleyin. Windows 10, otomatik olarak Microsoft lisans sunucularına bağlanacak ve etkinleştirmeyi de otomatik olarak yapacaktır. Yükseltme kurulumunu da yaptığınız için endişe etmenizi gerektirecek bir durum yok. Windows 10 etkinleştirmeleri internet üzerinden yapılıyor.

  • Onur KIZILDOĞU Tarih:

   Merhaba,
   Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim ancak tam kelimeleri hatırlayamasamda şu tarz bir hata alıyorum; Windows digital bir hak ya da ürün kodu bulamadığından etkinleştirilemedi. Etkinleştirmek için geçerli ürün kodu girin ya da mağazan satın alın tarzında bir uyarı.
   Bilgisayar internete bağlı olarak 2 gün bekledim herhangir bir değişiklik olmuyor maalesef. Bu normal midir?

  • Bu durum normal değil. Girdiğiniz ürün anahtarını hangi yöntemle öğrendiğinizi, yazdığınız anahtarın tam başlığını (Product Key, OEM Key vs..) öğrenebilir miyim?

  • Onur KIZILDOĞU Tarih:

   Ahmet Bey tekrar merhaba.
   Aldığım laptop windows 8 yüklü(orjinal)olarak geldi. Daha sonra 8.1e yükselttim. Daha sonra da 10a. Açıkcası windows, ürün anahtarını bios üzerinden çektiği ya da internet üzerinden çektiği için bugüne kadar hiç ürün anahtarı kullanma ihtiyacı duymadım. Daha önce windows 8 için de temiz kurulum yapmıştım etkinleştirmek için herhangi farklı bir işlem yapmadım, hemen kendiliğinden etkinleşmişti. Daha önce de yazdığım gibi neredeyse 10 kere windows 10dan 8.1e temiz kurulum ile geri döndüm. 8.1 hep etkinleşti. Acaba 8.1e döndüğüm, için yükseltme yapmadığım için mi 10 etkinleşmiyor diye düşündüm. Tekrar yükseltme yaptım 10a etkinleşti, tekrar 10 için temiz kurulum yaptım. Sonuç aynı maalesef.
   Kurulum sırasında UEFI sürücüler için windows sürücüyü 4 bölüme atırıyor (sistem, msr kurtarma ve birincil) ben bunların hepsini tek bir sürücü kalana kadar silip o şekilde yükleme yapıyorum. Acaba sadece birincil olanı mı silmem gerekiyor, sorun burada olabilir mi?

  • Sistem ve MSR kurtarma bölümlerini neden siliyorsunuz? Oldukça küçük yer kaplıyorlar. Bu iki bölümü tamamen temizleyerek hiç kurulum yapmadım. Bu yüzden kesin konuşamıyorum fakat yaşadığınız sorunun sebebi olma ihtimali var. Bir de bu bölümleri silmeden kurulum yapmayı dener misiniz?

  • Onur KIZILDOĞU Tarih:

   Tekrar merhaba,
   Öncelikle sabırla sorularıma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
   Sorunun nedeni doğru windows sürümünü yüklemekten geçiyormuş. Ben dikkat etmemişim, windows 10 home yüklemişim. Halbuki windows 10 Home Single Language yüklemem gerekiyormuş. Çünkü önceki windows sürümüm windows 8 Single Language idi. Aslında dikkatli okunduğumda yukarıdaki makalede de bu belirtiliyor. Hata bendeymiş, detaylı şekilde yazmak istedim ki benim yaptığım hataya düşmeyin. Orjinal windowsunuz ne ise, home, home single language, pro vs, 10 için o sürüme yükseltmelisiniz.
   Şu an bir sıkıntım kalmadı temiz kurulumu gerçekleştirdim.
   Teşekkürler.

 11. Windows 10(herhangi bir işletim sistemi de olabilir) yüklerken dijital imza doğrulanmadı diye hata alırsanız biostan secure bot özelliğini kapatın

  • Onur KIZILDOĞU Tarih:

   @ÖMER
   Cevabınız için teşekkür ederim. Aldığım uyarı doğrulanamadı değil, bulunamadı şekilinde ama bunu deneyeceğim.

 12. Pingback: Yükseltme Kurulumu Yapmadan Doğrudan Temiz Kurulum ile Windows 10'a Terfi Etme - Windows 10 GEN.TR

 13. Benim Laptopumda Windows 7 Home keyi var. Fakat yıllardır kullanmıyorum orijinal keyi. Ben şimdi bu keyi masaüstü bilgisayarımda Windows 7 Home keyi yüklerken kullanabilir miyim? Kullandım diyelim. Yükseltmeyi hangi versiyona yapmalıyım? Windows 10 yükseltmesi ve Serial etkinleştirilmesi sonrasında temiz format atmak için yeniden Serial girmeme gerek olmayacak mı herhangi bir şekilde? Ya da dışarıdan Windows 10 iso ile format attığımda Serial girmeyecek miyim

  • Laptop bilgisayarlar ile birlikte gelen ürün anahtarları (key), sadece o bilgisayar için kullanılabilir. Başka bir bilgisayara taşıyamazsınız. Bu ürün anahtarları bilgisayarın anakartına yazılır ve oradan okunur. Siz bu anahtarı başka bir bilgisayarda kullanmaya çalıştığınızda Microsoft sunucularındaki donanım kimliğinden farklı bir donanım üzerinde kullanıldığı tespit edilebilir ve bu durumda etkinleştirme sorunları yaşayabilirsiniz. Bu yüzden düşündüğünüz işlemi gerçekleştiremezsiniz.

 14. Ertan Eryılmaz Tarih:

  Orjinal win 8.1 bilgisayarımı yaklaşık 3 ay önce win 10 a yükselttim. Bilgisayarı formatlayıp yeniden temiz kurulum yapmak istiyorum, ama lisans numarası istediğinde ne yapacağım? Nasıl etkinleştireceğim ?

 15. Admin ben bunları yaptım şimdi yerel disk (C): 465 gb’ dı 18gb oldu bide artı yerel disk (D:) bu geldi 17 gb buda ben yerel disk (C:) nasıl 465 gb yapcam tekrardan nasıl eskisi gibi 465 gb yapmalıyım yardımların için sagol

  • Sanırım bir yanlış anlaşılma olmuş. Siz resimde belirtilen boyutu aynen yazmışsınız. Oradaki boyut temisiliydi. Yani siz Sabit Disk‘inizin boyutuna ve ihtiyacınıza göre o boyutu ayarlamalıydınız. Misal, sadece C:\ sürücüsü olsun, D:\ sürücüsü olmasın istiyorsanız tüm kullanılabilir alanı tek bir bölüme yazmalıydınız. Ya da eğer Sabit Disk’inizi 2 eşit parçaya bölmek istiyorsanız kullanılabilir alanı 2’ye bölerek 2 ayrı bölüm oluşturmalıydınız.

   Artık kurulumu yaptığınıza göre farklı bir yöntem denemeliyiz. Bunun için öncelikle tam olarak ne istediğinizi bilmem ve şu anki disk alanınızı görmem gerekiyor. Sadece C:\ bölümü olsun, başka bir bölüm olmasın mı istiyorsunuz yoksa C:\ ve D:\ bölümleri olsun, boyutları eşit olsun mu istiyorsunuz?

   Bir de disk alanınızı görebilmem için klavyenizden “Windows” + “R” tuşlarına basarak Çalıştır penceresini açın ve açılan penceredeki metin kutusuna “diskmgmt.msc” komutunu yapıştırarak (Tırnaklar olmadan!) Enter‘a basın. Disk Yönetim penceresi açılacak. Açılan bu pencerenin ekran resmini çekerek bana gönderir misiniz?

   Ekran resmini çekebilmek için aşağıdaki aracı indirerek kurabilirsiniz. Daha sonra klavyenizden “PrntScr” tuşuna bastığınızda resmini çekmek istediğiniz alanı seçebileceğiniz bir araç açılacak. Disk Yönetim penceresinin tamamını seçtikten sonra seçili alanın yanında açılan araç çubuklarından “Bulut” simgesine tıklayarak resmi internete yükleyeceksiniz. Daha sonra bu resmin adresini sağ alttaki pencerede size verecek ve bu adresi burada paylaşacaksınız.

   Ekran Görüntüsü Alma Aracı İndir

 16. yasin öcal Tarih:

  yeni lenovo ideapad 100 aldım kurulumunu kendim yapmak istedim ilk açtığımda tüm dil seçeneklerini Türkçe yapmama rağmen pc Türkçe olmuyor language kısmından Türkçe dil seçeneğini seçmeme rağmen gene olmuyor bütün win10 güncellemelerini de yükledim ama sonuç gene aynı…. lütfen yardım

  • Kurulum yaptığınız Windows 10 sürümü hangisiydi? Bir de mevcut dil durumunuzu görmem gerekiyor. Bunu için;

   Başlat Menüsü‘ne “Language” yazarak çıkan sonuca tıklayarak aktif dilleri görüntüleyin.
   – Dillerin listelendiği pencerenin ekran görüntüsünü çekerek buradan yorum ile gönderin.

  • Cem Yazgan Tarih:

   Merhaba Yasin Bey bende aynı durumdan şikayetçiyim. Her şeyi denedim Türkçe olmuyor. Siz sorunu çözdüyseniz benimle paylaşır mısınız?

 17. Merhaba Ahmet Bey. Biri masaüstü diğeri laptop 2 pc’m var. Dün Windows 7 Home Pro masaüstü pc’mi windows 10’a yükselttim ancak windows 8.1 single language laptopumu yükseltirken windows update’de ”80240031” kodlu hatayı aldım her seferinde. Windows Update Diagnostic programıyla hataları düzeltsem de Media Tool programıyla indirmeye çalışsam da bir türlü update edemedim. Yardımcı olursanız sevinirim. (Laptopum Asus X550L)

  • İlk olarak Windows 10 güncellemesi yerine diğer bütün güncellemeleri yükleyin. Driverlar falan güncel olsun. Daha sonra Windows 10 yükseltmesini deneyin. Onu da Bu linkten deneyebilirsiniz.

   Veya ek olarak da aşağıdaki yöntemi deneyebilirsiniz:

   İlk olarak CMD dediğimiz Komut İstemi yazılımını çalıştırın.

   Açılan ekrana “sfc /scannow” yazın ve enter’a basın.

   Eğer herşey yolunda gider ve hata bulunmazsa bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar güncellemeyi deneyin.

   Hata bulunursa DISM kullanarak düzeltmeyi deneyin.

   Yine aynı şekilde CMD’yi çalıştırın “Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth” yazıp enterlayın. Bu komut hataları düzeltecektir.

   Hata düzeltme bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve tekrar güncellemeyi deneyin.

  • Geri dönüşünüz için teşekkürler. DİSM de dahil tüm yöntemleri denedim. DİSM denedikten sonra bile bu hatayı verdi. http://i.hizliresim.com/65mzLN.jpg . Media Creation Tool’da iso olarak indirmek istediğimde ise 0xC180010-0x9002 adlı hatayı aldım. Artık neredeyse pes etmek üzereyim..

  • Yine aynı hatayı verdi %99 dan sonra bu hatanın tam sebebi nedir acaba ? Driverlarla ilgili bir sorun olcağını sanmıyorum çünkü masaüstü pcmin driverlarını güncellemeden yükseltebilmiştim

  • Şimdi yöntemleri sırası ile yazacağım. Tekrar yöntemleri deneyerek Windows 10 yükseltmesini deneyebilirsiniz.

   Windows 10 80240031 Hatası Çözüm Yöntemleri:

   Var olan son güncellemeleri denetleyin ve sürücülerin güncelleyin.

   Antivirüs yazılımı ve windows güvenlik duvarını devre dışı bırakın.

   Sistem dosyalarını denetleyin. (CMD ekranına “SFC /SCANNOW” komutlarını yazın.)

   Gelişmiş başlangıç seçeneklerinden Otomatik Onarım yapın.

   Son olarak da Windows Upadate Sorun Gidericisi yazılımını kullanın.

   Ve Windows 10 Yükseltme işlemini Get Windows 10 yazılımı ile yapın.

 18. Ahmet Ayberk UZUN Tarih:

  İyi günler ben windows 10’u sistemime format atmadan yüklemek istiyorum. Bazı arkadaşlarım bana öyle yaparsan sorunlarla karşılaşırsın gibisinden söylemlerde bulundu. Güncelleyerek yaparsam bir sorun teşkil eder mi?

  • Donanımlarınız Windows 10’u destekliyorsa, herhangi bir driver sorunu yok ve driverlarınız güncel ise Windows 10 yüksetlmesini deneyebilirsiniz. Temiz kurulumda da hatalar oluyor sonuçta. Denemeden bilemeyiz, deneyin eğer bir hata alırsanız yoruma yazarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

 19. raşit güneş Tarih:

  Ahmet bey, i5 işlemcili Dell marka fredoos işlemcili yeni bir laptop aldım. ona windows10 işletim sistemi yüklemek istiyorum. fakat yazmış olduğunuz farklı konuları okuyunca biraz kafam karıştı.
  Şimdi ben Windows 10 u ındırıp (farzedelim usb’ ye) temiz kurulum mu yapacağım yoksa öncelikle Windows 7 veya win 8.1 yukleyıp ondan sonra wın 10 mu yukleyecegım. Çunku yazınızda yanlış yorumlamadıysam wın 10 sahıbı olmak ıcın pc de bır wındows ısletim sistemi olmalı demıssınız.
  Öncelikle yapmam gerekenlerı söylerseniz mutlu olurum. teşekkürler…

  • Durum biraz karışık olduğu için sizin de kafa karışıklığı yaşamanız normal. Sırasıyla durumu anlatmaya çalışacağım. Aklınıza takılan bir yer olursa tekrar sorabilirsiniz.

   – Aldığınız Freedos bilgisayara kurabileceğiniz lisanslı bir Windows 7 ya da Windows 8 işletim sistemine sahip misiniz? (Bilgisayar üzerinde gelen OEM işletim sistemlerinden bahsetmiyorum. Kutulu lisanslardan bahsediyorum.)
   * Eğer böyle bir lisansa sahipseniz Windows 10’a yükseltme yaparak ücretsiz lisansa sahip olma hakkınız var. Bu hakkı kullanabilmek için önce sahip olduğunuz Windows 7 ya da Windows 8 işletim sistemlerinden birini kurmalısınız. Ardından Windows 10’a yükseltme kurulumu yapmalısınız.
   * Eğer orjinal lisansa sahip Windows 7 ya da Windows 8 işletim sisteminiz yoksa ücretsiz yükseltme hakkınız da yok demektir. Bu durumda Windows 10 kullanmak istiyorsanız ISO dosyasını USB’ye yazdırarak doğrudan temiz kurulum yapmalısınız. Herhangi bir lisans anahtarı kullanmadan kurulumu tamamlayabilirsiniz. Kurulumdan sonra belirli bir süre kullanmanıza izin verilir. Bu süreden sonra isterseniz Microsoft Store üzerinden orjinal lisans satın alabilir (Önerimiz de bu yönde), isterseniz alternatif etkinleştirme yöntemlerine yönelebilirsiniz (Biz bunu kesinlikle önermiyoruz. Güvenliğiniz için orjinal lisans satın almanız en doğrusu olacaktır).

 20. raşit güneş Tarih:

  şu an site üzerinden eski bılgısayarıma (Windows 7 yuklu) sıte uzerınden win 10 için yuseltme yapıyorum. KEy OEM’ li yükseltme ıslemı başarılı olmayacak mı acaba..

  • Az önceki cevabım yeni bir kafa karışıklığına sebep oldu sanırım. OEM key’li Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemleri de ücretsiz olarak Windows 10’a yükseltilebilir. Yani yaptığınız işlemde lisans ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

   Önceki cevabımda vurgulamak istediğim nokta; OEM key’e sahip işletim sisteminizi başka bir bilgisayara taşıyamayacak olmanız. Yani OEM key’li Windows 7 ya da Windows 8’iniz varsa bu key’ler sadece o bilgisayar için geçerlidir. Freedos bir bilgisayar satın aldığınız için eski bilgisayarınızdaki işletim sisteminizi yeni bilgisayarınıza taşımak isteyebilirsiniz diye önceden bilgi vermek istedim. Bilgisayar değişimlerinde Freedos bilgisayar tercih edilmişse genellikle ilk akla gelen bu oluyor.

 21. ENGİN Tarih:

  Sayın Adminim
  15 günlük lenovo dizüstüm var.İçinde 8.1 yüklü idi win 10 yükselttim.Etkinleştirildi.Fakat son bir hafta boyunca iki günde bir altaki araç çubuğu ve başlat taki pencere çalımıyor,üstüne tıklanıyor ama açılmıyor.Masaüstünden programlar çalışıyor vs.sistem geri yüklemeyi kullanıyorum,sistem geri yükleme 20 dk falan yükleniyor diyor fakat sistem geri yükleme tam olarak yapılamadı hatası alıyorum,kapat diyorum ,alttaki araç çubuğu başlat menüsü filan hepsi çalışmaya başlıyor.sorun kalmıyor.
  Sizce yükseltme sıkıntısı mı*temiz kurulum mu yapmalıyım? (tüm güncelleştirmeleri otomatik olarak yükledi-yüklüyor) Birde disk bölümlemesinde c sürücüsü 250 gb civarı d sürücüsü ise 25 gb civarı lenovo recovery diye bölümlenmiş.Temiz kurulum yaparken sistemi c ye kurduğumda benzer bölümleme mi yapayım yoksa (mesela) c:150 gb olsun dersem geri kalan alanı otomatik olarak d ye atar mı?( bahsettiğiniz gibi kurulum yaparken sadece c ye format atacağım
  Şimdiden teşekkürler

  • Sadece C’yi biçimlendirirseniz ve 250 yerine 150 olarak girerseniz geri kalan direk olarak D’ye atanmaz. 3. bir alan olarak oluşturabilirsiniz. Veya formattan sonra Bilgisayarım > Sağ tık > Yönet > Disk Yönetimi > Yükseltmek istediğin diski seçer ve Birimi Genişlet dersin.

   Bahsettiğiniz sorun ile ilgili de, Görev Yöneticisini açın > Windows Gezginini bulun ve Sağ tıklayın > Yeniden başlat derseniz sorun çözülür.

   Veya bir not defteri açın sonra için

   taskkill /f /IM explorer.exe
   start explorer.exe
   exit

   yukarıdaki kodları girin ve soruncozumu.bat olarak kayıt edin. Daha sonra sağ tıklayıp yönetici olarka çalıştırın.

 22. hocam iyi günler,9.adımdaki disk silme oluşturma işlemi benim pc de orada gösterilenle farklı c diski d diski ve system reserved var c yi ve d yi silmeme rağmen yanlarında birincil yazısı çıkıyor çıkamadım işin içinden yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  • System Reserved dediğimiz alan sistem çöktüğünde Windows’un gelişmiş onarma seçeneklerinin sunulduğu menünün dosyalarını barındırıyor. Yani Başlangıç onarma, sistem geri yükleme, Windows Yedekleme aldığınız sistem görüntülerini geri yükleme gibi birçok kullanışlı seçeneğe buradan ulaşabilirsiniz.

   Birincil yazısına gelecek olursak; herhangi bir sorun olmaz. Çünkü genelde de böyle oluyor. Bölüm oluştururken C-D-E yi zaten birincil bölüm olarak oluşturuyor.

 23. OĞUZHAN GÜRBULAK Tarih:

  Merhaba Ahmet Bey benim 2 sorum sorunum olabılecek şey var 1.cisi temiz kurulum yapıcam fakat bıosum eksık sorun cıkarırmı
  Anakart :Gigabayte Technology
  Model:M68MT-S2
  RAM:4 GB
  2. sorunum ve sorum ise
  Bir amd ekran kartına sahibim ve windows 10 uyumlu gorunmuyor fakat kendı sıtesınde amdnin ekran kartımın modelinin win 10 driveri oldugunu goruyorum bu oyunlarda sorun çıkarırmı Diyelimki driver yok internette şu kaynakta şöyle bir bilgi buldum https://www.technopat.net/sosyal/konu/windows-10-icin-sueruecuesue-olmayan-bazi-amd-ekran-kartlari-icin-coezuem.232646/ bu kaynakta ekran kartını win 8gibi gösterip yüklüyorlar bu sorun cıkarırmı
  Ekran kartım :ATI Mobility Radeon HD 4850
  Grafik Bellegi :2431 MB
  Dirext ise directx 10 sanırım bilgileri yeterince verdim ayrıtten birde sistemim şöyle
  Ram:4 gb
  İşlemci:Amd Athlon II X3 460 PROCESSOR 3.40
  Sistem Türü: 32 bit (temiz kurulum için 64 bit iso dosyam var )
  Ekran Kartı:ATI mobility radeon 4850
  Bu sistem sıkıntız win 10 yürütür demi
  Şimdiden paylaşımlarınız ve vereceğinizi umdugum cevabınız için teşekkür ederim
  Ayrıca kullandıgım windows orjınal degıl

  Ahmet bey lutfen yardım edın kac gundur buraya mesaj atıyorum donen yok lutfen yorumunuz onay beklıyor dıyor dıger kısılerın yorumlarına anında cevap gelıyor lutfen cok acıl lazım bu bılgı bana lutfen lutfen lutfen

  • Merhaba Oğuzhan Bey,

   Öncelikle geç dönüş yaptığım için özür dilerim. Yorumunuzda link kullandığınız için sitemizdeki spam yorumları engelleme eklentisi yorumunuzu otomatik olarak “Spam” bölümüne alıyormuş. Bu bölümü zaman zaman incelerim ve bu inceleme sırasında yorumunuza denk geldim.

   1. sorunuzu tam olarak anlayamadım. “BIOS’um eksik” derken neyi kastettiniz? Anakart modelinizi araştırdığımda Dual BIOS kullandığını gördüm. Yani üzerinde 2 fiziksel BIOS bulunuyor. Bir eksikliğe rastlamadım. Kastettiğiniz eksiklik güncelleme mi?

   2. sorunuz ile ile ilgili de şöyle bir karışıklık var. Verdiğiniz ekran kartı modeli ATI Mobility Radeon HD 4850 fakat buradaki “Mobility” ibaresi ekran kartının Notebook‘lar için olduğunu belirten bir ibare bildiğim kadarıyla. Anakart modeliniz ise Masaüstü anakartı. Kullandığınız cihaz Notebook mu yoksa Masaüstü mü? Gerçi AMD’nin web sitesinde hem Masaüstü için olan, hem de Notebook’lar için olan Mobility serisinin “Radeon HD 4xxx” modelleri için Windows 10 sürücüsü bulunmuyor. Siz olduğunu söylemişsiniz. Tam olarak nerede bulduğunuzu öğrenebilir miyim?

   Bağlantısını paylaştığınız sayfadaki çözüm önerisini inceledim. Mantıklı ve işe yarar görünüyor fakat denemeden kesin olarak “olur” ya da “olmaz” diyemiyorum. Söylediğim gibi, çözüm önerisi mantıklı ve uygulamaya değer.

  • OĞUZHAN GÜRBULAK Tarih:

   Ayrıca yükseltme yapmadım dırek temız kurulum yapacagım 32 bıt bılgısayar fakat 64 bıt desteklıyor 64 bıt ıso var sıtenızden usbme yazdırdım tek kurulum kaldı

 24. Halil İbrahim Önal Tarih:

  Öncelikle kolay gelsin. Ben Windows Kurulumu bölümünü yapıyorum dosyaları yüklüyor yeniden başlatıyorum ama ilk başa dönüyor yani Windows Kurulumu tekrar geliyor taa dil seçiminden itibaren başa dönüyor dediğiniz bütün işlemleri yaptım ama tekrar dil seçmeden başlıyor sorun nedir acil cevap verirseniz sevinirim

  • Şimdi bilgisayar otomatik kendini yeniden başlattıktan sonra kullandığınız flash belleği yerinden çıkarmanız gerekebilir. Eğer çıkarmazsanız dediğiniz sorun ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü usb-boot ettiği için devamlı yeni bir kurulum ekranı gelecektir. Ya da tekrar başlarken F2 tuşu gibi boot edebileceğin donanımları seçebildiğin bir bölüm varsa ilk olarak ordan başlatmayı dene. Mesela tekrar Harddisk’i birincil yap. Büyük ihtimalle sorunu bu çözecektir.

 25. OĞUZHAN GÜRBULAK Tarih:

  Ahmet Bey yorumum geldımı bılmıyorum ama zaten sız fazla olursa silersiniz silmesenizde olur sımdı oncelıkle bıosum eksık degıl eski olucak kusura bakmayın yazım hatası kastetıgımız ıse evet tahmın ettıgınız gıbı güncelleme bıos guncellemelerınden anlamıyorum

  Bilgisayarımı bilgisayarcıy butcem yettıgı kadar oyun bılgısayarı toplattırdım yaklasık 1800 tl para verdım Ekran kartımın notebook ıcın oldugunu bılmıyordum kasa kullanıyorum
  Drıver oldugunu soyledıgım ıcın kusura bakmayın galıba ben cok yanlıs gelmısım 🙂 yinede soylıyeyim Ahmey Beyciğim amd nın kendı sıtesınde download drıver gıbı bır bolum var oraya gırıyorum alta ınıyorum Latest AMD drivers and sowtfare bolumunde alta ındıgım zaman 4000 serisinin win 10 32 ve 64 bit sürücülerini gördüm
  Öncelıkle donusunuz ıcın cok tesekkur ederım hakkınızı helal edın 2 soru daha soracagım biri sizi uğrastıracak dıgerı sınavdakı kek sorular gıbı 🙂
  1-Ben temız kurulum yapacagım ve butun adımalrınızı ızledım uyguladım(usb hazırlamak gıbı ) herseyım hazır fakat bır konuyu anlayamıyorum.Disk bölümü bu dısk bolumunde ben c dekı dosyalarımı kruulm yapmadan once dıyelımki d surucusune(bende b win 7 kurarken ismini b yaptım)yedekledim Hangisinin d hangisinin c sürücüsü oldugunu anlayamıyorum bunun hakkında bır vıdeo veya bır makale hazırlarsanız ben ve benım gıbıler ıcın cok faydalı olur zaten cok faydalı bılgıler var ama yınede vıdeo destegı veya bu konuyla ılgılı makale cok guzel olur neyse bunuda soyledıgıme gore 2. ve kolay olana gecıyorum
  2- Sistemım sorunsuz win 10 yürütebılır mı Bu benım ıcın cok onemlı teşekkür ederim

  • Tekrar merhaba Oğuzhan Bey,

   Yorumlarınız geliyor. Yönetici onayı olmadan kullanıcılara görünmüyor bu yüzden yorumunuzu gönderdikten sonra onaylanana kadar göremiyorsunuz.

   Eğer Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız ekran kartınız Notebook ekran kartı olmaz. Yine Masaüstü ekran kartıdır. İsimlendirmede ya da sınıflandırmada bir karışıklık var sanırım Ati’nin eski ürünlerinde.

   AMD‘nin sitesinde HD 4000 serisi için Windows 10 desteği olduğunu düşünmenize sebep olan alanı anladım. “Latest AMD Drivers and Software” başlığının altındaki alandan bahsediyorsunuz. O alan uyumlu sürücüleri listelemiyor. Belirtilen ekran kartı serilerinin işletim sistemleri ile uyumluluk durumunu belirten içerikleri listeliyor. Yani, orada yazanlar “Windows 10 32 Bit ve 64 Bit ile uyumluluk durumu“, “Windows 7 uyumluluk durumu” gibi içeriklerin başlıkları. İçeriğin detay sayfasına girdiğinizde “No additional driver releases are planned for these products.” mesajını görebilirsiniz. Türkçe’si, “Bu ürünler için ek sürücü yayınlama ya da bu konuda bir planlama bulunmuyor.” demek oluyor. Hemen alt satırında da bu ürünler için listelenen son sürücünün Windows 8 işletim sistemi için olduğunu belirtmişler. Yani bu şu demek, “Ati Radeon HD 4000 serisi için en son Windows 8 uyumlu sürücüyü yayınladık, bunun dışında bir sürücü yayınlama planımız bulunmuyor“. Aşağıda ilgili bağlantıları paylaştım.

   AMD Radeon HD 4000, HD 3000, HD 2000 ve daha düşük seriler için Windows 10 sürücü uyumluluk durumu

   Aşağıda bağlantısını paylaştığım sayfaya girerek “Manually Select Your Driver” başlığı altındaki formu kullanabilir ve ekran kartı modelinize ait güncel indirilebilir sürücüleri bulabilirsiniz. (Ben bu alandan bakmıştım ve Radeon HD 4000 serisi için Windows 10 sürücüsü bulunmuyordu.)

   http://support.amd.com/en-us/download

   1- Ben de uzun zamandır video içerikler oluşturmayı, zor konuları video’lu bir şekilde adım adım anlatmayı planlıyorum fakat bir türlü yoğunluğu atlatamadık ekip olarak. Şu an soru – cevap sistemi üzerinde çalışıyoruz. Soru – cevap sistemini yayına aldıktan sonra video’lu içeriklere sıra gelecek. Hatta soru – cevap sistemimiz ile video konusunu bir noktada birleştirmeyi planlıyoruz. Misal, Windows 10 ile ilgili sorunu olan, yardım talep eden kullanıcılarımız soru – cevap sistemimiz üzerinden sorularını soracak, biz de bu sorulara video’lu anlatımlar ile cevap vereceğiz.

   Sizin bu konuda yaşadığınız soruna gelince, kurulum işlemine başlamadan önce C: ve D: sürücüleriniz üzerinde “Sağ Tuş > Özellikler” komutunu uygulayın ve sürücülerinizin boyutlarını bir kenara not alın. Misal C: sürücüsü 50 GB, D: sürücüsü 200 GB. Tabi burada not almanız gereken “Capacity (Kapasite)” başlığı karşısındaki alan. Çünkü bu alan, o sürücünün toplam boyutunu temsil eder. Kurulum sırasında da “Total Space (Toplam Alan)” başlığı altındaki boyut bilgileri ile not aldığınız boyut bilgilerini karşılaştırarak hangi alanın hangi sürücüye denk geldiğini bulabilirsiniz.

   2- Sisteminiz kapasite olarak Windows 10’u çalıştırabilir. Herhangi bir sorun görünmüyor. Ekran kartı uyumsuzluğunu da daha önceki yorumunuzda verdiğiniz kaynaktaki yöntem ile giderebilirsiniz.

   Anakartınızın UEFI desteği olup olmadığını bilmiyorum. Gigabyte‘ın sitesinde de bu konuda bir bilgi verilmemiş. UEFI olmasa bile Legacy Boot ile de Windows 10 kurulumu yapabilirsiniz.

   Gigabyte GA-M68MT-S2 anakart’ın en son yayınlanan BIOS güncelleme paketinin indirme bağlantısını aşağıda paylaştım. İndirdiğiniz .exe uygulama dosyasına çift tıklayıp karşınıza çıkacak yönergeleri dikkatlice takip ederek BIOS güncellemesini tamamlayabilirsiniz.

   Bilgilendirme: Bu BIOS güncelleme paketi 2010/11/15 tarihinde yayınlanmış. Yani çok güncel sayılmaz.

   http://download.gigabyte.eu/FileList/BIOS/mb_bios_ga-m68mt-s2_f1.exe

   Bunun dışında Windows 10’u kurabilmek için işlemcinizin ve anakartınızın PAE, NX ve SSE2 desteği olması gerekiyor. Aşağıda bağlantısını paylaştığım yazımızda donanımlarınızın bu özelliği destekleyip desteklemediğini öğrenmenize yardımcı olacak programı ve bu programın kullanımını anlattık. Yazımızdaki “Bilgisayarınızın NX (No-eXecute) desteği var mı?” başlığını bularak bu başlık altındaki adımları takip etmeniz yeterli.

   http://www.windows10.gen.tr/bilgisayarinizin-cpusu-windows-10-ile-uyumlu-degil-nx-destegi-hatasi/

  • OĞUZHAN GÜRBULAK Tarih:

   Vallaha allah sizden razi olsun umarim en kisa zamandada videolu cevap asamasina gecersiniz yine bir sorunum olursa size iletecegim tesekkur ederim

  • Rica ederim, Windows10.gen.tr ekibi olarak bilgimiz dahilinde sorularınızı cevaplamaya ve sorunlarınızın çözümüne yardımcı olmaya çalışacağız.

   Biz de video cevap aşamasına geçebilmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bir aksilik yaşanmaması durumunda kısa zaman içinde bu hizmetimizi de yine tüm hizmetlerimiz gibi ücretsiz olarak sizlerin kullanımına sunacağız.

 26. OĞUZHAN GÜRBULAK Tarih:

  Merhaba Ahmet Bey gece gece olmuyor boyle ama Coreinfo benım bılgısayarımda acılmıyor baska bır program bulunuyormu sizi uğrastırmamak ıcın arastırma yaptım fakat coreinfodan baska bulamadım bılgısayarda coreinfo calıstırıyorum komut satırı acılıyor bır anda kapanıyor yontecı olarakda denedım teşekkürler ve iyi geceler

  • Estafurullah, söylediğim gibi elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Alternatif olarak AIDA64 Extreme programını kullanabilirsiniz. Daha önce bir yorumumda bu programın indirme bağlantısını ve NX desteğini bilgisinin nerede olduğunu gösteren resmi paylaşmıştım. Aşağıdaki bağlantıdan bahsettiğim yorumuma ulaşabilirsiniz.

   http://www.windows10.gen.tr/bilgisayarinizin-cpusu-windows-10-ile-uyumlu-degil-nx-destegi-hatasi/#comment-2412

  • OĞUZHAN GÜRBULAK Tarih:

   Bilgisayarım PAE NX EDB Physical Address Extension destekli sorunsuz kurabılırım değilmi hiçbir sorun cıkmaz artık kurmayı düşünüyorumda 🙂 yeterli bilgiye sahıbım galıba bırde windows 10 olmassa windows 8 içinde aynı yolları izleyecegız demı lısans anahtarınadada sorun cıkmayacak ınsallah cunku ben korsan kullanıyorum 🙁

  • Bilgisayarınız PAE ve NX desteği de tamamsa muhtemelen herhangi bir sorun yaşamadan Windows 10’u kurabilirsiniz. (Muhtemelen dememin sebebi Windows 10’un en sorunsuz sistemlerde bile hata verebilmesi. Bazen hatanın nedenini bulabilmek bile zor oluyor.) Windows 8 için de aynı yolları izleyebilirsiniz.

  • OĞUZHAN GÜRBULAK Tarih:

   Son sorumu soruyorum ahmet bey win 10 a yukselttigimiz zaman internete baglayip windows update acsak(korsan windows 10) otomatik suruculeri yuklermi yuklerse korsan oldugu anlasilirmi ??

  • Bilgisayarınızı internete bağladığınızda Windows 10 otomatik olarak Microsoft sunucuları ile iletişime geçecektir. Zaten etkinleştirme işlemini kurulumdan sonra yapmayacak mısınız? Önce bırakın sürücüler ve diğer güncelleştirmeler yüklensin. Daha sonra etkinleştirin.

 27. Cihan Alioğlu Tarih:

  Merhabalar,

  Windows 10, “Güncelleştirme ve Güvenlik” ayarları altındaki “Kurtarma” sekmesinden “Her şeyi kaldır” seçeneğini seçerek “Bilgisayarı Sıfırla” yapmak aynı işi görür mü?

  • Bilgisayarı Sıfırla” seçeneğini kullanarak Windows 10’u sıfırladığınızda teknik olarak temiz kurulum yapmış olursunuz. Yani sorunuzun cevabı, evet. Bu seçeneği kullanmak aynı işi görecektir.

 28. ERDİ AKKUŞ Tarih:

  Ben ”lisanssız” win 7 64 bit ultimate kullanıyorum directx 12 desteklemyior haliyle bende win 10 64 bit pro ya geçmek istiyorum ancak D/ diskinde bir sürü oyun var sistemim yeni DDR4 sistem MSI B150M BOZAAKA drr4 anakart r9 380 4gb 256 bit gpu i5 6500 3.2 ghz skylake işlemci 8 gb ddr4 ram 1 tb seagate barracuda hdd var sistemim win 10 u destekliyordur haliyle ama buradan lisanssız kurulum yapabilirmiyim ?

  • ERDİ AKKUŞ Tarih:

   D/de dosyalar kalarak temiz kurulum yapma şansımız var mı yoksa farklı bir yoldan mı kurayım hocam ?

  • Sadece C bölümünü biçimlendirip ve Windows 10’u C bölümüne kurarsanız D bölümünde ki dosyalarınıza zarar gelmez. Bütün dosyaları D bölümüne atın ve Kurulum sırasında D bölümüne dokunmayın. Sadece C bölümünü biçimlendirin ve Windows 10’u C bölümüne kurun.

  • Lisanssız kurulum yapabilirsiniz fakat etkinleştirilemediği için zamanla bu sorun haline gelebilir. Buradaki Windows 10 indirme aracı ile USB veya DVD ye yazdırılacak Windows 10 ISO dosyasını indirebilirsiniz. Daha sonra da Temiz kurulum yapabilirsiniz. Etkinleştirmeyi de atlama imkanınız var fakat daha sonra dediğim gibi etkinleştirmediğiniz için sorunlar oluşabilir. İlk olarak da masaüstünün sağ alt kısmında Windows’u Etkinleştir yazısını görmek gibi sorunlar oluşacaktır. Ama güncelleştirmelerden yararlanabilir veya diğer özelliklerden yararlanabilirsiniz. Fakat bir yerden sonra o özellikleri kullanamıyor hale gelebilirsiniz.

 29. İsmail İlhan BİÇER Tarih:

  İyi akşamlar… Orjinal win8.1 den win 10 a yükseltme yaptım.. Hem 8.1 hem win10 aktivasyon anahtarlarım mevcut. Ancak win 10u indirmeden önce (media creation tool ile) 32/64 mü diye sordu. Sahip olduğum sürüm win10 home 32bit. 64bit home indirsem aynı key iş görür mü? Yoksa 32 den 64 e geçerken bile yeni bir anahtar mı lazım?

  • Aynı lisans anahtarı işinizi görecektir. Eğer siz Windows 10 Home yerine Windows 10 Pro’yu yüklemeye çalışırsanız Lisans anahtarı sorunu yaşayablirsiniz. Fakat Windows 10 64 Bit’e geçişiniz sorun olmayacaktır.

 30. BURHAN ÇELEBİ Tarih:

  Ahmet bey, lenovo z500 laptop var bende win 10 yüklemiştim fakat bilgisayarda bazı sıkıntılar çıktı kendi kendine kapanma gibi mavi bir ekranda critical died gibi bazı yazılar çıkıyor bilgisayar kapanıyordu bende one key recovery tuşundan tekrar yükleme yaptım. şimdi win 10 kurmak istiyorum fakat güncelleştirmeler de sorun çıkıyor yüklemiyor bi hata kodu vermişti ama yazmadım ne yapabilirim

 31. Merhaba
  Ahmet Bey dell marka laptop aldım ürün geldi kurulumunu yaptık ürünün dil bölümünde dili türkçe seçmemize rağmen windows 10 hala yarı türkçe yarı ingilizce bu sorunu nasıl giderebiliriz şimdiden yardımlarınız için teşekkürler

  • Merhaba, Eğer sisteminiz single langue olarak gelmişse ve bu sistemin dili İngilize olarak belirlenmişse bu sorunu yaşamanız olası bir durum. Siz yine de Ayarlar > Zaman ve Dil > Bölge ve Dil > Diller adımını takip ve seçeneklerde Türkçe dili var mı kontrol edin. Eğer varsa varsayılan olarak atanmış mı kontrol edin.

  • USB belleğinizi kurulum için hazırladıktan sonra başlangıçta mı görünmüyor yoksa hazırlamak için taktığınızda “Bilgisayarım” klasöründe mi görünmüyor?

 32. serdar sancar Tarih:

  merhaba. windows 10 rezerveyi pazartesi günü yaptım. o günden beri windows 10 a yükseltmeye çalışıyorum bilgisayarı ancak bi türlü yapadım güncellemeler sürekli denetleniyor fakat windows 10 indir durumuna bir türlü gelemiyorum. sağ alttaki windows 10 ikonuna basıyorum şimdi yükselt diyorum mavi bir sayfa açılıp indiriyor diyor ama 10 saniye sonra o ekranda kendi kendine kapanıyor yardım edebilir misiniz.

  • C’de yer alan $Windows.BT klasörünün içine çoktan inmiş olabilir. Eğer $Windows.BT klasörü 4 GB’dan yüksek ise windows 10 inmiş demektir. Kontrol edebilir misiniz? Bir de güncelleme geçmişini görüntüle deyin daha sonra KB3074683 güncellemesi var mı kontrol edin. KB3074683 güncellemesi başarısız olmuş olabilir, yeniden başlatmanız gerekiyor olabilir.

 33. İyi günler

  Windows 10 pro yu rufus programı ile usb flash’a kaydettim

  ilk adımda biraz kafam karıştı yeniden başlattığım zaman dediğiniz şeyler otomatik mi gelecek yoksa ben bios kendim bulup yapacam

  böyle bir şeyi ilk kez yaptığım için açıkçası korkuyorum bir video anlatımı var mı yoksa siz yardımcı olur musunuz

  • İlk olarak Bios’a F2 tuşu ile giriş yapın. Daha sonra “BIOS > Önyükleme Ayarları” üzerinden USB’yi önyüklenecek ilk cihaz olarak belirleyin. Daha sonra F10 tuşu ile kayıt edip çıkın. Sonra bir tuşa basın diye siyah ekran gelecek. Enter basarsınız ve kuruluma geçersiniz. Veya direkt kuruluma geçer.

   https://www.youtube.com/watch?v=UwPGS-TSqrc burada ki video ile ön yükleme ayarlarını nasıl değiştireceğiniz hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 34. İyi Geceler

  laptop’um windows 8.1’den Windows 10′ a gecerken kişisel ayarlarım ve uygulamalarım taşınmıyor ne yapmam lazım

 35. kolay gelsin

  bir sorum olacktı komik gelebilir ama windows genelde C de kurulu olur ve ben de Cye kuracağim ama Kurulum yapabileceğim disk’lerin listelendiği pencere geldiği zaman C olduğunu nasıl anlayacağım ve kurulum yapacagım

  • C birincil, D ikincil bölümde yer alıyor. Boyutuna göre de ayırt edebilirsiniz. Bir de sistemin kurulu olduğu sürücü zaten belli oluyor (System Reserved yazıyor). Bu da C sürücüsü olmuş oluyor. Hatta tip bölümünde de System yazıyor olması gerek. Bunun üstüne tıklayıp Format’a tıklayın. Böylelikle o bölüm biçimlenmiş olacak. Daha sonra üstüne tıklayıp Next diyerek devam edin.

 36. Loresun Tarih:

  İyi akşamlar beni bilgisayarım 12. adıma geçmiyor ve 3. basamaktan itibaren döngüye girmiş durumda usb belleğimi çıkarmalı mıyım çıkarmayı denedim ama sonuç başarısızlık

  • Usb’yi çıkardığınızda Temiz kurulum iptal olacaktır. İndirdiğiniz iso dosyası sorunlu olabilir. Yeni bir Windows 10 kurulum USB’si veya DVD’si oluşturarak kurulumu baştan denemelisiniz.

 37. Asus Windows 10 pc var pc siyah ekranda kalıyor medya yüklemesi için özel seçimin yaptıktan sonra kuracak hiçbir sürücü bulamıyor öneriniz var mıdır?

 38. merhaba acer 4820tg makina sahibiyim orjinal windows 7 home basic sürümünden windows 10 home sürümüne temiz kurulum ile gecis yaptim. win7 lisansi aktive olmuyor.Microsoft acera yönlendirdi. Acer ile görüstüm lisans kodu konusunda yardimci olmadilar. ne yapmam gerekiyor?

 39. Mehmet Tarih:

  Yav ben. Bilgisayar hp win 10 ayarlardan. Sifirladim %54 te kaldi sifirlanirken bende kapadim bidahada acilmadi hep acilip kapaniyo nasil format atabilirim o flasin içindeki dosyanin linkini atarmisin bide nasil formt atacagmı???

 40. merhabalar söylediklerinizi yaparaktan ilerledim fakat yeniden başlayıp kurmaya devam edeceğim sırada

  0xc000000e hatasını verdi .dal dosyası eksik ya da hatalı …

  öneriniz nedir?

  teşekkür ederim

  • İlk olarak Bilgisayarım > C: (Sağ tıklayıp Özelliklere tıklayın.) > Daha sonra Araçlar Sekmesi > Şimdi Denetle seçeneğine tıklayın. Böylelikle diski denetlemiş oluyorsunuz. Eğer diskte bir sorun var ise öğrenmiş olacağız.

   Daha sonra Bilgisayar onarma işlemini uygulayabilirsiniz.

   Bir de yükseltme işlemine başlamadan önce Windows Update üzerinden bütün güncelleştirmeleri yükleyin.

  • bu sefer kurulum sırasında windowsu yükle değil de onar dedim ondan sonra usb ile başlatınca 0xc0000185 hatasını verdi.
   yardımlarınızı bekliyorum.

 41. maalesef masaüstünü erişemiyorum.Windowsu yükle veya onar, onardan da sıfırla, onar, komut istemi ile windowsu başlat gibi seçeneklere ulaşabiliyorum yalnızca.

  • İlk olarak Windows 10 32 bit’e yükseltme yapıp daha sonra Temiz kurulum ile Windows 10 64 bit yapabilirsiniz. Veya direkt olarak Windows 64 bit temiz kurulumu yapabilirsiniz.

 42. merhabalar disk bölümlendirme kısmında diski kuracağım bölümde

  Windows bu diske yüklenemez.Disk bir süre sonra bozulabilir.Kullanılabilen başka sabit diskler varsa, Widnwos’u başka bir konuma yükleyin”

  hatası almaktayım.Çözüm yolu nedir?
  Şimdiden teşekkürler.

  • Bu hata diskinizin ölümünün yakın olduğunu göstermektedir. Bu hataya rağmen Windows 10’u kurabilirsiniz fakat kurduktan bir süre sonra diskiniz iyice bozulacak ve mavi ekran hataları gibi hatalar ile karşılaşacaksınız.

   Yani sonunda diskinizi değiştirmeniz gerekcek. Ve dosyalarınız var ise kaybolacaktır.

 43. furkan Tarih:

  Merhabalar. Yazılarınız için teşekkürler. Benim de bir sorum olacak. iki bilgisayarım var. Birini lisanslı olarak win 10 a yükselttim. Diğerini freedos aldım. O bilgisayar için de ayrı olarak lisanslı ürün mü almam gerekiyor. Yanlış hatırlamıyorsam birden microsoftun sitesinde birden fazla cihazla lisanslı ürün kullanabilme diye bişey vardı. win10 a yükseltme yaparken iso dosyasının yedeğini de almıştım. İki bilgisayarı da lisanslı ürün yapmam mümkün mü.

  • Windows 7’de bu dediğiniz işlemi yapabiliyorsunuz. Fakat Windows 8.1 veya Windows 10 işletim sisteminde İnternet ile etkinleştirme oluyor. Birde ürün anahtarının kaydı yapılıyor ve bu makinenin de kaydı oluyor. Lisans anahtarınız ne kadar kullanım hakkı verdi ise o kadar kullanabilirsiniz. Bu genelde tek bilgisayar oluyor.

   Windows 8’de falan bir ihtimal olabilir fakat Windows 10’da bu ihtimal yok gibi bir şey. Etkinleştirildiğinde cihaz ve lisans anahtarı kayıt ediliyor. Ve o lisan anahtarı artık o cihaza ait oluyor.

 44. Aytekin Karaca Tarih:

  Rehber için elinize sağlık güzel olmuş. Benim sorum 1 tb lık harddiskim hali hazırda 900 gb ve 100 gb olarak ayrılmış bulunmakta. Ben format sırasında d sürücümü 100gb den 300gb e çekmek istiyorum. İçindekiler silinmeden yapabilir miyim bunu ? Nasıl yapabilirim ? Teşekkürler

  • Bu işlemi kurulumdan sonra da yapabilirsiniz. Disk yönetim bölümünde yükseltmek istediğiniz sürücüye sağ tık yapıp genişlet diyerek boyutunu arttırabilirsiniz.

 45. CamdibiLee Tarih:

  Merhaba arkadaşlar. Windows 10 işletim sisteminin 14316 numaralı sürümünü temiz kurulum yapabilen veya yapamayan var mı? ISO ve ESD olarak iki farklı deneme yapmama rağmen formatın sonunda “Lütfen Bekleyin…” diyor ve “Kullanıcı Adı” ve “Ayarlar” yapılan bölüm bir türlü gelmiyor. Yükseltme yaptığım zaman da -14296 numaralı sürümdü sanırım- ayarları/uygulamaları koru seçeneğini işaretlemezsem aynı şekilde oluyor. Diğer sürümlerde olduğu gibi, normâl olarak temiz bir kurulum yapamıyorum.

  • Diğer sürümlerin kurulumunu da aynı cihaz üzerinde mi yaptınız? Eğer böyle ise temiz kuruluma ihtiyacınız yok. Windows update üzerinden sürümü yükseltebilirsiniz.

 46. AHMET bey merhaba baya maliyetli yeni bir sistem kurdum ama ne yaparsam yapayım windows 10 kuramıyorum,USB denedim olmadı CD denedim olmadı W7 yükledim ordan güncelleme denedim yine olmadı nerdeyse bütün parçaları garantiye gönderdim hepsi sorunsuz çıktı geri gönderildi. İnternetten bir çok yöntem demedim ama hepsi nafile yüklemenin tıkandığı yer önyükleme kısmından sonraki resettte açılış ekranında donup kalıyor ve bir süre sonra pc kendini sürekli resetlemeye başlıyor sonrada komple kapatıyor.Bios güncelledim,farklı farklı birçok ayar denedim hiç bir şekilde sonuç alamadım sorunsuz yüklediği tek sistem W7 ama ondada aero efektler çalışmıyor ve zamanla açık bütün programları kendi kendine kapanıyor.Windows 10 her yolu denememe rağmen kuramadım yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

  Sistemin şu şekilde ;

  MSİ Z170A GAMİNG PRO
  İ7-6700 3.4ghz
  ASUS GTX970 4GB STRIX
  CORSAİR VENGEANCE LPX DDR4 2X8 GB 3000MHZ
  SAMSUNG 850 EVO 250GB SSD
  XIGMATEX VECTOR 750WATT 80PLUS SİLVER
  WD 1TB HARDDİSK
  ZALMAN Z11 PLUS KASA

  • İşlemci hariç bütün parçaları farklı farklı denedim sonuç hep aynı,işlemci garantiden sorunsuz olarak geri geldi ona rağmen işlemciden yapma ihtimali var mı ? Büyük bir şehirde yaşamadığım için her yere sormama rağmen 1151 soket deneyecek farklı bir işlemci bulamadım.

  • İşlemci ile Anakart arasında model uyumsuzluğu olabilir. Çünkü sırf bu yüzden işletim sistemi kurulamayan bilgisayarlar görmüştüm. Çözüm için ise; Anakarta uyumlu başka bir model işlemci veya İşlemciye uyumlu başka model bir anakart alıp denemenizdir.

   Birde harici Ekran kartı var ise onun yerine Onboard ekran kartını kullanın. Böylelikle hata riskini en aza indirmiş olacaksınız.

 47. Merhaba abi burda yazanlara göre bilgisayarımı yükselttim ama eski ürün anahtarımı girdiğimde bu anahtarı bu sürümü etkinleştirmek için kullanamazsınız diye bi uyarı çıkıyor, eskiden Windows 10 Home Single Language kullanıyordum şimdi Windows 10 Home olmuş varmı bir çözümü? Bi de kullandığım DVD’yi tekrar yükseltme için formtlayıp kullanabilirmiyim?

  • Yükseltmeniz gereken sistem yine Windows 10 single language olması gerekiyor. Etkinleştirme hatası almamak için sürümünüz anahtarınız ile uyumlu olması gerekiyor. Kullandığınız DVD’yi tekrar yüksetlme yapmak için kullanabilirsiniz.

 48. Abdulkadir AKBEL Tarih:

  abi ben win 10 isoyu indirdim sistem zaten win 10 ama format atmak istiyorum dvd veye usb olmadan isonun içindeki setupu çalıştırsam bişey olurmu acaba lütfen geri dönün.

 49. Okan Er Tarih:

  Benim bilgisayar 150 Gb boş alan olmasına rağmen alan yetersiz uyarısı veriyor. 2 defa biçimlendirdim olmadı. Ne yapmam lazım?

 50. merhaba ahmet bey bi sorum olacak asus laptop windows 10 kurulu aldim. cd den temiz bi kurulum yapmak istiyorum fakat bende treiber cd si yok sabit diski bicimlendirince hepsi gidecek dogal olarak bu sistem driver lerini nasil yedeklerim yada windows kurulumu sirasinda otomatik bulacak mi.

  • Normalde Windows 10 driverları otomatik olarak yüklüyor. Fakat kurulumdan önce bilgisayarınızın üretici sitesinden driverları indirip usb bellek gibi bir yere atabilirsiniz. Veya kurulumdan sonra da üretici sitesinden indirip tek tek kurabilirsiniz.

 51. erdal akyol Tarih:

  Sevgili Ahmet Yılmazer, harika, tertemiz bir anlatım. Emeğiniz ve yardımınız için çok teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

 52. volkan0688 Tarih:

  Merhabalar yüklemeden aşağıdaki hatayı aldım
  Recovery
  An unexpected I/O error has occurred.
  File:\Windows\system\winload.eze
  Error code: 0xc00000e9
  Thiss proble can hepten when a removable storage device iş remote White it’s in use or iş failing. Properly cennecting any removable storage and restarting your PÇ may fix this problem.

  • Kurulum yapmayı çalıştığınız DVD veya USB arızalı olabilir. Veya harddisk’te sorun olabilir. Bunları değiştirme imkanınız var ise değiştirip deneyebilirsiniz.

   Veya Bios’a girin oradan Advanced bölümünde SATA CONTROLLER MODE olması gerekiyor. Daha sonra bu bölümden AHCI MODE’u IDE veya COMPATIBILITY olarak yapın ve öyle deneyin.

 53. Sa abi benim bilgisayar %38 de kalıyo bütün sürücüleri biçimlendirdim bölünmüşlerin hepsini denedim ama olmadı sorun nedir acaba bana bi yardımcı olsan

 54. merhaba kolay gelsin

  Ben W7 ULTİMATE 64 BİT KULLANIYORUM 2.10 GHZ İ3 İŞLEMCİ VE 4 GB RAM MEVCUT . BU 1 HAFTADIR HAFIZASINDA PROBLEM SEZİYORUM LAPTOPUN BİRŞEY KOPYALIYORUM HERHANGİ BİR YAZI DONUYOR FORMAT ATMAYA GÖTÜRMEK İSTEMEDİM FAKAT SONRADAN İŞ CİDDİYE BİNDİ VE FORMAT ATMAK İSTEDİM W10 A GÜNCELLEYEYİM DEDİM USB YE İSO DOSYASINI BAŞKA BİR BİLGİSAYARDAN ATTIM RUFF PROGRAMI İLEDE KIRDIM İSOYU HERŞEYİ HAZIRLADIM . KENDİ BİLGİSAYARIMDA YAPAMIYORUM 00X Lİ HATALARIN BİR ÇOĞUNU ALDIM . O YÜZDEN BAŞKA BİR BİLGİSAYARDA HAZIRLADIM BİOSA GİRİP USB YE ÖN ÇALIŞTIRMAYA ALDIM BU SEFERDE YAZILI HATALAR CIKMAYA BAŞLADI O KADAR COK ALDIMKİ YAZIN DESENİZ NTFS SİSTEMİNDE USB AYARI ÇEKİYORUM FARKLI HATALAR FAT32 AYARINDA USB AYARI ÇEKİYORUM FARKLI HATALAR MEYDANA GELİYOR ŞİMDİDE HAZIRLADIGIM USBYİ BİLGİSAYARI KAPATMADAN SETUP DOSYASINA BASTIM İLERLEDİ BAYAĞI AMA GÜNCELLEME KISMINDA TAKILDI 1 SAAT KADAR OLDU SANIRIM YİNE HATA ALACAĞIM BU SIRADA SİZİN (CMD ekranına “SFC /SCANNOW” komutlarını yazın.) UYGULADIM VE BANA BİRKAÇ DOSYA DÜZELTİLEMEDİ VE HASARLI DİYE NOT DÜŞTÜ BENDE SİZE ATIYORUM O DOSYAYI buyrun. telden ulaşırsanız siteye bakmam için burada kalmasın 537 4043260 siteden w10 için cevap geldi diye mesaj bile atsanız yeterli olur teşekkür ederim

  • media programı ile herşeyi bi şekilde atlattım fakat tam siyah ekranda % ler dolmaya başladı o sırada safe_ devamında yazı gelecek şekilde bir hata verdi ve windowsu eski sürüme geri taşıyoruz dedi

  • İlk olarak CMD’yi Yönetici olarak çalıştırın ve aşağıdaki komutu girin:

   sfc /scannow

   Sorun hala devam ederse aşağıdaki komutları girin:

   Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
   Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

   Daha sonra Windows + R tuşlarına basın. Çalıştır kısmını açıp bu kısma WSreset komutunu yazıp birkaç dakika bekleyerek sorunu kontrol edin.

  • ahmet123 Tarih:

   Bütün Müslüman kardeşlerimize selam olsun.1 sorum olacak…Bilgisayarıma format atmadan öncede kasıyordu şimdi de kasıyor.hatta yazısı yazarken bile çok kasıyor bilgisayarım çok kasıyor ne yapmalıyım?

 55. Merhabalar;
  Ben USB belleği hazırladım. USB’den boot ediyorum. Windows logosu çıkıyor. Yükleme başlamadan
  ”Frequency out of range. Please change the displaymode 1280*1024 with 60 hz”
  uyarısı veriyor. Bios’tan display auto vs ayarları yaptım. Farklı ekran takmamama rağmen çözünürlük sorununu gideremedim. Özel bir endüstriyel PC ye imaj yüklemeyi deniyorum. Çözüm öneriniz varmıdır?

 56. Merhaba Ahmet Bey ben windows 10 yükseltmesi yapmayı düşünüyorum ama içime söyle bir kötü his kapladı
  şimdi bu yükseltmeyi yaparsam recovery ne olucak bu konuda bir fikriniz varmı acaba

  • Yükseltme yaptığınızda eski sisteminize ait bilgiler hala duruyor olacak. Hatta bir ay içerisinde tekrar geri dönme şansınız bulunuyor. Fakat eski sisteme ait dosyalar 1 ay sonra siliniyor.

  • Recovery bölümünü flash bellege kaydetsem sonra kullanabilirmiyim peki

  • Kullanabilirsinizi fakat belleğe başka herhangi bir şey yüklememeniz gerekiyor.

   USB kurtarma sürücüsü oluşturmak için

   C:\Windows\System32 bu bölüme gelin RecoveryDrive.exe uygulamasını bulun ve çalıştırın. Yönetici izni gerekebilir. Çıkan onay kutusuna Evet deyin ve devam edin.

   Kurtarma sürücüsü aracı açıldıktan sonra Bilgisayardaki kurtarma bölümünü kurtarma sürücüsüne kopyala onay kutusunun seçili olduğundan emin olun ve İleri’ye tıklayın.

   Bunun yerine bir kurtarma CD’si veya DVD’si oluşturmak isterseniz Kurtarma bölümünü bilgisayardan kurtarma sürücüsüne kopyala onay kutusunu işaretleyin, İleri öğesine ve ardından Bir CD veya DVD ile sistem onarma diski oluştur seçeneğine tıklayın.

   Sonraki ekranda, kurtarma bölümünün boyutunu bulun ve ardından bilgisayarınıza en az bu büyüklükteki bir USB flash sürücü takın.

   Kurtarma diskiniz için kullanmak istediğiniz USB sürücüsüne ve ardından İleri’ye tıklayın.

   Daha sonra Oluştur’a tıklayın.

   Kurtarma görüntüsü ve gerekli kurtarma araçları USB flash sürücünüze kopyalanır; bilgisayarınıza ve kurtarma görüntüsünün boyutuna bağlı olarak bu biraz zaman alır.

   İşlem tamamlandığında aşağıdakilerden birini yapın:

   Kurtarma bölümünü bilgisayarınızda tutmak istiyorsanız Son’a tıklayın.

   Kurtarma bölümünü bilgisayarınızdan kaldırmak ve disk alanı açmak istiyorsanız Kurtarma bölümünü sil’e tıklayın. Ardından Sil’e tıklayın. Bu eylem, kurtarma görüntüsünün saklandığı disk alanını boşaltır. Kaldırma işlemi tamamlandığında Son’a tıklayın.

   USB flash sürücünüzü çıkarın.

   Önemli! Bu USB bellek artık sizin Windows 8 veya Windows RT kurtarma sürücünüz olacağı için güvenli bir yerde tutun ve başka dosyaları ya da verileri depolamak için kullanmayın.

  • skype varsa ekleyim size bişeyler sormak istiyorum rahatsız etmiş olucam ama bana eposta adresimden ulaşabilirsiniz

 57. windows sitesindeki yönergeleri izleyerek windows 10 usb si oluşturdum ve temiz kurulum yaptım lakin güncelleştirmeleri kontrol et dediğimde
  Güncelleştirmeleri yüklerken bazı sorunlar oluştu, ancak daha sonra yeniden denenecek. Bunu görmeye devam ederseniz ve bilgi için Web’de arama yapmak ya da destek birimine başvurmak isterseniz bu yardımcı olabilir: (0x80240fff)

  böyle bir hata veriyor ve düzelmiyor yardımcı olur musunuz teşekkürler

 58. Ferhat Karahan Tarih:

  Ahmet Bey , Herşeyi aynen uyguladım 11. adıma kadar geldim Dosyalar kurulum İçin Hazırlanıyor bölümü %100 oldu ve bilgisayar yeniden başlatıldı Ama açılınca tekrar windows 10 kurulumunun ilk adımı yani 4. adım Install Now geldi acil cevap bekliyorum lütfen .

 59. Abdulbaki Tarih:

  Ahmet bey ben daha önce bilgisayarıma yükseltme yaptım sonra sıfırdan kurdum fakat başlat bazen açılmıyordu biraz yavaş gibiydi bunu sebebi nedir bilgisayarıma çok format atıldı şimdi tekrar W10 yüklemeyi düşünüyorum dört sorum olacak;
  1-W7 güncelleştirmeleri almıyo sıfırdan W10 nasıl kurup etkinleştiririm
  2-Tekrar W10 da böyle başlat problemi gibi sorunlarla karşılaşırmıyım
  3-bilgisayarıma çok format atıldı bu bilgisayarımı hangi oranda etkiler
  4-Bilgisayarı formatlarken 4 disk var birisi sistemin kurulduğu c diğeri kişisel dosyalarımın olduğu d diğerleride 100 mb ve 450 mb den oluşuyo sistem filan yazıyo yanında ben bunların üçünü silsem tamamiyle bunların boyutları nereye eklenir d diskinemi d yide silsem ne olur ve ben tekrar nasıl bu diskleri oluşturum sorun yaşarmıyım 1TB hafızam var
  şimdiden teşekkürler işletim sistemimde böyle vereceğiniz tam cevaplar benim için önemli (İntel core i-7 8GB ram 64 Bit İşletim Sistemi)

  • Merhaba Abdülbaki Bey,

   Öncelikle geç cevap verdiğim için özür dilerim. Sorularınıza sakin kafayla cevap vermek istediğim için böyle bir gecikme oldu.

   Daha önce yaşadığınız Başlat Menüsü sorunu çok genel bir sorun. Bunun için bir çözüm yazımız da mevcut. Aşağıdaki bağlantıdan bu yazımıza ulaşabilirsiniz.

   Windows 10 Başlat Menüsü Sorunu Nasıl Çözülür?

   Diğer sorularınıza gelince;

   • Windows 7’niz orjinal mi? Windows 10’a yükseltme yaptığınız bilgisayara mı kurulum yapmak istiyorsunuz? Eğer cevabınız evetse özel bir yöntem kullanmanıza gerek yok. Zaten daha önce yükseltme yaptıysanız Windows 10 lisansınız mevcut Windows 7 lisansınıza entegre edilmiştir. Bu yüzden bu yazımızdaki (yorumun bulunduğu yazı) yöntemi kullanarak temiz Windows 10 kurulumunu yapabilirsiniz.

    Eğer Windows 7’niz lisanslı olduğu halde daha önce hiç yükseltme yapmadığınız bir bilgisayara doğrudan temiz Windows 10 kurulumu yapacaksanız aşağıdaki yazımız size yardımcı olacaktır.

    Yükseltme Kurulumu Yapmadan Doğrudan Temiz Kurulum ile Windows 10’a Geçme

    Windows 7’niz orjinal değilse zaten ücretsiz Windows 10 yükseltme teklifinden yararlanamazsınız. Windows 10’u satın almanız gerekir.

   • Eğer tekrar Başlat Menüsü sorunu yaşarsanız yukarıda bağlantısını paylaştığım yazımızda anlatılan yöntemlerden biri çok büyük ihtimalle sorununuzu çözecektir.
   • Bilgisayara atılan formatlar sadece sabit disk (hard disk) üzerinde çok küçük bir etki bırakır. O da yoğun yazma işlemi yapıldığı için. Ama dediğim gibi bu etki çok çok az. Kullanım sırasında fark edilebilecek bir etki değil. Bu durumu çok önemsemenize gerek yok.
   • Bahsettiğiniz 100 MB’lık bölüm “Sistem ayrıldı” bölümüdür. Bu bölüm üzerinden işletim sisteminiz boot edilir. İsterseniz silebilirsiniz fakat ben bunu önermem. Zaten 1 TB boyutlu sabit diskinizde 100 MB çok küçük bir miktar.

    Diğer bölüm ise muhtemelen bilgisayarınızı fabrika ayarlarına döndürmenizi sağlayacak bölümdür. Gerçi 450 MB çok küçük. İçinde dahili olarak gelecek Windows 7’yi de hesaba katarsak daha büyük bir bölüm olmalı. Bu yüzden net bir şey söyleyemiyorum. Bu bölümü de silebilirsiniz ama eğer fabrika ayarları için ayrılan bölümse bunu da önermiyorum.

    Bu bölümleri sildiğinizde boyutlar doğrudan bir yere eklenmez. Biçimlendirilmemiş olarak boşta kalır. Boşta kalan bu alanı C: ya da D: ile birleştirmek için Windows Disk Yönetim Aracı‘nı kullanmalısınız. Bu araç ile boşta kalan alanı istediğiniz bir disk bölümü ile birleştirebilirsiniz. Aşağıdaki video’da nasıl yapılacağı anlatılmış.

    Aynı zamanda bu disk yönetim aracını kullanarak D: bölümünü de silebilir ve C: bölümüyle birleştirebilirsiniz. Sildiğiniz her bölümden sonra oluşacak boş alan diğer boş alanlarla birleşir. Misal D: bölümünü, sistem ayrıldı bölümünü ve 450 MB’lık bölümü sildiniz. Silinen bu bölümler ayrı ayrı boş alanlar olarak kalmaz. Hepsi otomatik olarak tek bir boş alan şeklini alır ve tamamı tek bir alanda toplandığı için bir kerede C: ile birleştirebilirsiniz.

    Bana soracak olursanız bir D: bölümünüz her zaman olmalı. Önemli verilerinizi yedekleyebileceğiniz, format sırasında zarar görmesini istemeyeceğiniz bir bölüm işinizi kolaylaştırır, verilerinizin güvende olmasını sağlar. Sistem ayrıldı bölümünün ve eğer fabrika ayarları bölümüyse 450 MB’lık bölümün silinmemesi gerektiğini zaten söylemiştim. Bu sebeple bence mevcut disk yapınıza hiç dokunmayın. Verilerinizi D: bölümüne yedekleyin ve temiz kurulum işlemi sırasında C: bölümünüzü biçimlendirerek kurulumunuzu tamamlayın.

    Windows Disk Yönetim Aracı ile Disk Birleştirme Rehberi

 60. Abdulbaki Tarih:

  Ahmet bey bir kaç sorum olacak bu üçüncü yazışım fakat daha cevap alamadım
  1-Yükseltme yaptıktan sonra öyle kalmalımı yoksa yükselttikten sonra sıfır windows10 mu kurmalıyız
  2-Sıfır kurulum yaparken bi nevi format sonuçta bütün diskleri silsem hafızaları nereye eklenir nasıl tekrar oluştururum ve iki diskin birinde 450 mb kurtarma biride 100 mb sistem yazıyo onlarıda silsem tekrarmı oluşturmalıyım

   • Yükseltme yaptıktan sonra tekrar temiz kurulum yapmanıza gerek yok. Zaten Windows 10 yükseltme işlemi oldukça temiz bir işlem. Daha öncekiler gibi değil. Misal ben geçen sene Temmuz ayında (neredeyse 1 sene olacak) Windows 8.1’den Windows 10’a yükseltme yapmıştım. O zamandan beri başka bir kurulum yapmadım ve hiçbir sıkıntısını da görmedim. Burada önemli olan yükseltme kurulumutemiz kurulum değil, daha çok donanım, sürücü ve yazılım uyumu. Donanım uyumsuzluğu zaten daha net hatalara sebep oluyor. Bu yüzden eğer yükseltmeyi tamamlayabildiyseniz donanım konusunda büyük bir sorun yok demektir. Sürücülerinizi ve yazılımlarınızı güncel tuttuğunuz sürece sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.
   • Disk bölümleri ile ilgili sorunuza bir önceki yorumum ile cevap verdim. Oradan okuyabilirsiniz.

   Önceki cevabıma ulaşmak için tıklayın.

 61. Hüseyin Tarih:

  Format işlemi bittikten sonra yeniden baslatti ondan sonra dahada acilmadi pc biosada giremiyorum ne yapmam lazim

 62. Abdulbaki Tarih:

  Ahmet bey öncelikle teşekkür ederim…
  1-Ben yükseltme yaptım şimdi fakat C diskinde windows old dosyasında windows 7 nin dosyaları duruyo ben bunları napacam bunları nasıl sileceğim silsem sıkıntı olurmu yada 1 ay sonunda bunlar kendiliğinden siliniyormu
  2-W10’un Açılış ve kapanışıda yavaş biraz bunun sebebi nedir güncellemeler yüklenince bu sorun ortadan kalkarmı
  3-W10’da keylogger sorunu olduğu söyleniyo doğrumudur

  • Rica ederim Abdülbaki Bey.

   1. Windows.old klasörü eski sisteminize kayıpsız dönmenizi sağlayacak klasördür. Olur da Windows 10’dan memnun kalmazsanız ve Geri Dönme Aracını kullanmak isterseniz bu klasöre ihtiyacınız olacak. Eğer 1 ay içinde eski sisteminize dönmezseniz otomatik olarak bu klasör silinecek. Bana kalırsa hiç dokunmayın. 1 ay içinde dönmek isterseniz işinize yarar. Dönmezseniz zaten kendiliğinden silinir.
   2. Windows 10’un açılış – kapanışının yavaş olmasının pek çok sebebi olabilir. Misal; başlangıç uygulamalarınız çok fazla ya da başlangıç hızını çok etkileyecek boyutta olabilir. Bunu görebilmek için öncelikle Görev Çubuğu üzerinde Sağ Tuş > Görev Yöneticisi yolunu takip ederek Görev Yöneticisi‘ni açın. Açılan penceredeki Başlangıç sekmesine tıklayın. Burada başlangıçta otomatik çalışan uygulamaları göreceksiniz. Gereksiz olanların üzerinde Sağ Tuş > Devre dışı bırak komutunu uygulayın. Sürücülerinizi ve Windows 10’u güncelleyin.
   3. Windows 10’da bir “Keylogger sorunu” yok. Microsoft‘un Windows 10 kullanım alışkanlıklarınızı takip ederek size en kolay kullanımı sunmak için uyguladığı “kişisel deneyimi en iyi düzeye çıkarma” politikası var. Yani sizin en çok kullandığınız kelimeleri vs. takip ederek daha sonraki kullanımlarınızda siz daha “leb” yazmadan “leblebi“yi tamamlamak istemesi var. Bunu Google arama motorundaki otomatik tamamlamaya benzetebilirsiniz. Eğer bu “Keylogger” olarak adlandırılıyorsa Google da bunu yapıyor, Facebook da… Üstelik istediğiniz taktirde bunu Ayarlar üzerinden kapatabiliyorsunuz. Bunun için;

    Başlat > Ayarlar > Gizlilik > Genel yolunu takip edin ve “Gelecekte yazı ve el yazısı özelliklerini iyileştirmemize yardım etmek için Microsoft’a yazma şeklimle ilgili bilgi gönder” seçeneğini devre dışı bırakın.

 63. Mert Can Biçici Tarih:

  Merhabalar ben eski laptopumda windows 7 den 10 a gecis yapmistim fakat laptop bozuldu.Simdi yeni pc toplayacagim ve eski laptopun windows 7 keyi ile yeni bilgisayarimda windows 10 u aktiflestirebilirmiyim? Tesekkurler

 64. Niyazi Ulusoy Tarih:

  İyi günler kolay gelsin. Benim sorunum şu ; ücretsiz win 10 yaptığım bilgisayarıma 4 gb ram aldım ( 6 gb toplam) ve x64 tabanlı işlemci oldugu için win 10 pro x64 kurmaya karar verdim. Şimdi burda bahsettiklerinizin hepsini doğru bir şekilde yaptım. biostan usb flash belleği ilk sıraya aldıktan sonra pc başlarken restart atıyor sürekli. başlangıç gerçekleşmiyor. sebebi nedir yardımcı olursanız memnun olurum.

  • USB portunda bir sorun olabilir. USB’de bir sorun olabilir. Ve en önemli USB driverlarınız güncel değildir. Bu yüzden bu driverları güncelleyin.

   Bir de Bilgisayarım -> özellikler -> gelişmiş -> başlangıç ve kurtarma ayarları -> “Sistem hatasında bilgisayarı yeniden başlat” seçeneğini kaldırın.

 65. Mehmetyldrm Tarih:

  Selamünaleyküm

  Windows 10 yükledim 3 ay oluyor format atmak istiyorum ama error hatası veriyor
  Bilgisayarı yeniden kurmam gerekiyor şu Microsoft office yüzünden çalışmıyor
  Ne Yapmak gerekiyor
  Şimdiden teşekkür ederim

  • Hangi hatayı alıyorsunuz? Kurulumu USB/DVD hangisi ile gerçekleştiriyorsunuz? Birde hatayı hangi aşamada alıyorsunuz? Daha fazla detay verirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.

 66. Merhaba konu ile belki alakası olmaya bilir fakat size başka nereden ulaşacağımı bilmediğim için buraya yazıyorum .

  Buradan Win10’u yüklemiştim gayet güzel hiçbir sorun yoktu aradan 2 hafta felan geçti oyun oynarken. Ekran görüntüsü bir anda gitti ekran kartı yanmış olabilir diyeceksiniz fakat monitörün açma kapama düğmesine bastığımda tekrar açtığımda görüntü 3 5 sn liğine geliyor ve geri gidiyo tekrar açıp kapattığımda yine aynısı oluyor . Ve bilgisayar açıldığında casper yazısı felan geliyor . Masaüstüne giriş kısmında hoşgeldiniz kısmı yani orada başlıyor . Açma kapama düğmesine her bastığımda görüntü 5 snliğine geliyor sonra geri gidiyor sorun nedir ? Oyun oynarken kararmıştı bir anda ilk defa

  Bana yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim . İyi günler .

  • Ekran kartı çok ısındığı için olabilir, driver sorunu yüzünden olabilir. Güvenli moddan giriş yapıp ekran kartı driverını güncellemeyi deneyebilir misiniz?

 67. Sercan sefa Tarih:

  Merhaba Ahmet bey bende Asus R752L model laptop’a temiz kurulum yaptım fakat cihazda 2 tb +24 gb harddisk var ben kurulumu pc daha hızlı olur die ssd ye kurdum fakat şuan bilgisayara program yükleyemiyorum bu neden kaynaklanabilir D Disk’ini seçmeme rağmen sürekli yetersiz alan sorunu veriyor.

 68. Abi meehaba benim biosta önyükleme önceliğine usb 1.sjra yaptım yeniden başladı şimdi kurulum başa sardı napmalıyım

 69. alptekin Tarih:

  merhaba benim pc windows 7 enterprise nasıl windows 10 a yukseltebilirim lütfen yardımcı olurmusunuz çok acil

  • Kurulum DVD’sinin sağlam olduğuna emin misiniz? Birde DVD’yi bios ayarlarından birinci sıraya aldığınıza emin misiniz? DVD ROM’un çalıştığına emin misiniz?

 70. Windows 7 Ultimate kullanıcısıyım çok kez yükseltme yaptım Windows 10’a fakat Windows 10 pro’ya yükseltti bilgisayarımı. Sonra Windows 10 Home kurulumu yaptım temiz bi şekilde ama gene key istedi bilgisayara reset attığım halde key istiyor cracklemek istemiyorum bende o yüzden 2-3 kere Windows 7 Ultimate dönüş yaptım. Bunun sebebi nedir ve nasıl çözebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  • Windows 7 Ultimate, Windows 10 Pro‘ya geçiş yapabilir. Windows 10 Home‘a değil. Siz temiz kurulumu Windows 10 Home olarak yaptığınız için ürün anahtarınızı kabul etmemiş. Windows 10 Pro temiz kurulumu yaptığınız taktirde ürün anahtarınızı kurulum sırasında kabul etmese bile o adımı geçerek kurulumu tamamlayabilirsiniz. Daha sonra bilgisayarınızı internete bağladığınızda Windows 10’unuz otomatik olarak etkinleşecektir.

 71. Windows 10 Proya yükseltme yaptım fakat yenide pro temiz formatı atmak zor geldi üşendim açıkcası. 1 ay sonra windows7 ultimate ait bütün dosyalarım kendiliğinden silinirmi yani C sürücüsündeki alan boşalacakmı. Yoksa hep windows 7 dosyaları kalacakmı. Eğer kendiliğinden silinecekse zaten format atmak anlamsız olur gibi duruyor

  • Tekrar temiz kurulum yapmanız gerekmiyor. 1 ay sonra C:\ sürücüsündeki Windows.old klasörü 1 ay sonra otomatik olarak temizlenir. Windows 10 yükseltme kurulumu zaten oldukça başarılı tasarlanmış. Temiz kurulum’a gerek bırakmıyor.

 72. Abdulbaki Tarih:

  Ahmet bey Windows 10 kullanırken herhangi bir antivirüs programı kullanmaya gerek olmadığı söyleniyo defender yeter deniliyo sadece kötü/zararlı yazılımları ayıklayıp temizlemek için Junkware Remowal Tool, HitmanPro, Malwarebytes Anti Malware, AdwCleaner gibi programların bulunması yeter deniliyo doğrumudur sizin düşünceniz nedir antivirüse gerçekten ihtiyaç yokmu bazen güncellemeleri yüklerken virüs programını kaldırmak zorunda kalıyoruz şimdiden teşekkürler

  • Windows Defender yazılımı Windows 10 ile oldukça gelişmiş görünüyor. Yani aslında ekstra bir antivirüs programına gerek olmayabilir. Ama Eset gibi, Kaspersky gibi programlar gerçekten bilgisayarı tam anlamıyla güvenli kılabiliyor. Ama çok tehlikeli işler ile uğraşmıyor veya bu tarz sitelere ziyaret etmiyorsanız Windows Defender yeterli olacaktır.

 73. Lenovo z570 ideapad 64 bit kullanıyorum ve kurulum programında 0xa000400 hata kodunu aldım ve flash bellekten yüklemek üzere şuan indiriyorum fakat lenovonun sitesini ziyaret ettiğimde gördüm ki win10 için driver koyulmamış siteye ben şuan flash tan format atarsam driverları nasıl bulabilirim

 74. Nazmi Alperen Koç Tarih:

  Ahmet Abi nerden yazicagimi bilemedim burdan yazmaya karar verdim yeni bilgisayar aldim internetten guvenilir bi siteden bilgisayar elime ulasti actim bilgisayari dil secme bolumunde yada aga baglanma bolumunde mavi ekran hatasi verip yeniden basliyordu bende kurtarma ekranindan windowsu yeniden kura girdim bilgisayar sifirlandi ve yeniden kuruldu ama bu seferde kurulurken %65 de mavi ekran hatalari verip yeniden baslatmaya basladi bilgisayari daha alali 1 gun bile olmadi ne yapmaliyim nolut yardim edermisini

  • Bahsettiğiniz bu hata hem donanım hem de yazılım sorunlarından kaynaklanabilir ve sorunun giderilmesi zor olabilir. Sıfırdan temiz kurulum yapmanızda fayda var. Eğer hala hata devam ederse donanımsal bir sorunu olabilir.

  • Windows 10 temiz kurulumunu işletim sistemi olmayan bilgisayarda da yapabilirsiniz fakat lisans anahtarı isteyecektir. Kurulumdan sonra Windows 10’u etkinleştirebilmek için lisans anahtarı satın almanız gerekir.

 75. şimdi bu windows old. klasörü bir ay sonra otomatik silinecekte windows 7 den kalan güncellemelerde silinecekmiyoksa onlar kalacakmı

  • Windows 7 ile ilgili bütün bilgiler ve dosyalar Windows.old klasöründe yer alıyor. Eğer silinirse Windows 7 ile alakalı her şey silinir.

 76. merhaba ahmet abi şimdi bende win 10 home single language var ben win 10 home sl için oluştursam usb d deki verileri kaybetmeden format atabilirmiyiz

  • Bilgisayarınızın üretici sitesinden veya donanımlarınızın üretici sitesinden bulabilirsiniz. Windows 10 otomatik olarak çoğu driverı buluyor. Ama bazı driverları el ile güncellemek gerekebilir. Bu yüzden üretici sitelerini araştırmanızı tavsiye ediyorum.

 77. Ahmet bey windows10a yükseltirken windows7 nin bütün guncellemeleri tam olmak zorundami benimkiler tam degil yuklemesem sorun olurmu nasil olsa silinecek bir ay sonra

 78. Merhaba Ahmet bey bios sürümüm win8.1 uyumlu ve win10 ile uyumlu olup olmadığını bilmiyorum bir sıkıntı olur mu acaba.

  • Biosunuz Windows 8.1 ile uyumlu ise muhtemelen Windows 10 ile de uyumludur. Eğer zaten uyum sorunu yaşarsanız yükseltme yapamazsınız. Bunun için de biosunuzun eğer yeni bir sürümü var ise onu yükleyerek sorundan kurtulabilirsiniz.

   Size tavsiyem üretici sitesinden biosunuzun yeni sürümü olup olmadığını kontrol edin. Var ise güncelleyin. Şu anki sürümü ile bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum ama yinede güncel sürümü olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 79. Merhaba , disk biçimlendirme sırasında şu anda oyunların ve çoğu programın verilerinin bulunduğu “E” diski silinecek mi,yoksa bizi sadece sistemin yüklü olduğu “C” diski mi ilgilendiriyor.
  Yani ben 2 adet disk kullanıyorum.Bu ikisinin biçimlendirilme şekiileri nasıl olacak.Ben “C”‘yi biçimlendirdiğimde otomatik olarak belirlenen boyutu mu kullanmalıyım yoksa kendim boyut mu seçmeliyim bu “E” diskinden dolayı.Umarım yazdığımdan bişey anlarsınız 🙂 Cevabınızı bekliyorum…

  • Disk biçimlendirme sırasında sisteminizin kurulu olduğu disk biçimlendirilecek. C diskini biçimlendirdiğinizde boyut aynı kalacaktır.

 80. Ahmet bey işletim sistemim ssd üzerinde bulunuyor onu formatlarken ayrı olarak yapmam gereken bir şey var mı ? Birde maksimum boyuttan fazla boyut girdiğim zaman disk yine maksimum boyutu mu alır ?

 81. Oguzhan Tarih:

  Selamın Aleyküm Hocam Benım uyumluluk raporunda herşey uyumlu gozukuyor ama altta gri bir unlem var yükseltmeden once windowsunuzu etkınlestırın dıyor ben bunu korsan etkınlestırıp wın 10 a gecsem olurmu

  • Hayır, korsan Windows ile Windows 10’a geçiş yapamazsınız. Windows’unuzu sahip olduğunuz orjinal lisans anahtarı ile etkinleştirmeniz gerekiyor.

 82. Merhaba biosda önyükleme sırası seçmede bir sıkıntı oluyor gelişmiş başlangıçla Windows’un kurulu olduğu Disk’i sıfırlasam temiz kurulum yapmış olur muyum

 83. erencan Tarih:

  Merhaba biosda önyükleme sırası seçmede bir sıkıntı oluyor gelişmiş başlangıçla Windows’un kurulu olduğu Disk’i sıfırlasam temiz kurulum yapmış olur muyum.Mesajlarım geliyor mu?

  • Eğer sisteminizde ufak tefek hatalar var ise sıfırlama işlemi sırasında yardıda kalıyor ve sistem iyice hasar görüyor. Bu sefer Temiz kurulum şart hale geliyor. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririz. Veya en kötü bir kurtarma diski oluşturup öyle sıfırlamanızı öneririz.

Yorum Yazın