Windows 10 Oyun Modu Nedir? Ne Zaman Gelecek?

Microsoft’un yeni gözdesi Windows 10’un oyun modu bir süredir merakla bekleniyordu. Peki bu yeni modun özellikleri nedir? Ne işe yarar? Oyun oynarken bize ne gibi kolaylıklar sağlar? Hepsini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Windows 10 Oyun Modu Nedir?

Oyun modu  Creators Update ile geliyor. Bu güncelleme ile Ayarlar bölümüne Oyun sekmesi eklenmiş. Bu sayede Ayarlara girerek bu  modu aktifleştirebilir ya da kapatabilirsiniz. Oyun esnasında  Windows + G tuşuyla Oyun Bar‘ını açarak modu aktif etmeniz mümkün.

Bazı oyunlarda Oyun Modu otomatik olarak aktifleşiyor. Bu sırada bilgisayarınız önceliğini oynadığınız oyuna veriyor. Ekran kartı ve belleklerinizin oyuna odaklanması ile kasma ve donma gibi sorunlar büyük ölçüde azalıyor. Eğer sistemi zorlamayan bir oyun oynuyorsanız bu mod FPS oranını artırıyor.

Oyun modunun ara yüzü oldukça kullanışlı. Kolaylıkla ekran görüntüsü ve video kaydı alabilirsiniz. Oyunseverlerin sevdiği Stream özelliği ile yayın yapılabiliyor. Bunun için artık farklı programlar kullanmanız gerekmiyor, Windows 10 kullandığınız bir bilgisayarda canlı yayın yapabilirsiniz.

Windows 10’da Oyun Modu Nasıl Aktive Edilir?

Oyun modunu aktif etmeniz çok kolay sadece 2 adımdan oluşuyor. Ayarlar > Oyun bölümünden Oyun Modu’nun işaretli olup olmadığına bakabilirsiniz.

Windows 10’da Oyun Modu’nu aktifleştirme

Daha sonra dilediğiniz Win32 ya da UWP oyunlarına girerek Windows + G kısayolu ile Oyun Bar’ına girebilir ve aktive edebilirsiniz.

Windows 10 Oyun Modu Ne İşe Yarar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Oyun Modu ile bilgisayarınız sadece oynadığınız oyuna odaklanır böylece oyun performansınız artar.İşlemciniz, ekran kartınız ve belleğiniz gibi başlıca etmenlerden kısarak sistem oyuna tam güç verir. Bu sayede sisteminizde fps artışı olur. Ayrıca daha önceden sisteminiz tam yetmiyor diye istediğiniz kalitede oynayamadığınız oyunları daha akıcı şekilde oynama şansınız olur.

Windows 10’daki Oyun Modu ne işe yarar?

BİLGİLENDİRME: 27 Ocak 2017 tarihinde yayınlanan Windows 10 Creators Update ile bu özellik artık bilgisayarlarınızda. Oyun modunu kullanmak için tek yapmanız gereken internete bağlanmak ve güncellemeyi indirmek.
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yaklaşık 10 yıldır bilgisayar ve elektronik dünyasıyla iç içeyim. Bu süre zarfında donanım ve yazılım sektörlerinde hizmet verdim. Şu an özel bir şirkette oyun geliştirici olarak çalışıyorum.

Yorum Yazın