Microsoft Word Uygulamasında Dikkat Çeken Özellik!

Microsoft 365‘in yeni güncellemesine az bir vakit kalmışken güncelleme alakalı ilgili yeni özellikler oldukça dikkat çekiyor. Yeni gelen özelliklerden biri de Word‘ü ilgilendiriyor.

Yeni gelecek Read Alound özelliği ile ses, metinler ile entegre bir şekilde çalışabilecek. Yani metni yüksek sesle okumayı, hataları bulmayı ve düzeltmeyi sağlayacak olan bu özellik, özellikle de disleksiler için oldukça faydalı işler çıkartabilecek.

Bu özelliğin oldukça kullanışlı olması sayesinde metinleri rahatlıkla okuyup düzenleme işlemleri kolaylaşacak. Okumada sıkıntılar çeken disleksiler Microsoft’un yardımı ile işleri oldukça kolaylaşacak.

Microsoft Word Read Alound Özelliği

Halihazırda Microsoft Word’ün sesli okuma özelliği bulunuyordu. Peki bu yeni özelliğin öncekinde farkı nedir?

Read Aloud özelliği, mevcut ses özelliğinden ve geçen Aralık ayında tanıtılan sesli okuma özelliğinden farklı kılan durum, metin vurgulamaları, gerçek zamanlı ses düzenlemeleri yapılırken aynı vakit içerisinde metnin okuma hız ve sesini kolayca ayarlama imkanının olması diyebiliriz.

Read Aloud özelliği ile Microsoft çoğu kullanıcıyı mutlu etmiş görünüyor. Bu özelliği denemek isteyenler için Office 365’in resmi sitesinde demosu bulunmaktadır. Bu özellik, ilerleyen haftalarda kullanıcılara tam anlamıyla sunulacak.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yaklaşık 10 yıldır bilgisayar ve elektronik dünyasıyla iç içeyim. Bu süre zarfında donanım ve yazılım sektörlerinde hizmet verdim. Şu an özel bir şirkette oyun geliştirici olarak çalışıyorum.

Yorum Yazın