Microsoft, Windows 10 ile ALS Hastalarına Bilgisayar Kullanma İmkanı Verecek!

Microsoft, yakın zaman içerisinde yayına süreceği güncelleme ile, Windows 10’a üstün özellikler kazandırmayı hedefliyor.

ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) hastalığı, bilindiği üzere kişinin tüm kas sistemini çökertip hareket kabiliyetini engelliyor. Hal böyle olunca ALS hastalarının bilgisayar kullanımı, özel donanımlar olmadan imkansız bir hal almış oluyor. Fakat Microsoft bu konudaki çalışmaları ile, ALS hastalarının bilgisayar kullanımına olanak tanıyacak.

Microsoft, her alanda gelişmeye devam ediyor. Göz takibi sistemlerinde önemli teknolojiler geliştiren Tobii firması ile işbirliği yaparak ALS hastalarının bilgisayar kullanımına imkan tanıyacak. Bunun için özel donanımlar gerekiyor. Bu yüzden Tobii firması ile işbirliği yapacak. Tobii’nin 4C isimli modeli ile bu işlemi gerçekleştirecek. Bu cihaz, PC’ye bağlanarak göz hareketlerini takip ediyor ve yalnızca bakışlarınız ile PC’yi yönetebilmenize olanak sağlıyor.

Windows 10 Göz Takip Sistemi ile Kullanılabilir

Gelişmeler hala devam etmekte olduğu için sistemin ne zaman yayın hayatına başlayacağı henüz belli değil. Fakat göz kontrolünü denemek amaçlı Windows Insider programına katılmak isteyen kullanıcılar, bu bağlantıdan ilgili bilgilere ulaşabilirler.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yaklaşık 10 yıldır bilgisayar ve elektronik dünyasıyla iç içeyim. Bu süre zarfında donanım ve yazılım sektörlerinde hizmet verdim. Şu an özel bir şirkette oyun geliştirici olarak çalışıyorum.

Yorum Yazın