Microsoft Fidye Yazılımlarına Önlem Aldı

Windows 10 işletim sistemini kullanan kullanıcılar artık klasörlerini koruyabilmek adına önlem alabilecekler. Kontrollü Klasörler adını taşıyan bu uygulama ile dilediğiniz klasörü kontrol altına alabileceksiniz.

Son zamanlarda ülkemiz dahil olmak üzere tüm dünyada büyük bir tehdit haline gelen fidye yazılımı (Ransomware) sorunu için büyük teknoloji firmalara bir çözüm arayışındalar. Önlem almaya çalışan güvenlik firmalarının yanına Microsoft da eklenerek kendi önlemini geliştirdi.

Korunan Klasörlerin Listesi

Windows 10 Beta sürecinde geliştirilen çözüm Kontrollü Klasörler adını taşıyor. Windows Defender uygulaması içerisinde yer alan bu çözüm, kendine has bir temiz liste belirliyor ve bunun dışında kalan yazılımların erişimini engelliyor. Bu işlemden sonra kullanıcıya uyarı bildirimi gönderiyor. Dilerseniz bu listeyi kendiniz düzeltebilirsiniz.

Kontrollü Klasörler uygulamasını kullanıcı aktif ediyor. Aktif ettikten sonra hangi klasörlerin kontrol altına alınacağını kullanıcı belirliyor. Masaüstü, Belgeler, Resimler gibi önemli klasörler bunların arasındadır. Microsoft’un belirlediği belli başlı klasörlerin yanına yeni klasörler ekleyebiliyorsunuz fakat belirlenmiş olanları kaldıramıyorsunuz. Daha sonra sistem bu klasörlere erişim sağlayan yazılımları denetliyor.

Bir Uygulamaya Klasöre Erişim İzni Verme

Kontrollü Klasörler özelliği Fall Creators Update güncellemesi içinde yer alıyor. Bu yüzden sonbahardan sonra kullanıma sunulması bekleniyor.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yaklaşık 10 yıldır bilgisayar ve elektronik dünyasıyla iç içeyim. Bu süre zarfında donanım ve yazılım sektörlerinde hizmet verdim. Şu an özel bir şirkette oyun geliştirici olarak çalışıyorum.

Yorum Yazın