[Çözüm] Windows 10, Windows 8.1 ve 8’de Shift Tuşu ile Güvenli Mod’da Oturum Açma (Başlatma)

Güvenli Mod (Safe Mod), Windows işletim sistemlerini en az başlangıç uygulamasını çalıştırarak başlatma işlemidir. Bilgisayarınızı güvenli mod’da başlattığınızda anti-virüs uygulamaları vb. uygulamalar açılışta çalışmazlar. Sadece Windows’un başlatılması için en gerekli uygulamalar çalışır. Bu sayede Windows için sorun yaratan uygulamaları kaldırabilir ya da gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Windows XP, Windows Vista ve Windows 7 işletim sistemlerini güvenli mod’da başlatmak oldukça kolaydı. Windows yüklenmeye başlamadan önce klavyenizden “F8” tuşuna basarak önyükleme seçeneklerini görüntüleyebiliyor ve güvenli mod’u seçebiliyordunuz. Fakat Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10‘da yeni bir Önyükleme Yöneticisi (Boot Loader) kullanılıyor. Bu Önyükleme Yöneticisinin bir avantajı var, bu da hızlı açılış. Bildiğiniz gibi Windows 8, 8.1 ve Windows 10 daha önceki Windows işletim sistemlerine göre oldukça hızlı açılıyor. Fakat bu avantajın bir de karşılığı var. Ne yazık ki artık Windows’u “F8” ile basit bir şekilde güvenli mod’da başlatamıyoruz.

Artık Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10’u güvenli mod’da başlatabilmek için bazı ayarlar yapmamız gerekiyor.

BİLGİLENDİRME! Eğer Windows zaten açılıyorsa ya da en azından "Oturum Açma" ekranına kadar geliyorsa güvenli mod'da başlatmak kolay. Bunun için bilgisayarı açarak Başlangıç Ayarları'nı yapılandırmamız yeterli. Fakat bilgisayarınız açılmıyorsa yapabileceğimiz tek şey birkaç kez bilgisayarı kapatma düğmesine basarak kapatmak ve açmak. Bu sayede açılışta Başlatma Seçenekleri'nin gelmesini sağlamak.

Windows 10, 8.1 ve Windows 8’i Güvenli Mod’da Başlatmak

1. Yöntem: Shift Tuşu ile Güvenli Mod’da Başlatma

Windows 10, 8.1 ve Windows 8’i güvenli mod’da başlatabilmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

 1. Eğer bilgisayarınız açılmışsa ve Masaüstünde iseniz klavyenizden “Ctrl” + “Alt” + “Del” tuşlarına aynı anda basın. Eğer oturum açma ekranında iseniz bir herhangi bir şey yapmanıza gerek yok, zaten “Ctrl” + “Alt” + “Del” tuşlarına basıldığında gelecek olan ekran da oturum açma ekranıyla benzer. İkinci adıma geçin.
 2. Ekranın sağ altında yer alan “Güç” simgesine farenizin sol tuşuyla bir kere tıklayın ve Güç Seçenekleri‘nin açılmasını sağlayın.
  Windows 10, 8.1 ve 8 CTRL + ALT + DEL penceresi

  Windows 10, 8.1 ve 8 CTRL + ALT + DEL penceresi

 3. Klavyenizdeki “Shift” tuşuna basılı tutarak “Yeniden Başlat” seçeneğine tıklayın ve bilgisayarınızın yeniden başlatılmasını sağlayın.
  Windows 10, 8.1 ve 8 Shift Tuşu ile Gelişmiş Yeniden Başlatma

  Windows 10, 8.1 ve 8 Shift Tuşu ile Gelişmiş Yeniden Başlatma

 4. Bilgisayar yeniden başladığında aşağıdaki gibi “Advanced Startup Options (Gelişmiş Başlangıç Seçenekleri)” penceresi ile karşılaşacaksınız. Bu penceredeki 2. seçeneğe, yani “Troubleshoot (Sorun Gider)” seçeneğine tıklayın.
  Windows 10, 8.1 ve 8 Advanced Startup Options (Gelişmiş Başangıç Seçenekleri)

  Windows 10, 8.1 ve 8 Advanced Startup Options (Gelişmiş Başangıç Seçenekleri)

 5. Aşağıdaki gibi “Troubleshoot (Sorun Gider)” penceresi gelecek. Bu pencerede 3. sıradaki seçeneğe, yani “Advanced Options (Gelişmiş Seçenekler)” seçeneğine tıklayın.
  Windows 10, 8.1 ve 8 Troubleshoot (Sorun Giderme)

  Windows 10, 8.1 ve 8 Troubleshoot (Sorun Giderme)

 6. Advanced Options (Gelişmiş Seçenekler)” penceresi gelecek. Bu pencerede de sağ sütunun 2. seçeneğine, yani “Startup Settings (Başlangıç Ayarları)” seçeneğine tıklayın.
  Windows 10, 8.1 ve 8 Advanced Options (Gelişmiş Seçenekler)

  Windows 10, 8.1 ve 8 Advanced Options (Gelişmiş Seçenekler)

 7. Startup Settings (Başlangıç Ayarları)” penceresinde karşınıza bir liste çıkacak. Bu liste, bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda seçebileceğiniz seçeneklerin listesi. Yani şu anda seçmeyeceğiz, sadece bu pencerenin sağ altındaki “Restart (Yeniden Başlat)” butonuna tıklayacağız.
  Windows 10, 8.1 ve 8 Başlangıç Ayarlarını Aktifleştirme

  Windows 10, 8.1 ve 8 Başlangıç Ayarlarını Aktifleştirme

 8. Bilgisayar yeniden başladığında karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecek. Bu pencerede seçim yapacağız. Başlatma seçeneklerinin solundaki numaralara dikkat edin. Seçimi bu numaraları kullanarak yapacağız. Şöyle ki; buradaki her numara, klavyemizdeki “F” tuşlarına karşılık gelir. “F1“: 1. seçenek, “F2“: 2. seçenek, “F3“: 3. seçenek şeklinde devam eder. Biz bilgisayarımızı güvenli mod’da başlatmak istediğimiz için klavyemizden “F4” ya da “F5” tuşlarına basacağız. “F4” tuşu: Güvenli Mod‘da başlatır, “F5” tuşu: Ağ desteği ile Güvenli Mod‘da başlatır. Hangisine ihtiyacınız varsa onu seçmelisiniz.
  Windows 10, 8.1 ve 8 Startup Settings (Başlangıç Ayarları)

  Windows 10, 8.1 ve 8 Startup Settings (Başlangıç Ayarları)

2. Yöntem: Msconfig Üzerinde Güvenli Mod (Safe Mode) Seçeneğini İşaretleme

Bir diğer yöntem olarak ”msconfig” aracını açıp Boot sekmesi altından Güvenli Mod seçeneğini aktif etmektir.

BİLGİLENDİRME! Bir kez aktif ettiğinizde kalıcı olarak Windows 10 her başladığında güvenli modda açılır. Windows'u tekrar normal modda açmak için bu ayarı geri almanız gerekir. Özellikle sorun giderme süreçlerine bilgisayarı sık sık yeniden başlatmanız ve her seferinde yeniden güvenli modda açılması gereken durumlarda bu seçenek kullanışlı olabiliyor.
 1. Klavyenizden “Windows” + “R” tuşlarına basarak Çalıştır penceresini açın. Bu penceredeki metin kutusuna “msconfig” yazın (Tırnaklar olmadan) ve Enter‘a basın.
 2. Açılan pencereden “Boot” sekmesine tıklayın. Pencerenin sol altında bulunan “Boot Options” başlığı altındaki “Safe Boot” seçeneğini işaretleyin. Tüm işlem bu kadar. Artık bilgisayarınızı her yeniden başlatışınızda Güvenli Mod’da başlayacak.
  Windows 10, 8.1 ve 8 System Configuration (Sistem Yapılandırması), Boot Options (Önyükleme Seçenekleri)

  Windows 10, 8.1 ve 8 System Configuration (Sistem Yapılandırması), Boot Options (Önyükleme Seçenekleri)

Paylaş.

Yazar Hakkında

10 yılı aşkın süredir bu sektörde faal olarak araştırmalarımı ve çalışmalarımı devam ettirmekteyim. Microsoft'un Windows 98 ile Windows 10 sürümlerini tamamiyle kullandım. Tüm bu sürümlerin genel sorunları hakkında size yardımcı olmaya çalışacağım. Oyun sektöründe de çok eski olduğumu söyleyebilirim. Piyasaya her yıl onlarca, yüzlerce oyun çıktığı için biz biraz tecrübe olarak geride kalabiliriz. Bunun içinde sizin affınıza sığınıyorum. Ama kendime yine de güvenerek oyun konusunda size yardımcı olup en iyi şekilde bildiklerimi aktaracağım. Teşekkür ederim..

11 yorum

 1. Pingback: [Çözüm] Windows 10 Siyah Ekran (Black Screen) ve Sadece Fare İmleci Görünme Sorunu Nasıl Çözülür? - Windows 10 GEN.TR

 2. Güvenli mod icin tekrar baslatirken ekranda bu sorun cikti an operating system wasnt found. Try disconneting any drives that dont contain an operating system

  • Bu hatanın karşılığı “İşletim sistemi bulunamadı” şeklindedir.

   Bu hatanın nedenleri ise;

   – Doğru kurulum yapılmamıştır.
   – Birincil disk olarak Windows’un kurulu olduğu disk seçili değildir Biostan.
   – Veya Windows kurduğunuz HDD sorunlu olabilir.

   Çözüm için ise Yeniden kurulum yapmanız gerekebilir. Veya Biostan dediğim şekilde birincil diski değiştirebilirsiniz.

 3. Mehmet Erim Elçin Tarih:

  Hocam merhaba, sorunum malum siyah ekran sadece imleç var. Tarif ettiğiniz üzere start-up sorunlarından restart yaptım. Fakat F li tuşlarla seçim yapabileceğim bir ekran gelmiyor. Tekrar aynı yere gidip tekrar restart yaptım fakat yine yok. Çok acil şekilde pcye ihtiyacım var ve pc yeni ve yurtdışındayım. Bu sebeple bilmediğim bir bilgisayarcıya emanet etmekten çekiniyorum. Güvenli modda başlatmanın başka bir yolu yok mudur ? İki gündür tam mesai sorunu araştırıyorum ve sorunun driverla ilgili olabileceğinden emin gibiyim. Ubuntu Live ile çok önemli olan birkaç dosyamı kurtardım fakat bilgisayara ihtiyacım var ve acilen halletmek zorundayım. Yardım ederseniz çok sevinirim. iyi çalışmalar

  • CTRL-ALT-DELETE tuşlarına basın ve Görev Yöneticisini açın. Daha sonra Yeni görev seçeneğine tıklayın ve explorer.exe yazarak enter’a basın. Ekranın gelmesi gerekiyor. Geldikten sonra yeni bir kullanıcı hesabı oluşturabilir veya windows update üzerinden güncelleştirme yaparak sorunu çözebilirsiniz.

 4. M. Ömer Alpı Tarih:

  Cok acil yardiminiza jhtiyacim var.
  Oncejkle merhaba.
  Pc he guvenli modda basliyor. Ve giristr hotmail hesabimin parolasini soruyor ama parola dogrulamasi icn internet gerek. Yani parola yanlis diyor oturum ekrainda kisilip kaldim. Bu sefer de f5 5 e basarak ag destekli aciyorum. Fakat aglar a tikldgimda baglanti yok diyor. Oysa modem hersey kurulu.

  Guvek moddan ckmayo sadece giris yaanlar icin aciklamissiniz. Ben ne yapmaliyim?

  • CTRL+ALT+DELETE tuşlarına bastığınızda bir ekran geliyorsa Görev yöneticisini açın. Daha sonra yeni görev seçeneğine tıklayın ve explorer.exe yazıp enter’a basın.

  • Bilgisayarım’a sağ tıklayıp Yönet dediğinizde Görev yöneticisine ulaşabilirsiniz. Sorun hala devam ederse hata kodu ile yeniden yazarsanız daha iyi yardımcı olabilir. Veya hatanın içeriğini biraz daha detaylı anlatırsanız.

Yorum Yazın