Bilgisayarınızı Otomatik Kapatmaya Ayarlayın!

Merhaba arkadaşlar, sizlere bu yazımızda dilediğimiz zamanda hiçbir işlem yapmadan bilgisayarımızı nasıl otomatik kapatacağımız konusunda bilgi paylaşacağız.

Bilindiği gibi bilgisayar başında uyuya kalma sorunu gün geçtikçe artıyor. Hal böyle olunca gereksiz elektrik kullanımı da aynı oranla artıyor. Gereksiz elektrik kullanımını önlemek için yapmanız gereken bilgisayarınızı otomatik kapatmaya ayarlamak. Bu işlem için ufak tefek komutları kullanacağız. Ve tabii komut satırını. Aşağıdaki adımları uygulayarak bilgisayarınızı otomatik kapatmaya ayarlayabilirsiniz.

Belirlenen Zamanda Bilgisayarın Otomatik Kapanması Nasıl Sağlanır?

 • Bunun için arama bölümüne CMD yazın ve çıkan sonuca sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır seçeneği ile çalıştırın.
 • Bu ekranda Shutdown komutunu kullanacağız. Bu komut oldukça işlevi olan bir komuttur ama biz sadece üç tanesini kullanacağız. Aşağıdaki adımları takip etmeye devam edin:
  • İlk olarak kaç saat sonra kapatacağınızı belirleyin. Lakin bunu saat veya dakika olarak değil saniye olarak belirlememiz gerekiyor. Yani 60 dakika sonra ise bunu 3600 saniye olarak gireceğiz komuta. Komut parametreleri ise:
   • /s -> Bilgisayarı kapatma parametresi
   • /t -> Bilgisayarı kapatmak için zaman aralığı belirleme parametresi. (Otomatik kapanma için süreyi saniye cinsinden belirlemek lazım.)
   • /a -> Bu komut ise otomatik kapatma işlemini iptal eder.

   Şimdi bu parametreleri nasıl kullanacağımıza gelelim;

   • Komut satırına “shutdown /s /t 3600” (Tırnak işareti olmadan yazın.) yazın ve Enter’a basın. Böylelikle bilgisayarınız 1 saat sonra otomatik kapanmaya ayarlanacaktır.

    Bilgisayarı Otomatik Kapanmaya Ayarlama İşlemi

 • Eğer işlemi iptal etmek istiyorsak yine komut ekranına “shutdown /a” komutunu girin ve Enter‘a basın.

  Bilgisayarı Otomatik Kapanmaya Ayarlama İşlemini İptal Etme

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yaklaşık 10 yıldır bilgisayar ve elektronik dünyasıyla iç içeyim. Bu süre zarfında donanım ve yazılım sektörlerinde hizmet verdim. Şu an özel bir şirkette oyun geliştirici olarak çalışıyorum.

Yorum Yazın