Android APK Nedir? Nasıl Yüklenir? – Android Telefon ve Tabletler İçin

Android APK Nedir?

APK dosyaları, Android işletim sistemine sahip telefonlar ya da tabletler için dışarıdan uygulama yüklemeye yarayan dosyalardır. APK dosyaları sayesinde Google Play dışından da uygulama yükleyebilirsiniz.

Android APK Dosyaları ile Nasıl Uygulama Yüklenir?

Android APK dosyaları ile uygulama yüklemek sandığınızdan çok daha basit. Bu işlem için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli.

 1. Öncelikle yüklemek istediğiniz uygulamanın APK dosyasını indirin (Çeşitli Android uygulamalarının APK dosyalarını sitemizdeki “Android APK İndir” kategorisinden bulabilirsiniz).
 2. İndirdiğiniz APK dosyasını yükleyebilmek için telefonunuzun ya da tabletinizin Android Ayarlarına girin.
 3. Security (Güvenlik)” ayarlarına geçiş yapın.
 4. Unknown Sources (Bilinmeyen Kaynaklar)” seçeneğini işaretleyin ve karşınıza gelecek onay penceresinde “Onay” butonuna dokunun (Bu ayarı işaretleyerek APK dosyaları ile uygulama yüklemeye izin vermiş olursunuz).
  Android APK ile uygulama yüklemeye izin verme

  Android APK ile uygulama yüklemeye izin verme

 5. İndirdiğiniz APK dosyasını bulun ve üzerine dokunun. Kurulum için sizden onay isteyen ve uygulamanın istediği izinleri listeleyen bir pencere açılır. Bu penceredeki “Install” butonuna dokunarak kurulum işlemini başlatabilirsiniz (Güvenmediğiniz uygulamalar için bu izni vermeyin. Tabi bu durumda uygulama yüklenemeyecektir).
 6. Uygulamanın yüklenmesini bekleyin.
 7. İşlem bu kadar. Uygulamalarınız arasından yeni yüklediğiniz uygulamayı bularak kullanmaya başlayabilirsiniz.
 8. Takıldığınız bir yer ya da sormak istediğiniz bir soru olursa yorumlarınız ile bize ulaşabilirsiniz.
Paylaş.

Yazar Hakkında

Yaklaşık 10 yıldır bilgisayar ve elektronik dünyasıyla iç içeyim. Bu süre zarfında donanım ve yazılım sektörlerinde hizmet verdim. Şu an özel bir şirkette oyun geliştirici olarak çalışıyorum.